ZABRODZIE: Pamięci nie tylko Papieża
Ufundowany przez mieszkańców gminy kamień upamiętniający Jana Pawła II poświęcono w poniedziałek, 18 maja. Kącik pamięci znajduje się na skwerku przy szkole podstawowej i gimnazjum w Zabrodziu.
Z okazji IV rocznicy śmierci Papieża Polaka sołtys Zabrodzia Jan Raniewicz, a także Andrzej Krzeczkowski, Wiesław i Grzegorz Jakubowscy, Tadeusz Chmiel oraz Andrzej Wrzeszcz wybetonowali postument i położyli głaz podarowany przez Stanisława i Zbigniewa Matusiaków z Chruściel, gm. Dąbrówka, a przywieziony do Zabrodzia przez Artura Oleksiaka z tej samej wsi. Firma kamieniarska GRANITY Grażyny Skwary i jej synów Mariusza i Sebastiana postument obłożyła szarym granitem i wykonała tablicę z napisem „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Wiesława Oleksiak zakupiła kwiaty, a Wiesław Jakubowski - krawężniki do chodnika.
Pamiątkowy kamień 18 maja podczas Mszy św. poświęcił proboszcz niegowskiej parafii ks. Andrzej Dusza. Podczas uroczystości poświecono też nowy krzyż - karawaka, ufundowany przez Tadeusza Rudzińskiego. Na jego cokole widnieje napis „
Krzyż ten upamiętnia poprzednie drewniane krzyże dwuramienne - karawaki. Stawiane od 200 lat w tym miejscu. Wierzono, że ocalają one ludzi od zarazy. Niech ten symboliczny krzyż nadal chroni mieszkańców od wszelkich nieszczęść.“
O zachowanie pamiątek sakralnych istniejących na terenie gminy troszczy się stowarzyszenie na rzecz gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie”, wywodzące się z bractwa parafialnego. Utworzyło małe muzeum parafialne w dawnej organistówce, a dzięki zbiórkom prowadzonym na cmentarzu odrestaurowało najstarsze nagrobki z 1846 r. dziedziców niegowskich i ich dzieci, artysty plastyka i literata Antoniego Gawińskiego i jego siostry Marii Obiezierskiej, nauczycielki muzyki gimnazjów warszawskich.
Na początku maja członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia Wiesława Oleksiak, Janina Kłębek i Janina Chuda oczyściły i odnowiły stojący przy trasie krajowej zabytkowy krzyż z napisem „
Zasiew i urodzaj i wszystką człowieczą pracę w Niegowie błogosław, Panie, ku większej chwale Bożej. A dla serc ludzkich pamięci ten znak zbawienia stawia 3.IX.1910 r. Józefa Orłowska”.
in.
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!