Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SOMIANKA: Wicewójt w Irlandii
Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” na zlecenie Samorządu Woj. mazowieckiego zorganizowała kilkudniowy wyjazd studyjny do Irlandii dla przedstawicieli mazowieckich LGD. Wyszkowską grupę „Partnerstwo Puszczy Białej i Kamienieckiej” reprezentowała Agnieszka Salwin, zastępca wójta gminy Somianka. Przywiozła ciekawe pomysły i spostrzeżenia.
Celem wyjazdu było poznanie sposobów funkcjonowania programu LEADER w Irlandii, uznawanej za prekursora rozwoju tej inicjatywy na terenie Unii Europejskiej.
Ponad 20-osobowa grupa przedstawicieli LGD z Mazowsza oraz Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęła wizytę w Irlandii od odwiedzin w biurze LAG South & East Cork Area Development (SECAD) w hrabstwie Cork, która po raz pierwszy otrzymała dofinansowanie z programu LEADER w 1996 r. Obecnie korzysta z pięciu programów pomocowych.
Ponad 2 mln euro rocznie na inwestycje
Rocznie inwestycje SECAD-u wynoszą ok. 2 mln euro. Do tej pory z pomocy tego stowarzyszenia skorzystało ponad 12 tys. indywidualnych klientów, prawie 3 tys. osób poszukujących pracy, 186 osób brało udział w szkoleniach z różnych obszarów tematycznych, ponad 7,5 tys. osób wzięło udział w warsztatach.
Polacy odwiedzili też jedną z największych grup działania w Irlandii - LAG – I.R.D. Duhallow mającą swą siedzibę w Newmarket. Obejmuje ona terytorium zachodniej części Cork oraz południowo-wschodniej części Kerry i zajmuje powierzchnię 1.800 km2, ma 31 tys. mieszkańców. Założyli ją 20 lat temu lokalni przedsiębiorcy. Obecnie I.R.D. Duhallow korzysta z 5 różnych programów pomocowych. Ich celem jest pomoc dla osób chcących znaleźć zatrudnienie, dostarczanie żywności oraz zapewnianie transportu osobom starszym i biednym oraz potrzebującym pomocy, wykluczonym społecznie, two-rzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój turystyki.
Smaki Irlandii
Polacy mieli też możliwość degustacji lokalnych wyrobów. Odwiedzili rynek wiejski w Midleton, na którym sprzedawane są tradycyjne produkty kulinarne oraz warzywa i owoce. W The Old Jameson Distillery poznawali tajniki rzemieślniczej produkcji irlandzkiej whiskey, a w małej indyjskiej firmie, która powstała w oparciu o dotację programu LEADER - wytwarzania przypraw bez konserwantów.
Następnie wizytowali miejsca, które powstały w dużej mierze dzięki środkom z LEADER-a: szkoła nauki gry na instrumentach muzyki narodowej, firma ADA Security Systems, szkoła, w której odbywały się zajęcia taneczne, sala teatralna (z przebieralnią, bufetem i łazienkami) – dawniej była to szkoła, boisko na zewnątrz oraz nowoczesna hala sportowa.
Grupa odwiedziła też odbudowaną szkołę Knocknamanagh School z początków XX wieku, która obecnie służy dzieciom wsi Tracton jako świetlica oraz miejsce nauki języków obcych, czy tańca.
Zwiedziła też m.in. Cobh  - miejsce z którego wypłynął Titanic - jako przykład wykorzystania dziedzictwa historycznego oraz farmę w Dungourney (na wschód od Cork), która jest otwarta dla zwiedzających w sezonie wakacyjnym i zimowym.
Moc pomysłów  do wykorzystania
- Te inicjatywy są jak najbardziej do zastosowania na naszym lokalnym gruncie – powiedział nam po powrocie Agnieszka Salwin. - Szczególnie urzekły mnie i natchnęły świetlice środowiskowe będące centrum nauki i rozrywki, gdzie mieszkańcy mają możliwość nauki języków obcych i uczestnictwa w zajęciach tanecznych czy muzycznych. U nas można by zastępować nieprzydatne budynki czy pomieszczenia takimi właśnie świetlicami i zająć się pozyskiwaniem środków na ich samodzielną pracę dla dobra mieszkańców. Lokalne społeczności Irlandii wykazują ogromne zaangażowanie w takie projekty, mieszkańcy pomagają władzom w ich wdrażaniu w życie. Myślę, że w naszych mieszkańcach również można by obudzić taką aktywność, która w połączeniu z sukcesami władz w pozyskiwaniu środków finansowych przyczyniłaby się do lokalnego rozwoju.   
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa