Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Nowości nowego roku szkolnego
Obowiązkowa matura z matematyki, nauka drugiego języka obcego w gimnazjum, 6-latki w pierwszych klasach szkół podstawowych – to tylko niektóre nowości rozpoczętego właśnie roku szkolnego.

Matura z matematyki
Egzamin maturalny z matematyki był obowiązkowy do 1984 roku. Od tego roku szkolnego znowu będą musieli go zdawać wszyscy uczniowie, podobnie jak egzamin z języka polskiego i języka obcego. Egzaminów dodatkowych, które często decydują o studiowaniu na wymarzonym kierunku, można zdawać aż 6.
Jak mówi dyr. Zespołu Szkół nr 1 Marian Popławski, szkoła do matury z matematyki przygotowuje się od 3 lat. - Zmieniliśmy szkolne plany nauczania. Na matematykę przeznaczyłem część godzin z dyspozycji dyrektora - dodaje.
W ramach unijnego programu „Szkoła kluczowych kompetencji” szczególne wsparcie w nauce matematyki otrzyma kl. I technikum budowlanego. Uczniowie otrzymają podręczniki, zeszyty i inne pomoce naukowe.
Inne klasy mogą liczyć na pomoc w uczeniu się języka angielskiego, przedsiębiorczości i technologii informacyjnej.
Lżejsze plecaki pierwszaków
Uczniom klas I szkoły podstawowe muszą zapewnić miejsce, gdzie będą mogły zostawić część podręczników i przyborów szkolnych. Dzięki temu lżejsze mają być ich plecaki.
Pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 2 (wśród nich troje 6-latków) rozpoczęły naukę w gruntownie odnowionych klasach. Są nowe podłogi, lamperie, szafy na ubrania i szafki dla każdego ucznia, a także dywan do zabawy. Nowa reforma programowa zakłada bowiem nauczanie przez zabawę. Zresztą 6- i 7-latki nie są w stanie wytrzymać w ławce 45 minut. W urządzaniu sali dla kl. Ia i b brały udział wychowawczynie Elżbieta Matak i Renata Ślubowska, Ic i d – Iwona Godleś i Agnieszka Postek. - Każdemu nauczycielowi nauczania początkowego życzyłabym, żeby mógł pracować w takiej klasie – mówi Renata Ślubowska.
W tym roku uczniowie klas I – III będą otrzymywali nie tylko bezpłatne mleko, ale też warzywa i owoce. W SP2 dotychczas dzieci piły mleko we wtorki, środy i czwartki. Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób dystrybuowane będą warzywa i owoce.
Wychowanie do życia w rodzinie
Zajęcia wychowania do życia w rodzinie będą obowiązywały wszystkich, z wyjątkiem uczniów niepełnoletnich, których rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły pisemny sprzeciw oraz tych pełnoletnich, którzy sami złożą stosowne podanie. Do tej pory było odwrotnie - rodzice musieli wyrazić zgodę na udział w zajęciach. Wielu uczniów rezygnowało z lekcji, bo rodzice z różnych powodów nie dopełnili tej formalności. Z danych MEN wynika, że w ubiegłym roku w całej Polsce w lekcjach uczestniczyło tylko 65% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów i ok. 38% licealistów.
Dyr. SP2 nie otrzymał jeszcze oświadczeń, w których rodzice sprzeciwiają się udziałowi dzieci w zajęciach. Natomiast dyr. Popławski z ZS nr 1 podkreśla, że w szkołach ponadgimnazjalnych treści zostaną rozszerzone.
Lekcje z ratownictwa
Od tego roku lekcje przysposobienia obronnego zastąpi edukacja dla bezpieczeństwa. – W gimnazjum to jedna godzina w cyklu – mówi dyr. Gimnazjum nr 2 Mirosław Kowalski. - Zajęcia będą nastawione bardziej na ratownictwo.
Do szkół ponadgimnazjalnych przedmiot wejdzie razem z obecnymi uczniami I klas gimnazjów, czyli za 3 lata. – Na razie więc nauczyciele uczestniczą w szkoleniach – mówi dyr. Marian Popławski.
Niemiecki lub rosyjski
Uczniowie gimnazjum będą uczyli się nie jednego, a dwóch języków obcych. W Gimnazjum nr 2 będzie to niemiecki lub rosyjski.
Do tej pory naukę jednego języka obcego, głównie angielskiego, uczniowie rozpoczynali w szkole podstawowej, drugiego – dopiero w szkole ponadgimnazjalnej. Stawiało je za rówieśnikami z innych krajów europejskich.
(Nie)modne e-dzienniki
„Do lamusa odejdą papierowe dzienniki. Zastąpią je dzienniki elektroniczne.” – informuje ogólnopolska prasa. Tymczasem w gminie Wyszków dziennik elektroniczny prowadzi jedynie Gimnazjum nr 2. Zainteresowane nim nie są również szkoły ponadgimnazjalne. - Potrzebujemy kontaktu z człowiekiem. W różnych sytuacjach trzeba porozmawiać z rodzicem – argumentuje dyr. Popławski.
Dodatkowa praca nauczycieli
Nauczyciele, zgodnie z Kartą nauczyciela, w ramach pensum mają przepracować za darmo dodatkowo jedną godzinę tygodniowo. - Nie mogą to być przedmioty, ani zastępstwa. Mogą być koła zainteresowań, zajęcia z pojedynczymi uczniami – wyjaśnia dyr. ZS nr 1. Dyr. Kowalski z Gimnazjum nr 2 wymienia koła przyrodnicze i dziennikarskie, dyr. Hryniewicz z SP nr 2 - zespoły wyrównawcze.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-09-09 10:19
~Blue
Eee, to wszystko nieważne. A co tam w Cambridge ? ;-)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa