Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie

Długosiodło
Gmina Długosiodło leży w północno - wschodniej części Puszczy Białej. Obejmuje 16745 ha powiatu wyszkowskiego, liczy 8.300 mieszkańców. Od Wyszkowa oddalona jest o ok. 20 km, od Warszawy prawie 80 km. 85% powierzchni gminy to tereny rolnicze. Jedynym większym zakładem przemysłowym jest tartak w Przetyczy.
Długosiodło otoczone jest pięknymi lasami, które stały się atrakcją wypoczynkową dla mieszkańców większych miast, lubiących spacery, zbieranie grzybów i jagód, których na tym terenie nie brakuje. Centrum wypoczynkowe znajduje się na obrzeżach gminy, w pięknej, gęsto otoczonej drzewami dolinie Narwi. Wiele działek letniskowych znajduje się w Ostrymkole Dworskim, Nowej Wsi i Grądach Zalewnych. Przedwojenną miejscowością letniskową było Bosewo, gdzie dawniej przebiegała kolej. W Pecynie na zagospodarowanie czeka dawny budynek szkolny i przyległe do niego 65 arów działki. Nad wpadającą do Narwi rzeką Ostrówek znajduje się Małaszek, słynący z potężnej osady ptactwa.
W ogromnych lasach Puszczy Białej żyje kilka gatunków zwierząt, m.in. dziki, jelenie, daniele, zające, a nawet łosie.
Siedziba gminy – Długosiodło - oddalona jest od Wyszkowa o 24 km. Wbrew pozorom nazwa nie pochodzi od rzekomego kształtu miejscowości - wydłużonego siodła, lecz zestawienia: długie osiedle.
Życie Długosiodła koncentruje się wokół ulic: Szkolnej, Dąbrowszczaków, Tadeusza Kościuszki i Poniatowskiego. Schodzą się one na rynku, którego punktem centralnym jest pomnik Tadeusza Kościuszki i… przystanek autobusowy. Przez Długosiodło przepływa niewielka rzeczka Wymakracz, dziś przypomina strumyk. Między wsiami Ruda i Grądy Szlacheckie uchodzi do Narwi. Wymakracz od źródła do ujścia ma 48km, po drodze przepływa także przez Pecynę Nową. Spotykane są tu również tzw. oczka wodne – małe zagłębienia polodowcowe wypełnione wodą oraz niewielkie leśne bagienka obfitujące w rzadkie gatunki fauny i flory.
Długosiodło powstało prawie 800 lat temu. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1203 r., kiedy to książę Konrad Mazowiecki podarował wieś biskupowi płockiemu Gunterowi. Już w czasach piastowskich były to tereny niebezpieczne. Długosiodło plądrowali m.in. Litwini. W 1481r. pobudowano w Długosiodle pierwszy kościół i zasadzono dąb Jana. W 1630r. Długosiodło i okolicę nawiedziła zaraza, jednak – według ówczesnych – modlitwy do św. Rocha o wstawiennictwo odwróciły „morowe powietrze”. Społeczeństwo ufundowało wówczas figurę św. Rocha, której graficzny wizerunek widnieje w herbie Długosiodła. Wkrótce św. Roch został patronem parafii.
W rejonie Długosiodła szerokim echem odbiło się powstanie kościuszkowskie (1794r.) Wzięły w nim udział setki chłopów. W 1854r. założono cmentarz grzebalny. Kilka lat później zbudowano pierwszy, drewniany budynek szkolny. W 1912r. ukończono budowę i poświęcono nowy, murowany, neogotycki kościół, który służy parafianom do dnia dzisiejszego.
Podczas II wojny światowej mieszkańcy Długosiodła przeżyli wiele tragedii. Upamiętniają te czasy liczne pomniki. W 1977r. na rynku odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki na koniu z szablą. Na cokole widnieje napis: „Tadeuszowi Kościuszce Naczelnikowi Narodu, Bojownikowi o postęp społeczny i wolność Ojczyzny – społeczeństwo Długosiodła”. Dziś pomnik, usytuowany w centrum Długosiodła, jest ulubionym miejscem spotkań młodzieży.

Więcej o gminie Długosiodło można przeczytać w przedniku "Po Ziemi Wyszkowskiej" wydanym przez Wydawnictwo Edytor.


strony www Warszawa