Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie

WyszkówPoczątki Wyszkowa – osady kościelnej sięgają XI wieku. Pierwszy dokument, w którym wymieniono Wyszków, pochodzi z 1203 roku.
Prawa miejskie Wyszków uzyskał 11 marca 1502 roku, stracił je w 1869 roku (ukaz cara Aleksandra II z 1.06.1869r.), ponownie otrzymał je w 1919 roku ( dekret o samorządzie miejskim z 4.02.1919r.). Herb Wyszkowa (biała tarcza z poprzecznym czerwonym pasem) zapożyczono z herbu biskupstwa płockiego, którzy w Wyszkowie mieli swoją letnią rezydencję.
BrańszczykGmina Brańszczyk położona jest na północny wschód od Wyszkowa, ma charakter rolniczy, zajmuje obszar 16.761 ha, z czego 30% stanowią pola, a 12% - łąki. Liczy 8.405 mieszkańców ( 2001r.). Bogactwem gminy są lasy (stanowiące 44% powierzchni) Gminę upodobały sobie bociany. Ich liczne siedliska znajdują się prawie w każdej wsi.
DługosiodłoGmina Długosiodło leży w północno - wschodniej części Puszczy Białej. Obejmuje 16745 ha powiatu wyszkowskiego, liczy 8.300 mieszkańców. Od Wyszkowa oddalona jest o ok. 20 km, od Warszawy prawie 80 km. 85% powierzchni gminy to tereny rolnicze. Jedynym większym zakładem przemysłowym jest tartak w Przetyczy.
RząśnikLeżąca na terenie Puszczy Białej gmina Rząśnik zajmuje 167 kilometrów kw. pow. Jej największym atutem jest położenie. Malownicza dolina Narwi przyciąga na odpoczynek mieszkańców większych miast. Lubiel, Rogóźno i Wólka Lubielska przez miejscowych nazywane są „zieloną Warszawą”.
SomiankaGmina Somianka położona jest w dolinie Bugu, na osi drogi krajowej Wyszków – Wierzbica. Jej granice sięgają doliny Narwi i Zalewu Zegrzyńskiego. Liczy 5.790 mieszkańców.
Jest typowo rolniczą gminą. Stanowi też bazę turystyczno -wypoczynkową dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Na terenie gminy jest ok. 3000 działek letniskowych, najwięcej w Barcicach, Jankach, Jasieńcu, Popowie, Hucie Podgórnej, Wielęcinie i Somiance.
ZabrodzieGmina Zabrodzie leży ok. 40 km od Warszawy i ok. 13 km od Wyszkowa. Posiada dogodne połączenia komunikacyjne zarówno ze stolicą kraju, jak i stolicą powiatu. Gminę przecina międzynarodowa trasa K-8 Warszawa – Białystok przebiegająca przez Niegów i Gaj oraz linia kolejowa Warszawa – Ostrołęka (stacje kolejowe: Grzegorzewo i Mostówka). Gmina Zabrodzie liczy 5.700 mieszkańców.strony www Warszawa