Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Dziękujemy za chleb
Dożynki powiatowe, które odbyły się po serii uroczystości gminnych, były świętem wszystkich mieszkańców, nie tylko rolników, świętem  radości z udanych tegorocznych zbiorów, które symbolizuje pięknie  wypieczony bochen chleba. Po raz pierwszy gospodarzem uroczystości powiatowych była gmina Brańszczyk, która zorganizowała je z rozmachem i zaangażowaniem.

Zapraszamy do galerii

Przepiękne i bardzo różnorodne wieńce dożynkowe zostały poświęcone na placu przed kościołem. Wniosły je do środka w uroczystym korowodzie delegacje gmin i sołectw.
Ks. Paweł Stachecki, proboszcz parafii w Brańszczyku powitał wszystkich zgromadzonych w świątyni. - Przez ucałowanie chleba wyrażamy wdzięczność Panu Bogu i tym, którzy nad tym chlebem się pochylają, aby go wypracować – podkreślił.
Ks. dziekan Waldemar Krzywiński, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej, w homilii również nawiązał do chleba, który jest nie tylko podstawowym pożywieniem człowieka, ale symbolizuje też dobroć. Przypomniał fragment wiersza ojca Adama Chmielowskiego:
Powinno się być dobrym – jak chleb./Powinno się być jak chleb,/który dla wszystkich leży na stole,/ z którego każdy może kęs dla siebie ukroić/ i nakarmić się, jeśli jest głodny.
- Mamy być dobrzy jak chleb, mamy być bliscy drugiemu człowiekowi. Mamy być otwarci na miłość i tę miłość nieść współczesnemu światu - zachęcał. 
- Dziękujemy Bogu za największy skarb rolniczego trudu – za chleb – podkreślił starosta Bogdan Pągowski.
Po Mszy św. korowód dożynkowy, który poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra OSP z Wyszkowa, przemaszerował na plac za urzędem gminy, gdzie stała scena i pawilony, w których prezentowały się m.in. wszystkie sołectwa gminy Brańszczyk.
Imprezę poprowadził z taktem i humorem znany dziennikarz radiowy Paweł Sztompke.
Tradycyjnie starostowie dożynek – a byli nimi Jadwiga i Feliks Marszałowie z Trzcianki – przekazali bochen chleba staroście powiatu Bogdanowi Pągowskiemu.
- Dziękuję za ten wspaniały bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna i obiecuję, że podzielimy go sprawiedliwie. Tak, aby w powiecie wyszkowskim nikomu go nie zabrakło – zapewnił starosta.
- Nasza tradycja nakazuje chleb szanować - podkreślił wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul - polska gościnność nakazuje dzielić się nim. Dzielenie dożynkowego chleba niech będzie symbolem tego, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową.  
Starosta podzielił się chlebem z  wójtami (zabrakło jedynie  przedstawiciela gm. Wyszków – miał nim być burmistrz Nowosielski, ale ze względu na chorobę ojca, nie mógł przybyć) i ks. dziekanem Krzywińskim, którzy połamali się chlebem z uczestnikami dożynek. 
Wspólnie starosta i wójt powitali gości dożynek, a wśród nich m.in. europosła Jarosława Kalinowskiego, wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka, radnych wojewódzkich Mariana Krupińskiego i Cecylię Domżałę, radnych powiatowych z przewodniczącą rady powiatu Małgo-   rzatą Ślesik – Nasiadko, radnych rad gmin, a także delegację ze Złoczowa na Ukrainie.   
Wręczono odznaczonym przez Prezydenta RP „za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”: Srebrny Krzyż Zasługi - Janowi Banaszkowi z Sieczych, Brązowe Krzyże Zasługi – Dorocie Jackowskiej z Wielątek Rosochatych, Wiesławie Oleksiak z gm. Zabrodzie, Andrzejowi Orłowskiemu z Sieczych, Henrykowi Słowikowskiemu z Kamieńczyka, Marianowi Szczesnemu z Wólki Somiankowskiej i Tadeuszowi Wróblowi z Rząśnika 
W imieniu marszałka Struzika podziękowania „za zasługi i całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego” dla mieszkańca gm. Brańszczyk Henryka Zalewskiego, działacza OSP, Kółek i Organizacji Rolniczych,  spółdzielcy  wręczyli radni sejmiku mazowieckiego Cecylia Domżała i Marian Krupiński.
Prezes firmy Mleks, która ma ponad 4 tys. dostawców, średnio miesięcznie sprzedających ok. 12 mln litrów mleka, Jerzy Księżak wręczył najlepszym z nich nagrody (500 kg paszy i nagroda pieniężna). Oto wyróżnieni rolnicy: gm. Somianka - Stanisław Świercz - Płudy Nowe, Jan Kapla - Stare Kozłowo, Sylwester Kuchta - Jasieniec, Jacek Gajewski - Jackowo Górne, gm. Rząśnik - Bogdan Suchta, Wiesław Suchta -  Janowo, Jan Grzymała - Wielątki,  Sławomir Ździera - Gołystok,  Jacek Cal - Komorowo, gm. Zabrodzie - Edward Skwarski - Przykory, gm. Brańszczyk - Waldemar Kulesza, Jacek Olbryś - Poręba Średnia, Bartosz Depta - Niemiry,  gm. Długosiodło - Andrzej Żebrowski - Plewki,  Marek Ciach i Karol Kania - Augustowo, gm. Wyszków - Janusz Gołdys - Gulczewo
W części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły „Wyszkowiacy” i „Oberek”, zespół „Mazovia” z Płocka - szczególnie tańce góralskie z przytupami rozgrzały publiczność (akurat zaczęło padać). Wiele śmiechu wywołał występ zespołu „Spotkanie z balladą” zatytułowany „A my na luzie”
Ukraińskie zespoły grały i śpiewały przepięknie, cudnie brzmiały. Aż żal, że ich występ był tak późno, bo dużo ludzi, częściowo też z powodu zimna i deszczu, rozeszło się już do domów. Trio bandurzystek (należą do działającej od 40 lat kapeli bandurzystek „Czerwona Kalina”) zaśpiewało i zagrało piosenki ludowe w tradycyjnej aranżacji. Wystąpił z nimi Mykoła Reszitnyk, na co dzień kierownik wydziału kultury w powiecie złoczowskim.
Kwartet „Pory Roku” i zespół „Galicyjskie Barwy” wykonały piosenki ludowe we współczesnej aranżacji.
EB i ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-09-15 08:51
~Blue
Nie, tym razem polewał ;)
2009-09-13 00:04
~miki
a NALEWAJK polewał?
2009-09-11 08:45
~Blue
Gra i śpiewa zespół z Pniewa.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa