Dziękujemy za chleb
Dożynki powiatowe, które odbyły się po serii uroczystości gminnych, były świętem wszystkich mieszkańców, nie tylko rolników, świętem radości z udanych tegorocznych zbiorów, które symbolizuje pięknie wypieczony bochen chleba. Po raz pierwszy gospodarzem uroczystości powiatowych była gmina Brańszczyk, która zorganizowała je z rozmachem i zaangażowaniem.
Zapraszamy do galerii
Przepiękne i bardzo różnorodne wieńce dożynkowe zostały poświęcone na placu przed kościołem. Wniosły je do środka w uroczystym korowodzie delegacje gmin i sołectw.
Ks. Paweł Stachecki, proboszcz parafii w Brańszczyku powitał wszystkich zgromadzonych w świątyni. - Przez ucałowanie chleba wyrażamy wdzięczność Panu Bogu i tym, którzy nad tym chlebem się pochylają, aby go wypracować – podkreślił.
Ks. dziekan Waldemar Krzywiński, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, w homilii również nawiązał do chleba, który jest nie tylko podstawowym pożywieniem człowieka, ale symbolizuje też dobroć. Przypomniał fragment wiersza ojca Adama Chmielowskiego:
Powinno się być dobrym – jak chleb./Powinno się być jak chleb,/który dla wszystkich leży na stole,/ z którego każdy może kęs dla siebie ukroić/ i nakarmić się, jeśli jest głodny.
- Mamy być dobrzy jak chleb, mamy być bliscy drugiemu człowiekowi. Mamy być otwarci na miłość i tę miłość nieść współczesnemu światu - zachęcał.
- Dziękujemy Bogu za największy skarb rolniczego trudu – za chleb – podkreślił starosta Bogdan Pągowski.
Po Mszy św. korowód dożynkowy, który poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra OSP z Wyszkowa, przemaszerował na plac za urzędem gminy, gdzie stała scena i pawilony, w których prezentowały się m.in. wszystkie sołectwa gminy Brańszczyk.
Imprezę poprowadził z taktem i humorem znany dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.
Tradycyjnie starostowie dożynek – a byli nimi Jadwiga i Feliks Marszałowie z Trzcianki – przekazali bochen chleba staroście powiatu Bogdanowi Pągowskiemu.
- Dziękuję za ten wspaniały bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna i obiecuję, że podzielimy go sprawiedliwie. Tak, aby w powiecie wyszkowskim nikomu go nie zabrakło – zapewnił starosta.
- Nasza tradycja nakazuje chleb szanować - podkreślił wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul - polska gościnność nakazuje dzielić się nim. Dzielenie dożynkowego chleba niech będzie symbolem tego, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową.
Starosta podzielił się chlebem z wójtami (zabrakło jedynie przedstawiciela gm. Wyszków – miał nim być burmistrz Nowosielski, ale ze względu na chorobę ojca, nie mógł przybyć) i ks. dziekanem Krzywińskim, którzy połamali się chlebem z uczestnikami dożynek.
Wspólnie starosta i wójt powitali gości dożynek, a wśród nich m.in. europosła Jarosława Kalinowskiego, wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka, radnych wojewódzkich Mariana Krupińskiego i Cecylię Domżałę, radnych powiatowych z przewodniczącą rady powiatu Małgo- rzatą Ślesik – Nasiadko, radnych rad gmin, a także delegację ze Złoczowa na Ukrainie.
Wręczono odznaczonym przez Prezydenta RP „za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”: Srebrny Krzyż Zasługi - Janowi Banaszkowi z Sieczych, Brązowe Krzyże Zasługi – Dorocie Jackowskiej z Wielątek Rosochatych, Wiesławie Oleksiak z gm. Zabrodzie, Andrzejowi Orłowskiemu z Sieczych, Henrykowi Słowikowskiemu z Kamieńczyka, Marianowi Szczesnemu z Wólki Somiankowskiej i Tadeuszowi Wróblowi z Rząśnika
W imieniu marszałka Struzika podziękowania „za zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego” dla mieszkańca gm. Brańszczyk Henryka Zalewskiego, działacza OSP, Kółek i Organizacji Rolniczych, spółdzielcy wręczyli radni sejmiku mazowieckiego Cecylia Domżała i Marian Krupiński.
Prezes firmy Mleks, która ma ponad 4 tys. dostawców, średnio miesięcznie sprzedających ok. 12 mln litrów mleka, Jerzy Księżak wręczył najlepszym z nich nagrody (500 kg paszy i nagroda pieniężna). Oto wyróżnieni rolnicy: gm. Somianka - Stanisław Świercz - Płudy Nowe, Jan Kapla - Stare Kozłowo, Sylwester Kuchta - Jasieniec, Jacek Gajewski - Jackowo Górne, gm. Rząśnik - Bogdan Suchta, Wiesław Suchta - Janowo, Jan Grzymała - Wielątki, Sławomir Ździera - Gołystok, Jacek Cal - Komorowo, gm. Zabrodzie - Edward Skwarski - Przykory, gm. Brańszczyk - Waldemar Kulesza, Jacek Olbryś - Poręba Średnia, Bartosz Depta - Niemiry, gm. Długosiodło - Andrzej Żebrowski - Plewki, Marek Ciach i Karol Kania - Augustowo, gm. Wyszków - Janusz Gołdys - Gulczewo
W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły „Wyszkowiacy” i „Oberek”, zespół „Mazovia” z Płocka - szczególnie tańce góralskie z przytupami rozgrzały publiczność (akurat zaczęło padać). Wiele śmiechu wywołał występ zespołu „Spotkanie z balladą” zatytułowany „A my na luzie”
Ukraińskie zespoły grały i śpiewały przepięknie, cudnie brzmiały. Aż żal, że ich występ był tak późno, bo dużo ludzi, częściowo też z powodu zimna i deszczu, rozeszło się już do domów. Trio bandurzystek (należą do działającej od 40 lat kapeli bandurzystek „Czerwona Kalina”) zaśpiewało i zagrało piosenki ludowe w tradycyjnej aranżacji. Wystąpił z nimi Mykoła Reszitnyk, na co dzień kierownik wydziału kultury w powiecie złoczowskim.
Kwartet „Pory Roku” i zespół „Galicyjskie Barwy” wykonały piosenki ludowe we współczesnej aranżacji.
EB i ES