Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


O miłości w latach 60. i 70.
Do piękna w słowie i muzyce powróciliśmy już po raz XVI na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60. i 70., który tradycyjnie odbył się w Boże Ciało. Na scenie domu kultury błyszczały gwiazdy muzyki i sportu.
Konferansjer Ryszard Wolański przywitał widzów słowami Eliasa Canettiego, który przekonywał, że muzyka w ogóle, a piosenka w szczególności jest najpełniejszym obrazem historii. Początkiem tak napisanej historii ludzkości byłaby „Bogurodzica”, a teraźniejszością - „Jak anioła głos” zespołu „Feel”.
Odbywający się w Wyszkowie festiwal ogranicza repertuar do lat 60 i 70. W domu kultury najczęściej rozbrzmiewała muzyka Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Komedy, najczęściej cytowaną autorką była Agnieszka Osiecka. - Najwięcej będzie piosenek o miłości widzianej z bliska i daleka, intymnie i plotkarsko – zapowiedział Ryszard Wolański.
Podczas wcześniejszych eliminacji jurorzy wysłuchali 442 piosenek, co w historii festiwalu było rekordem. O udział w imprezie ubiegało się 7 mieszkańców powiatu wyszkowskiego, ale, niestety, żaden nie został zakwalifikowany. - Jury odnotowało fakt, że śpiewane są coraz trudniejsze piosenki – poinformował prowadzący.
Na scenie zaprezentowało się 25 solistów (tylko trzech panów) i jeden zespół. Przyjechali z całej Polski, co świadczy o renomie festiwalu. Z pewnością to także zasługa jury, które tworzą uznani muzycy: Ryszard Poznakowki (przewodniczący), Elżbieta Igras, Janusz Kondratowicz, Jarosław Kukulski, Aleksander Pałac i Ryszard Wolański.
Obok znakomitości świata muzyki przybyli znani sportowcy: bokser Henryk Petrich, kajakarz Władysław Zieliński, zapaśnik Andrzej Wroński oraz trenerzy Wojciech Borowiak (Pawła Nastuli), Danuta i Zbigniew Soćko (Aleksandry Klejnowskiej). W sposób szczególny przywitali ich główny organizator festiwalu Andrzej Rębowski  i jego syn, Sebastian.
Na widowni zasiedli też poseł Henryk Kowalczyk, samorządowcy z terenu powiatu wyszkowskiego, rektor AWF Henryk Sozański, przedstawiciele TVP i kuratorium.
Festiwal zakończył się wręczeniem licznych nagród i wyróżnień. O przyznaniu tych najważniejszych zdecydowało muzyczne jury.
Super Grand Prix, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (8 tys. zł) oraz srebrny klucz wiolinowy na kamieniu agat otrzymała Justyna Panflewicz ze Skierniewic za wykonanie piosenki „Walczyk”.
Grand Prix ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego (3 tys. zł) powędrowało do Michała Grobelnego ze Szczecina, który zaśpiewał „Natalie – piękniejszy świat”.
I Nagroda Burmistrza Wyszkowa (3 tys. zł) przypadła Łukaszowi Gocławskiemu ze Trzcianki (niestety, nie tej podwyszkowskiej). Brawurowe wykonanie piosenki „Jeżeli kochać to nie indywidualnie” zapewniło mu też Nagrodę Publiczności.
Nagrodę ufundowaną przez posła Kowalczyka (1 tys. zł) otrzymał zespół „Tonika” z Zielonej Góry („Króliczek”), starostę (1 tys. zł) - Agnieszka Konarska z Kielc („Ballada o niebie i ziemi”), przewodniczącego rady miejskiej (1 tys. zł) - Anna Szatybełko z Malborka („Małe tęsknoty”), dyr. POKiS (500 zł) - Małgorzata Główka („Kołysanka Rosemary”), wójta gminy Długosiodło (500 zł) - Kinga Jurkiewicz z Torunia („Ludzkie gadanie”), przewodniczącej rady powiatu (500 zł) - Beata Kawczyńska z Koszalina („Za szybą”).
Beata Kawczyńska, Sandra Mika i Justyna Panflewicz cieszyły się też nagrodami przyznanymi przez Janusza Komana. W imieniu federacji FIDOF z siedzibą w Kalifornii Aleksander Pałac do udziału w zagranicznych festiwalach zaprosił Małgorzatę Główkę, Agnieszkę Konarską, Sandrę Mikę, Joannę Dolatę, Justynę Panflewicz, Annę Szatybełko, Michała Grobelnego, Łukasza Gocławskiego i zespół „Tonika”.
Muzycznych wrażeń dostarczyli widzom nie tylko wykonawcy występujący w konkursie, ale też gwiazdy wieczoru - ks. Stanisław Ceberek i Paulina Lenda, jak powiedział Ryszard Wolański „sfera sacrum i profanum”.
Paulina Lenda, laureatka ubiegłorocznego festiwalu, serdecznie podziękowała za pomoc, jaką uzyskała od jego organizatorów. Warto przypomnieć, że później odniosła sukces w programie TVN „Mam talent”.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa