Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zakaz kąpieli: W Bugu i Liwcu brud i śnięte ryby
Od kilku dni od spienionego Liwca zawiewa smród, w rzece pływają śnięte ryby. Woda w Liwcu i Bugu jest tak brudna, że absolutnie nie nadaje się do kąpieli! – przestrzega Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. W weekend powiało grozą, gdy pojawiła się informacja, że ktoś wylał do Bugu ropopochodną substancję. Na nogi postawiono Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Informacje na temat śniętych ryb i bardzo zanieczyszczonych rzek docierały do naszej redakcji w poniedziałek od rana. - W Liwcu pływają piękne szczupaki, niestety śnięte. Łowimy ryby i do tej pory tak dużych nie było – informowała nas mieszkanka Kamieńczyka. - Woda  w Liwcu jest tłusta.
Inny czytelnik podobne obserwacje poczynił w Świniotopi: - Woda jest rdzawa. Śmierdzi tak, że czuć w odległości 15 m.
Przykra niespodzianka czekała na osoby chcące odpocząć nad Liwcem przy moście w Kamieńczyku. To jedno z najpopularniejszych, choć niestrzeżonych kąpielisk w okolicy. - Smród, śnięte ryby, spieniona woda – relacjonowała nasza czytelniczka. Do redakcji NW dotarła również pogłoska, że ktoś wrzucił do rzeki 2 tony śniętych ryb.
Zaniepokojenie wzrosło, gdy stacja TVN24 podała informację o dwóch tonach śniętych ryb zebranych w Liwcu na terenie sąsiedniego powiatu węgrowskiego. - Przez 30 lat Liwiec nie był taki brudny. To pogrzeb tej rzeki – pisali internauci na stronie TVN24.
Tymczasem Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uspokajał, że nie ma zagrożenia chemicznego i bakteriologicznego w wodach województwa mazowieckiego. Sanepid wprowadził jednak zakaz kąpieli w Liwcu.
Co zanieczyściło wodę?
W sobotę ok. południa wyszkowski zespół zarządzania kryzysowego postawiła na nogi informacja, że w starorzeczu Bugu, na wysokości Brańszczyka pływa substancja ropopochodna. Strażacy znaleźli ją też w Udrzynie, Tuchlinie i Udrzynku, w rowach melioracyjnych.
- Wezwaliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, żeby zbadali, co to jest. Postawiliśmy zapory ze słomy, żeby odciąć tę substancję – relacjonuje sekretarz powiatu Zdzisław Bocian. – W niedzielę otrzymaliśmy informację, że podobna sytuacja jest na rzece Liwiec.
Okazało się, że wodę zanieczyściło to, co spływało z pól, m.in. pozostałości po pracach rolniczych wykonywanych przez ciągniki i inne naoliwione maszyny. Po obfitych opadach pola są nasiąknięte jak gąbka, już nie przyjmują wody. Wciąż utrzymuje się wysoki poziom rzek. Z powodu upału wszystko zaczyna gnić. Stąd smród, rdzawy kolor wody, piana.
- Państwo z WIOŚ powiedzieli, że rzeka sama musi sobie z tym poradzić – mówi Zdzisław Bocian. - To cieniutka warstewka. Zastanawialiśmy się, czy nie ściągnąć z Warszawy specjalistycznego sprzętu i nie odsączyć. Ale ta warstwa jest tak cienka, że sprzęt jej nie ściągnie.
WIOŚ jednak ostrzega, że woda jest tak brudna, że zupełnie nie nadaje się do kąpieli. Wyszkowski sanepid pobierze próbki do badań zarówno z Liwca, jak i Bugu. – Po otrzymaniu wyników będziemy wiedzieli, jaki jest stan faktyczny – mówi dyr. sanepidu Tomasz Liwartowski.
Przyduszone ryby
Natomiast przyczyną śnięcia ryb jest nie tyle brud, co tzw. przyducha. Przeprowadzone przez WIOŚ badanie wody wykazało bardzo niską zawartość tlenu w wodzie - 0,2 mg/l. To wynik utrzymującego się wysokiego stanu wody. Część z pewnością spływa do nas z góry rzek, gdzie odławianie już trwa.
Monitoring prowadzą straż pożarna, państwowa i społeczna straż rybacka oraz RZGW. - Po ulewach woda wylała się na łąki, ryba wyszła na płytką wodę, jest gorąco, nie ma tlenu. Sprzątanie tych ryb to najważniejsza kwestia, bo one się będą rozkładać – mówi Dionizy Ziemiecki, komendant Społecznej Straży Rybackiej.
Odławianiem mają się zająć straż pożarna i rybacka oraz dzierżawcy rzeki. Koszty utylizacji pokryją samorządy gminne, powiat zakupi wyposażenie do wyławiania ryb. Takie decyzje podjęto w poniedziałek po południu na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Centrum Zarządzania Kryzysowego dyżuruje do 22.00, całodobowe dyżury pełni Państwowa Straż Pożarna.


Po obfitych opadach w środę rano, 8 lipca na brzeg Bugu wypłynęło mnóstwo śniętych ryb. Straż pożarna, społeczna i państwowa straż rybacka rozpoczęły odławianie przy przystani na wysokości LOKu.
Z dnia na dzień śniętych ryb przybywa. Odławianiem zajmują się nie tylko odpowiednie służby, ale także osoby, które widzą w tym interes. Ostrzegamy przed kupowaniem ryb z niepewnych źródeł.


fot. Sylwia Bardyszewska


fot. Sylwia Bardyszewska

SB



Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-07-13 13:45
~RATUNEK
10 07 URATOWAŁEM 25 SZCZUPAKÓW OD15 DO 60 cm . 10 DUŻYCH LINÓW .ok 5kg KRĄPIA I WZDRĘGI 2kg OKONIA I TROCHE NARYBKU .WYWOZIŁEM JE NA GLINKI OBOK RADZYMINA ,MAIĄC 4 WIADERKA PO 35l SAM DUŻO NIEZDZIAŁAŁEM. KAŻDA GODZINA ZABIJAŁA 20kg RYBY [POMOCY UDZIELAŁEM W CZARNOWIE NAD BUGIEM]
2009-07-13 13:23
~WOŁOMIN
11,07 . BYŁEM NAD BUGIEM W DROHICZYNIE. PUZNIEJ CIECHANOWCU NAD RZEKĄ NURZEC .W BROKU NAD BUGIEM .ŁOCHOWIE NAD LIWCEM. I W KULIGOWIE NAD BUGIEM.WSZĘDZIE GNIJĄCA ROŚLINOŚĆ,I RESZTKI RYB. WODA CZARNA .GDZIE NIEGDZIE SPOTKAŁEM WĘTKARZA ,Z OPOWIADAŃ NIE ZOSTAŁA ANI DURZA ANI MAŁA RYBA WSZYSTKO PODUSIŁO SIĘ ..TO PRZYKRE, ALE MAM NADZIEJE ŻE NAREW OCALEJE
2009-07-13 09:32
~Qba
Ty,obserwator 10 , zamiast bzdury wypisywać,może zgłóś się na ochotnika do zbierania tych ryb
2009-07-12 21:36
~obserwator 10
sprawy wygladaja zawsze tak samo !!! mielismy "sprzatanie swiata" posprzątane spakowane w wory i !.......lezy to przez nastepne lata do kolejnego sprzątania. Rybki sniete tak samo pozbierane i co? SMIERDZA na cały park a te sumy to zostawiono na pokaz ? jakie to dorodne sztki pływają w BUGU.....moze radni i Burmistrz zostawili sobie na zaciape na kolejnym posiedzeniu........smacznego!
2009-07-12 16:38
~WĘDKARZ 2
kazdy wedkarz bktóry opłaca składki i nalezy do związku powinien poczuć sie i pomuóc wyławiać zdechłe ryby i ratowac te zywe tak jak to napisał kolega WĘDKARZ
2009-07-12 16:31
~a
koles o imieniu bbb ma najebane w głowie
2009-07-11 12:53
~bambus
ja to je biore i do wawy zawoze sprzedac
2009-07-09 17:52
~Qba
A P E L !!!!!!!!! W Bugu wystąpiła letnia przyducha z powodu braku tlenu w wodzie.Rzeką płyną tony martwych ryb,grozi to katastrofą ekologiczną,jeśli ryby nie zostaną usunięte.Jeśli masz trochę czasu i chęć pomóc jako ochotnik w usuwaniu ryb,to zgłoś się na przystań LOK , sprzęt i łodzie są zapewnione
2009-07-09 16:25
~)(
a w basenie, w basenie czy była badana?
