Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Historia w piosence
Piękny koncert, który  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego dał 30 września w WOK „Hutnik”, był podsumowaniem wyszkowskich obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Koncert prowadziła Ewa Baka, a orkiestrą dyrygowali Kazimierz Ołtarzewski i Piotr Racewicz.
Zespół w pieśni i piosence przedstawił historię Polski ostatnich 90 lat – od odzyskania niepodległości, poprzez czasy II wojny światowej aż do współczesności. Wraz z biegiem lat zmieniały się żołnierskie mundury.
- W okresie 20-lecia międzywojennego powstało bodaj najwięcej piosenek o żołnierskich losach. Autorami ich byli najczęściej anonimowi żołnierze – legioniści, piosenki powstawały po każdej bitwie czy potyczce, tematów dostarczał każdy kolejny dzień żołnierskiego życia – podkreśliła prowadząca.
Koncert rozpoczęła wiązanka najpopularniejszych pieśni legionowych: „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani”, „Maki”, „Pierwsza kadrowa”. Publiczność, która szczelnie wypełniła salę, żywo reagowała na każdą z nich, nagradzała oklaskami, niektórzy nawet cicho podśpiewywali.
Potem były piosenki z okresu II wojny światowej – „Serce w plecaku”, „Mała niebieska chusteczka”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Czerwone maki na Monte Cassino”.
- Te krwawe i trudne dni przyniosły wiele pięknych piosenek – Ewa Baka zapowiedziała w ten sposób pieśni z czasów powstania warszawskiego.
Publiczność usłyszała m.in. „Marsz Mokotowa”. „Pałacyk Michla”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.
Oprócz solistów i chóru na scenie „Hutnika” wystąpił żywiołowy balet – zatańczył m.in. krakowiaka oraz mazura z opery Moniuszki „Halka”.
Na zakończenie artyści wykonali piosenki powstałe w ostatnich latach, opowiadające o defiladzie, ćwiczeniach na poligonie i oczywiście o miłości, a w finale - „Jak białe orły”. Publiczność podziękowała brawami na stojąco.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-10-11 15:49
~widz
W Hutniku było ciasno i zmieściło się mało ludzi. Koncert powinien, tak jak niegdyś, być na hali WOSIR.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa