Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie

Somianka
Gmina Somianka położona jest w dolinie Bugu, na osi drogi krajowej Wyszków – Wierzbica. Jej granice sięgają doliny Narwi i Zalewu Zegrzyńskiego. Liczy 5.790 mieszkańców.
Jest typowo rolniczą gminą. Stanowi też bazę turystyczno -wypoczynkową dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Na terenie gminy jest ok. 3000 działek letniskowych, najwięcej w Barcicach, Jankach, Jasieńcu, Popowie, Hucie Podgórnej, Wielęcinie i Somiance.
Z dużymi kompleksami leśnymi, przepływającą przez teren gminy rzeką Bug, dzikimi rozlewiskami i łąkami gmina stanowi jedyną w swoim rodzaju enklawę dla rekreacji i wypoczynku. Przez teren gminy, wzdłuż Bugu, ciągną się szlaki dla turystyki pieszej i rowerowej. Płaskie brzegi rzeki, z licznymi piaszczystymi plażami są doskonałe na biwaki.
Gmina Somianka obecnie znana jest też z tego, że jest rodzinną gminą Jarosława Kalinowskiego, prezesa PSL, który wychował się i mieszka wraz z rodziną w Jackowie Górnym. Przez kilka lat był wójtem gminy.
Somianka – siedziba gminy leży na wysokiej skarpie Bugu, 10 km od Wyszkowa i 50 km od Warszawy. Nazwa Somianka pochodzi od staropolskiego wyrazu „som”, oznaczającego rybę – suma. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z lat 1503 – 1573.
Obecnie w Somiance, która liczy 506 mieszkańców, znajduje się: Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, ośrodek zdrowia, poczta, posterunek policji, lecznica weterynaryjna, apteka. Jest też kilka sklepów spożywczych i mini bar.

Więcej o gminie Somianka można przeczytać w przedniku "Po Ziemi Wyszkowskiej" wydanym przez Wydawnictwo Edytor.

strony www Warszawa