2009-07-09 13:10
~on
Mamy przecież swojego eurodeputowanego,może potraktuje on poważnie tę sprawę i spowoduje,że Unia rozwiąże ten problem.Na władze ukraińskie i białoruskie liczyć nie można,bo oni na oczyszczalnie i ekologię pieniędzy nigdy mieć nie będą.Jeśli nie zbuduje tego Unia za własne pieniądze,to ich nie będzie nigdy.Napewno nie zmieni nic w tym zakresie tzw.współpraca powiatów Wyszkowskiego i Złoczowskiego.Kilka wyjazdów naszych moczymordów do moczymordów ukraińskich to wyrzucone w błoto nasze pieniądze,udawanie,że się coś robi.Jarek,spróbuj coś zadziałać Ty w tej sprawie,może Tobie się uda?
2009-07-09 12:32
~Weterynarz Fred
Czy sanepid badał w tym roku wodę w Liwcu przed sezonem, a jeśli nie, to dlaczego? Prasa informowała, że badano wodę w Bugu i Wymakraczu. To nowy pomysł wójta i jego protegowanego dyrektora oraz bociana Zdziśka na zmiany na turystycznej mapie?
2009-07-09 10:24
~Qba
Problem Bugu to także problem rzeki transgranicznej,traktowanej przez Ukrainę i Białoruś jak wielki zlew,płynący sobie gdzieś tam,do nikąd.Rzeka od lat jest zaznaczana na wszelkich mapach czystości wód na czerwono,jako pozaklasowa na całym odcinku,a zawartość tlenu była w niej zawsze niska,llecz dotąd wystarczało go dla przeżycia w niej ryb.Wystarczył jednak niewielki jego spadek,żeby przekroczyć pewną wartość progową,przy której zaczyna zamierać życie w wodzie.Z pewnością,podobny spadek jego zawartości,ale przy wartościach wyższych wyjściowych,nie spowodowałby żadnych zagrożeń.W maju tego roku przepłynąłem cały Bug kodzią od żródeł do ujścia, z Podola przez Wołyń,Lubelszczyznę,Polesie,Podlasie i Mazowsze.Widziałem na własne oczy podejście do spraw ekologii w trzech krajach,bardzo różne podejście.Robiłem zdjęcia w miejscach zrzutów ścieków,szczególnie na Ukrainie,rozmawiałem z ludżmi.Wyłania się z tego pewien obraz.Bug już brudny wpływa z Ukrainy do Polski!!!Przez pierwsze 50 km jest bardzo czysty,nawet przezroczysty,że można z niego pić wodę,pomimo nawet tego,że płynie przez czarnoziemy.Tragedia zaczyna się,gdy wpływa na tereny gęsto zamieszkane,duże miasta jak Dobrotwór,Czerwonograd,Sokal,leżące na dodatek w zagłębiu węglowo-rudowym z wieloma kopalniami.Widziałem wozy asenizacyjne opróżniane wprost do rzeki,rury ze śmierdzącymi na setki metrów ściekami,są zdjęcia.Na odcinku granicznym niewiele widać,ale z pewnością jest to samo,tyle,że nie bezpośrednio,a poprzez małe prawe dopływy.Największe miasto nad Bugiem,prawie półmilionowy Brześć ma ,owszem ,oczyszczalnię,ale w postaci kraty,na której mogą się zatrzymać najwyżej stare beczki.Tu bez rozwiązań na szczeblu międzynarodowym,nawet unijnym,niewiele da się zrobić.
2009-07-09 08:56
~observator
Wychodzi na to że rolnicy to brudasy i smoluchy skoro to co zanieczyszczyło rzeki spłyneło z ich łąk i pól.
2009-07-08 23:33
~Stary Wyszkowianin
To,że wystąpiła przyducha letnia nie jest zawinione przez człowieka.To spowodowała przyroda (ulewne deszcze i powodzie potem wysokie temperatury,brak wiatru) i przyroda może tylko sobie z tym poradzić.Oczywiście należy te ryby jak najszybciej usuwać,bo zatrują rzekę jeszcze bardziej
2009-07-08 22:39
~oświecony
Wędkarze, od siedmiu boleści. Za całe zło kłusowników oskarżaliście. A dzisiaj, smętne wywody. Połamać wędki nieletnim, to jeszcze niedawno była metoda strażników pasibrzuchów na utrzymanie rybostanu w Bugu.
2009-07-08 21:55
~ja
Wedek,ty to chyba już nigdy rozumu mieć nie będziesz.Będziesz w kółko powtarzał ploty wymyślone przez ciemnotę?
2009-07-08 21:22
~wedek
a gdzie sa obroncy rospudy,moze by pomogli sprzatac choc raz bez wplaty na ich kato duzej kwoty za ustepstwo-ale zadarmo pewnie nic
2009-07-08 20:45
~bbb
Panie Wędkarzu! A jaka ryba przeżyje transport i w czym? Ile tych ryb ma być wywiezione do tych stawów i jakie gatunki i jakie wielkości? Niech się Pan zastranowi. No chyba kuter rybacki nie będzie płuwał po Bugu. Później doczepi mu się koła i wywiezie do jakiegoś tam stawu. Dodam, że nie wszystkie ryby będą żyły w stawie. W takim odłowie będzie więcej strat niż pożytku.Chyba od niedawna Pan na te ryby jeździ...
2009-07-08 20:34
~vvv
Sum wcale nie jest tlenolubny (to tak na marginesie). Ma bardzo małe wymagania tlenowe, dlatego zamieszkuje brudne duże rzeki. Sęk w tym, że tego tlenu jest w wodzie tyle, że wszystko pada masowo niezależnie od gatunku. Najbardziej szkoda rzdszych gatunków np. brzana i miętus.
2009-07-08 18:57
~Wedkarz
Bardzo fajnie ze panowie ze zdjęcia wyławiają te zdechłe ryby, nie będą się w taki sposób rozkładać, zanieczyszczać jeszcze bardziej linie brzegową bugu i śmierdzieć, ( zwracam sie tu do ludzi odpowiedzialnych za środowisko ) ale czemu wyławiane są jedynie zdechłe ryby ? Czemu nie ma działań usilujacych pomoc tym jeszcze żywym rybom? Byłem i widziałem że jest ich sporo, tych które jeszcze żyją i walczą z brakiem tlenu. Wystarczyłoby wywieźć je do jakiś zbiorników, np na rybnie, na stawy, albo do innych nie mających wylewu do Buga. Jestem wedkarzem i wiem że zarowno ja, jak i cala ich reszta na dobre kilka lat odczujemy tą katastrofe. Oczywiście, jest ona wywołana NATURĄ, ale napewno można zmniejszyć rozmiar katastrofy poki jeszcze istnieją, te ryby, które żyją.
2009-07-08 15:37
~zwalony z nóg
A mogło być tak pięknie! Jak u Chełmońskiego.Chłop z synem wypatrują bociana Zdziśka, który wrócił do wyszkowskiego powiatu po kilku latach, a w tle para nienaoliwionych wołów.
2009-07-08 14:23
~Qba
U W A G A !!!!!!!!! Nie kupujcie na targowiskach ŻADNYCH ryb słodkowodnych,ludzie wynoszą z nad rzeki całe worki śniętych ryb,będą je sprzedawać
2009-07-08 14:15
~Qba
Sytuację może poprawić jedynie nagłe ochłodzenie iz silnymi wiatrami zachodnimi,wtedy woda się dotlenia,ustają procesy gnilne i część ryb ma szansę przeżyć.W pierwszej kolejności padają gatunki tlenolubne jak szczupak,sum,leszcz,brzana,kleń,jaż.Najbardziej odporne są karpie,karasie i liny,ale tych jest w Bugu niewiele
2009-07-08 13:09
~w oczekiwaniu na wyniki
"Na terenie powiatu wyszkowskiego nie ma kąpielisk, dlatego nie stosujemy ostrzeżeń. Woda jest jednak bardzo brudna i nie powinno się do niej wchodzić" – mówi Zdzisław Bocian. To co, w swoich powiatowych folderach promujecie nielegalne kąpieliska w Kamieńczyku. Panie ważny dyrektorze sanepidu w trosce o dzieci właśnie deleguje pan podwładnych do badania rzek właśnie, zamiast rozsuwania dzieciom leżaków w przedszkolach. Dobrzy jesteście jedynie w zakresie sprawdzania i cytowania Waszych administracyjnych uprawnień, haacapy jedne.
2009-07-08 12:07
~obserwator
Kolega wczoraj dosłownie zamoczył nogi,dziś miał już całe w krostach
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa