Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Cudowne chwile z pieśniami Chopina
Pieśni Fryderyka Chopina mogli wysłuchać wyszkowianie w minioną niedzielę w kościele św. Idziego w ramach VI Letniego Festiwalu Operetkowo – Operowego na Mazowszu.
Urodzony 1 marca 1810 r. Fryderyk Chopin (uchwałą sejmu rok 2010 ustanowiono Rokiem Fryderyka Chopina) pozostawił po sobie 19 pieśni na głos i fortepian, skomponował je do wierszy Stefana Witwickiego, Bohdana Zaleskiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego, Wincentego Pola i Ludwika Osińskiego. Romantyczne utwory zostały opublikowane dopiero 10 lat po śmierci kompozytora, bo on nie przywiązywał do nich zbyt wielkiej wagi.
W spektaklu „Chopinowski Teatr Pieśni” w ramach VI Festiwalu Operetkowo – Operowego wystąpili: Beata Wardak (mezzosopran), Aleksandra Orłowska (sopran), Leszek Świdziński (tenor) i Tomasz Rak (baryton); akompaniował im zespół kameralny „La Boheme de Varsovie” oraz na fortepianie Małgorzata Góra.
Artyści wykonali wszystkie pieśni Chopina, które ułożone zostały w opowieść o miłości i o sytuacji Polaków w czasie i po powstaniu listopadowym. Publiczność z przyjemnością wysłuchała popularnego „Życzenia” („Gdybym ja była...”), zalotnego „Ślicznego chłopca”, „Wojaka”, smętnej „Dumki”, a w finale „Śpiewu z mogiłki” (do słów Wincentego Pola).  
- Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy przeżyć te cudowne chwile – podziękował wykonawcom ks. proboszcz Waldemar Krzywiński. – Myślę, że bis nam się należy – dodał w imieniu wyrażającej swój aplauz poprzez gorące oklaski puliczności.
- Zawsze śpiewamy bis ze wszystkimi – zaznaczyła Beata Wardak. – Trudno, żebyśmy śpiewali pieśni Chopina, ale „Barkę” znamy wszyscy.
Zaprosiła wszystkich za rok, na siódmy festiwal. Ich organizatorem jest Europejska Fundacja Promocji Sztuki Wokalnej (Beata Wardak jest jej założycielką i prezesem). Współorganizatorem niedzielnego koncertu są Burmistrz Wyszkowa i Proboszcz Parafii św. Idziego, sponsorami: Nadleśnictwo Wyszków, Spółdzielczy Bank Rozwoju i Rolnictwa z Wołomina, masarnia pp. Rucińskich z Somianki.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa