Rząśnik
Leżąca na terenie Puszczy Białej gmina Rząśnik zajmuje 167 kilometrów kw. pow. Jej największym atutem jest położenie. Malownicza dolina Narwi przyciąga na odpoczynek mieszkańców większych miast. Lubiel, Rogóźno i Wólka Lubielska przez miejscowych nazywane są „zieloną Warszawą”.
Gminę Rząśnik zamieszkuje 6.975 osób w 28 sołectwach. Aż 2.800 hektarów obszaru gminy zajmują łąki i bagna Pulwy. Gmina Rząśnik może pochwalić się najlepszą i największą siecią dróg w powiecie wyszkowskim, dobrze rozwinięta jest również sieć telefoniczna i kanalizacyjna. To doskonała baza dla drobnej przedsiębiorczości. Trudno jednak mówić o przemyśle na terenie gminy. Największym zakładem, jest firma „Komplet” s. j. Teresy i Stanisława Bednarczyków w Lubielu Nowym. Firma zajmuje się produkcją i rozlewem win.
Centrum gminy stanowi Rząśnik, w którym mieszka ponad 1.600 osób (2001r.) Życie Rząśnika koncentruje się wokół trzech ulic: Wyszkowskiej, Jesionowej i Kopernika.
Nazwa Rząśnik wskazuje na najdawniejsze cechy terenu. Pochodzi od rośliny wodnej zwanej rzęsą, która pojawia się na bagnach i wodach stojących. Może być pokarmem dla ptactwa wodnego i domowego.
Gdy w XIII wieku na terenie Puszczy Białej powstawały pierwsze miejscowości, Rząśnik jeszcze nie istniał. Historycy przypuszczają, że wówczas był to teren bardzo niebezpieczny, dlatego nie lokowano tam osad. Sytuacja uległa zmianie w wieku XV, gdy rozpoczęto lokację na prawie niemieckim. W tym czasie oprócz Rząśnika powstały również Ochudno, Porządzie i Dąbrowa. Pierwsze wzmianki o tych miejscowościach pochodzą z 1499r.
Kolejne powstania i wojny odcisnęły swoje piętno również na Rząśniku i okolicznych miejscowościach. Podczas powstania listopadowego (1830 - 1831) w Rząśniku zmarł głównodowodzący wojskami carskimi Iwan Dybicz.
W czasie powstania styczniowego (1863 - 1864) na terenie Puszczy Białej stoczono ponad 20 bitew i potyczek. Chłopi z Rząśnika, Porządzia, Dąbrowy i Ochudna walczyli pod wodzą Karola Frycze. 23 maja 1863r. zostali wytropieni i osaczeni przez wroga, zginął ich dowódca. W lipcu tegoż roku Rząśnik i Porządzie były świadkami jednej z największych klęsk powstańców, którymi dowodzili Jakub Jasiński i Konstanty Ramotowski. Zginęło wówczas 87 powstańców, 36 zostało rannych, a 35 trafiło do niewoli.
Szczególnie mocno miejscowości dzisiejszej gminy Rząśnik ucierpiały podczas I wojny światowej. Wycofujące się wojska rosyjskie spaliły wówczas Rząśnik, Komorowo, Dąbrowę, Ochódno, Porządzie i Wólkę Przekory.
Kilku lub kilkunastu mieszkańców zginęło podczas tzw. wojny domowej po 1944r. Na terenie Rząśnika działały grupy Jana Kmiołka „Wira” i Stanisława Kowalczyka. Jedni uważają ich za przywódców bandytów, inni za bohaterów narodowych.
Równie ważny dla gminy jest Lubiel Nowy, gdzie znajdują się: ośrodek zdrowia, parafia, poczta.
Leżącą w dolinie Narwi gminę Rząśnik upodobali sobie działkowicze z Warszawy. Nad samą wodą wykupiono już wszystkie tereny. Miejscowościami wczasowymi stały się: Lubiel Nowy, Rogóźno i Wólka Wojciechówek. Narew, choć jest rzeką niespokojną, przyciąga amatorów kąpieli i rybołówstwa.
Dziś coraz większym powodzeniem cieszą się działki na terenie zalesionym, zwłaszcza w Porządziu, Ochudnie, Plewicy i w Ostrówku.
W zwierzynę obfituje Bagno Pulwy. Atrakcją, a jednocześnie największym utrapieniem tych terenów, są bobry. Zagnieździły się w pobliżu kanału zambskiego odwadniającego bagna. Bobry znajdują się pod ochroną, jednak okoliczni mieszkańcy „szukają na nie sposobu”. Bobry, zanieczyszczając kanał, wywołują znaczne szkody. Pulwy upodobały sobie także bociany.
Więcej o gminie Rząśnik można przeczytać w przedniku "Po Ziemi Wyszkowskiej" wydanym przez Wydawnictwo Edytor.