Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Drzwi otwarte do życia
Wspomnienia, refleksje i podziękowania złożyły się na uroczystość 15-lecia istnienia wyszkowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym i jego placówek – Dziennego Centrum Aktywności i Warsztatów Terapii Zajęciowej - która odbyła się 8 października w „Hutniku”. Uroczystość dostarczyła silnych wzruszeń zarówno organizatorom, jak i gościom.
Koło PSOUU w Wyszkowie zawiązało się 15 lat temu z inicjatywy Ośrodka Pomocy Społecznej, którą podjęli rodzice dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Kolejnym krokiem było powołanie do życia Dziennego Centrum Aktywności (działa od października 1995r. przy ul. Geodetów), które jest ośrodkiem rehabilitacji dziennej dla dzieci i młodzieży, a w 2003r. - Warsztatów Terapii Zajęciowej dla dorosłych, będących szkołą życia dla niepełnosprawnych intelektualnie.
O tym, jak ważne jest dla rodziców wsparcie stowarzyszenia w walce o lepszą jakość życia ich dzieci, najlepiej świadczyła refleksja, którą się podzieliła  jedna z mam, Anna Zdunek:
- Jeszcze tak wiele przed nami dni, miesięcy, lat. Nie pamiętamy tych, co minęły w strachu, niepewności. Pamiętamy o wędrówce, w którą musieliśmy kiedyś wyruszyć, a jej kierunek wskazywało nam dziecko. To nasze, nieporadne kochane i takie inne według wszelkich obowiązujących norm.
Nasze pierwsze kroki były kierowane w różne miejsca, nie wszędzie otwierano przed nami drzwi, wiele z nich zatrzaskiwało się z wielkim hukiem. Trafiliśmy do stowarzyszenia, w którym nikt nie pytał, po co, dlaczego, skąd. Nikt nie dziwił się, że nasze dzieci są inne, inaczej patrzą, inaczej mówią lub milczą.
Podkreśliła, że pomoc polega czasem na rozmowie, na wsparciu, kiedy człowiek już nie wierzy we własne siły. Dzieci otrzymują szansę na to, by wkroczyć w życie. Uczą się wszystkiego, usprawniają swoją fizyczność, mogą być wśród ludzi, którzy swoją wytrwałością pomagają im wypowiedzieć pierwsze słowo, postawić pierwszy krok.
- To długa i mozolna praca. Jako rodzice mamy tego świadomość. Jednak wiemy też, że nie jesteśmy sami, że weszliśmy w ogromną rodzinę – zaznaczyła. - Nasze dzieci nie potrafią jeszcze wielu rzeczy. Bardzo chcielibyśmy, aby ich sprawność mogła poprawiać się. Dzisiaj nie mamy odpowiedzi, czy to się uda, ale znamy nasze dzieci na tyle, by wiedzieć, że w ich oczach, w grymasie uśmiechu jest wdzięczność za otwarte drzwi do życia.
Wczoraj i dziś
Kierująca Kołem od 15 lat Urszula Mikołajczyk przedstawiła jego historię oraz plany na przyszłość.
Zebranym pokazano też film z realizacji projektu „Wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną”, który objął ok. 500 osób z zespołem Downa lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dziesięcioro z nich mieszka w powiecie wyszkowskim. Projekt obejmował m.in. Warsztaty Umiejętności Praktycznych (dla 4 osób) oraz Praktyki Zawodowe. Uczestniczyli w nich, m.in. Joanna, która przeszła praktykę w Starostwie Powiatowym (jej zadaniem było m.in. stemplowanie dokumentów i korespondencji, sporządzanie rejestrów oraz przygotowywanie sali konferencyjnej); Marta - w Salonie Fryzjerskim "Image" i Zakładzie Koncentratów Spożywczych "ELKO", Konrad - w piekarni Józefa Wróblewskiego jako pomocnik cukiernika (do jego obowiązków należało czyszczenie blach do ciast, mycie wózków i pieców itp.) - po praktykach został zatrudniony w piekarni.
„Nasze miejsce na ziemi”
Program artystyczny pod takim tytułem pokazał widzom, jak wiele umiejętności, talentów i przede wszystkim radości życia posiadają podopieczni DCA i WTZ. Piszą wiersze  - np. Julian Zdunek, Mariola Zabielska, Marta Kajdanowicz, a recytowały je na scenie Marzena Wasilewska i Ewa Soból, śpiewają, grają – np. niewidomy Adam Łoziński, tańczą - jak Elżbieta Szulecka do wymyślonej przez siebie choreografii.
Podopieczni WTZ wystąpili z grupowym układem tanecznym „Motyl”, natomiast dzieci z DCA zainscenizowały bajkę Tuwima „Rzepka”.
Wystąpiła też zaprzyjaźniona dziewczęca grupa taneczna „Replay” działająca przy POKiS, prowadzona przez Martynę Busławską oraz zespół „Dromader” z ZS nr 2 pod kierunkiem Wojciecha Karpińskiego.
Dziękujemy
Gospodarze spotkania: przewodnicząca Koła Urszula Mikołajczyk, jej zastępca Krzysztof Frejnik oraz kierownik DCA Agnieszka Elak i kierownik WTZ Marek Rosłoniec podziękowali wszystkim, którzy przez lata towarzyszyli i wspierali ich działalność oraz propagowali sprawy osób niepełnosprawnych. Wśród nich znaleźli się m.in. Stanisława Syler – wiceprezes PSOUU, której przekazano także podziękowania dla nieobecnej prezes honorowej stowarzyszenia Krystyny Mrugalskiej, władze miasta i powiatu, także poprzedniej kadencji i wiele innych osób – kierownicy instytucji, szkół i stowarzyszeń.
Wiele z nich stanęło w długiej kolejce do gospodarzy, aby przekazać im słowa gratulacji i uznania z okazji jubileuszu.
- Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia – zacytowała słowa Alberta Einsteina dyr. SP ZZOZ Cecylia Domżała.
Stanisław Świadkowski przekazał serdeczne pozdrowienia z antypodów od swojej siostry Cecylii Macioch, która przez wiele lat współpracowała z Kołem.
Elżbieta Wojtyńska i Urszula Mikołajczyk odczytały apel do rodziców i władz:
„Nie szczędźmy prac ani funduszy, by tworzyć szansę niepełnosprawnym, w wir życia pomóc im ruszyć, by żyli godnie, tu wśród przyjaciół, cieszyli serca swoich najbliższych, znaleźli miejsce swoje na ziemi, przyjaznej również i słabszym.”
- A gdy rodziców przy nich zabraknie, wyposażeni w wiedzę, umiejętności by mogli żyć dalej w rodzimej społeczności – te słowa Urszuli Mikołajczyk sprawiły, że na twarzach wielu matek pojawiły się łzy.
- To było dla mnie mocne przeżycie – przyznała pani Urszula na koniec uroczystości, zapraszając wszystkich na pyszny tort jubileuszowy.
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-08-19 11:59
~hehhehheh
Marta ile łyżek trzyma, pewnie sama zje cały tort.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa