Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


ZABRODZIE: Spacer po wydmach
Z zaproszenia „Bractwa Zabrodzkiego” na spacer po wydmach lucynowsko – mostowieckich skorzystało 19 osób. Atrakcjami były wrzosowiska mącznicowe (od 12 grudnia 2008 r. objęte obszarem Natura 2000), grzbiet Białych Gór z widokiem na Lucynów i Wyszków, najwyższa góra koło Mostówki - Wieża oraz obszar łąkowo - bagienny Mieniugi.
Wycieczka odbyła się 27 września. Sprzed budynku poczekalni kolejowej w Mostowce spacerowicze udali się w kierunku północnym. Przez kępy wrzosów, o tej porze już raczej brązowych, połacie płożącej się chronionej mącznicy lekarskiej i zagajniki brzozowe doszli do grzbietu Białych Gór (111,4m n.p.m.). Ze szczytu widać było wiadukt w Lucynowie, kominy, najwyższe bloki i wieżę kościoła św. Wojciecha w Wyszkowie. Krajobraz wrzosowisk i wydm przyciąga do Mostówki turystów, studentów i zagranicznych gości, zaś młode pary robią w tym plenerze ślubne fotografie.
Z pasma Białych Gór wędrowcy przeszli przez przełęcz na Gościńcu Napoleońskim i łukiem wydm. Po przekroczeniu następnej przełęczy, na drodze Mostówka - Anastazew, dotarli do najwyższej góry w okolicy - Wieży (116,8m n.p.m.). Do początku lat 80. XX w. stała tam wieża triangulacyjna z 7 drabinami. Z najwyższej kondygnacji w dni pogodne widać było Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i kominy cukrowni w Sokołowie Podlaskim.
Piechurzy zeszli 25 m niżej, gdzie rozciąga się teren bagienny o nazwie Mieniugi, dawniej obfity w ptactwo wodne. Dziś dominują tutaj łąki zasobne w pokłady torfu.
W drodze powrotnej do Mostówki przeszli obok siedziby fundacji AVIANGARDA, zajmującej się leczeniem ptaków, szczególnie drapieżnych. Niestety, w niedzielę nie było możliwości odwiedzenia placówki.
Pod Adelinem na uczestników wycieczki czekały upieczone w ognisku ziemniaki.
Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” dziękuję uczestnikom i sponsorom wycieczki: Agnieszce i Wiesławowi Jakubowskim oraz Andrzejowi Krzeczkowskiemu z Zabrodzia, Marii i Ryszardowi Kostrzewom z Mostówki, a także osobom, które pomogły w przygotowaniu imprezy. Organizatorów ucieszyła obecność gości z Wyszkowa, Marek i Dalekiego.
Niech mottem zachęcającym do następnych wypraw będzie wypowiedź jednej z uczestniczek: „Mieszkam w tej gminie od kilkudziesięciu lat, ale nigdy nie przypuszczałam, że są tu aż tak piękne krajobrazy”.
org.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa