Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Byliśmy na Westerplatte
Delegacja Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wy-szkowie wzięła udział w ogólnopolskich obchodach dwóch wielkich rocznic: 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 29. rocznicy porozumień sierpniowych w Gdańsku.
Zostaliśmy zaproszeni  przez Zespół Szkół Morskich w Gdańsku-Nowym Porcie, organizatora XXVI  Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte.
Gimnazjum nr 2 należy do Klubu Szkół Westerplatte od 1993r. Celem działalności klubu jest upamiętnienie żołnierzy walczących na placówce, wzajemna pomoc, wymiana doświadczeń w pracy z patronem. Członkowie klubu (obecnie 64 szkoły) spotykają się raz w roku na sympozjum. Są to uroczystości historyczne (często z udziałem Westerplatczyków) połączone z  promocją środowiska lokalnego. Nasza szkoła była organizatorem takiego sympozjum w 2004 r. Tegoroczne sympozjum odbywało się w Gdańsku, w dniach 29 sierpnia – 2 września i było połączone z obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 29. rocznicy porozumień sierpniowych.
Na ogólnopolski zlot szkół, noszących imię związane z Westerplatte, przybyło 35 delegacji z całej Polski (ok. 250 osób). Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie reprezentowali: dyrektor Mirosław Kowalski, nauczyciele: Urszula Andruchewicz, Bożena Lewandowska, Krzysztof Ogrodziński, Jolanta Paczkowska  oraz uczniowie: Marlena Cholewińska, Klaudia Jędrzejczak i Alan Kapla. Gościem honorowym sympozjum był kapitan Ignacy Skowron – jeden z czterech żyjących do dziś Westerplatczyków.
Wielu przeżyć i wrażeń dostarczył nam bezpośredni udział w wydarzeniach tak wielkiej rangi, jakim były uroczystości w Gdańsku,  zarówno 1 września na Westerplatte, jak i 31 sierpnia przed bramą Stoczni Gdańskiej.
W przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej spotkaliśmy się rano z Lechem Wałęsą. Pierwszy przywódca Solidarności  złożył kwiaty pod bramą Stoczni Gdańskiej, a następnie spotkał się z uczestnikami sympozjum w I LO w Gdańsku. W trakcie ponadgodzinnego spotkania Lech Wałęsa odpowiadał na pytania uczniów i to zarówno te dotyczące historii i polityki, jak i mniej poważne, np. co lubi jeść, co lubi robić w wolnym czasie.
Wieczorem zaś uczestniczyliśmy w uroczystościach pod Pomnikiem Trzech Krzyży z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
1 września, tuż przed świtem, znaleźliśmy się na Westerplatte w gronie uczestników obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Podczas porannej uroczystości, z udziałem m.in. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska, kombatantów (wśród nich był uczestnik walk na Westerplatte Ignacy Skowron), odbył się apel poległych. Złożyliśmy hołd obrońcom Westerplatte oraz wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na frontach II wojny światowej.
Po południu, jako goście – znaleźliśmy się w gronie 31 delegacji z całego świata, 2 tysięcy zaproszonych osób - wzięliśmy udział w państwowych uroczystościach na Westerplatte. Wysłuchaliśmy przemówień prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premierów m.in. Donalda Tuska, Władimira Putina, Julii Tymoszenko i kanclerz Angeli Merkel. Byliśmy świadkami wydarzeń relacjonowanych przez dziennikarzy z całego świata.
Organizatorzy sympozjum dołożyli wszelkich starań, aby delegacje szkół noszących imię Westerplatte mogły uczestniczyć w wydarzenia tak wielkiej rangi. Nie zapomnieli też o stałych elementach każdego zlotu Klubu Szkół Westerplatte, którymi są: prezentacja swoich osiągnięć i regionu, rozstrzygnięcie konkursów - trzy pierwsze miejsca w ogólnopolskim konkursie literackim pt. „1 września w mojej świadomości” zajęli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie: Adrian Dylak, Olga Osińska i Martyna Drążewska. Organizato- rzy zapewnili nam również wiele atrakcji: zwiedzanie zabytków Gdańska, udział w regatach „Smoczych łodzi” na Motławie oraz nocne spacery nad morze.   
XXVI  Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte zostanie nam na zawsze w pamięci. Za rok spotkamy się z naszymi przyjaciółmi z całej Polski na kolejnym sympozjum w Jabłonce (Podkarpackie).
Delegacja Gimnazjum nr 2

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-09-09 21:22
~kieł
powinno być wiecej uczniów w takiej delegacji.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa