Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie

Zabrodzie
Gmina Zabrodzie leży ok. 40 km od Warszawy i ok. 13 km od Wyszkowa. Posiada dogodne połączenia komunikacyjne zarówno ze stolicą kraju, jak i stolicą powiatu. Gminę przecina międzynarodowa trasa K-8 Warszawa – Białystok przebiegająca przez Niegów i Gaj oraz linia kolejowa Warszawa – Ostrołęka (stacje kolejowe: Grzegorzewo i Mostówka). Gmina Zabrodzie liczy 5.700 mieszkańców.
Gminę tę na miejsce swego letniego wypoczynku upodobał sobie niegdyś Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Gościł tu również kardynał Karol Wojtyła, nim został papieżem. Z gminą Zabrodzie łączy się też nazwisko innego słynnego Polaka – poety Cypriana Kamila Norwida, który urodził się w miejscowości Głuchy.
Gmina posiada doskonałe walory turystyczne. Przez jej obszar przepływa rzeka Bug i maleńka rzeczka Fiszor. Tutejszy krajobraz ukształtował się w wyniku działań lodowca i stanowi równinę z paskami wydm i pagórków. Najwyższe wzniesienie usytuowane jest w pobliżu Mostówki i wynosi 116 m n.p.m. Górę tę, będącą najwyższym wzniesieniem w okolicy, upodobali sobie zimą narciarze. Pasma wydm ciągną się od Strachowa przez Górę Rudną, która osiąga wysokość 109 m n.p.m., do Mostówki i Słopska. Pojedyncze wydmy występują w pobliżu wsi Adelin i Słopsk.
Walory przyrodnicze i krajobrazowe przyciągnęły mieszkańców aglomeracji warszawskiej, którzy spędzają tu wakacje na swoich działkach rekreacyjnych. Jest tu ich ok. 2 tys. Najwięcej domków letniskowych można spotkać wśród lasów i pagórków wydmowych w Mostówce, w leżącym blisko Bugu Słopsku, w położonych na międzyrzeczu Bugu i Fiszora Młynarzach czy w Choszczowem.
W okolicach Mostówki i Lucynowa piaszczyste wydmy porośnięte są unikalnymi wrzosowiskami mącznicowymi. Teren w okolicach tej wsi jest tak urokliwy, że jego mieszkańcy zarówno stali, jak i sezonowi zawiązali społeczny komitet. Chcą obszar ten otoczyć szczególną opieką i uchronić od degradacji, tworząc rezerwat, park lub użytek ekologiczny, zwłaszcza, że gmina Wyszków planuje w Lucynowie, graniczącym z Mostówką, budowę zakładu utylizacji śmieci, przeciwko czemu komitet stanowczo protestuje. Opracowano już nawet projekt rezerwatu przyrody „Wrzosowiska mącznicowe na wydmach lucynowsko – mostowieckich koło Wyszkowa”. Nie wiadomo jednak, czy komitetowi uda się przeforsować ten projekt, gdyż nie aprobuje go także właściciel terenu, czyli Nadleśnictwo Drewnica.
Na terenie gminy rośnie 6 zabytkowych dębów, znajdują się tu dwa parki, również wpisane do rejestru zabytków: wokół Domu Pomocy Społecznej w Niegowie oraz wokół pałacu w Dębinkach. Wszystkie zabytkowe, ponad 300-letnie dęby, mają w obwodzie ponad 4 m., rosną w Adelinie na prywatnych posesjach.
Gmina Zabrodzie, choć ma atrakcyjne położenie, które docenili mieszkańcy stolicy, organizując sobie prywatny wypoczynek, nie ma własnej bazy wypoczynkowo – rekreacyjnej i noclegowej. Nie ma tu miejsc noclegowych (budowa motelu w Gaju stanęła), nikt nie pokusił się o założenie gospodarstwa agroturystycznego, nie ma ośrodków wypoczynkowych. Brakuje też restauracji, dyskoteki, a nawet barów przydrożnych. Jedynym czynnym punktem gastronomicznym jest mini-bar w Mostówce.
Zabrodzie – siedziba gminy, licząca 566 mieszkańców. Znajduje się ok. 3 km od trasy K-8 – na skrzyżowaniu w Niegowie należy skręcić w lewo (jadąc od strony Wyszkowa), po drodze mijając wieś Zazdrość. W Zabrodziu mieści się Urząd Gminy, oddział Banku Spółdzielczego, poczta i niepubliczny ośrodek zdrowia.
Pierwsza wzmianka historyczna dotycząca tej wsi pochodzi z 1578 roku. Nazwa Zabrodzie pochodzi od słów: „za brodem”, czyli za miejscem przeprawy przez rzekę. Zabrodzie nie posiada kościoła i własnej parafii, należy do parafii Niegów.

Więcej o gminie Zabrodzie można przeczytać w przedniku "Po Ziemi Wyszkowskiej" wydanym przez Wydawnictwo Edytor.

strony www Warszawa