Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Świadectwo w mroku nocy terroru
Wyjątkowo uroczystą oprawę miało odsłonięcie na nadbużańskiej skarpie, przy moście drogowym pomnika ku czci poległych i pomordowanych żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego oraz mieszkańców ziemi wyszkowskiej, którzy w latach 1944 - 1952 padli ofiarą komunistycznego terroru. Fundatorem pomnika jest Fundacja „Pamiętamy”. „Oddajemy cześć mężnym patriotom, którzy podczas najmroczniejszej nocy stalinizmu mieli w sobie siłę, odwagę i determinację, aby z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę” - w liście do uczestników uroczystości napisał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który, mimo zapowiedzi, nie mógł osobiście wziąć w niej udziału.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele p.w. św. Idziego. Koncelebrowali ją ks. biskup Stanisław Stefanek, ks. Henryk Kietliński i o. Grzegorz Szymanik. Oprawę muzyczną mszy wzbogaciła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Warszawy Wesołej.
Gości i mieszkańców (bardzo licznie były reprezentowane szkoły oraz poczty sztandarowe) powitał burmistrz Grzegorz Nowosielski. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego reprezentował Paweł Wypych, sekretarzem stanu Kancelarii Prezydenta RP.
 W kazaniu biskup Stefanek stawiał pytania o sens śmierci w kategoriach ofiarnych – za wolność, za prawdę.
- Pomnik, który dziś święcimy, i cała historia, która przy tej okazji dziś wraca, to są fakty, które powinny się znaleźć w programie edukacji obywatelskiej. Nie dla wszystkich ta postawa (osób uhonorowanych na pomniku – ES) jest jasna, trzeba ją przemyśleć.
Dary dla parafii na ręce biskupa przekazali: minister Paweł Wypych - od prezydenta Lecha Kaczyńskiego platerowany ryngraf z bursztynami  - oraz burmistrz Grzegorz Nowosielski i jego zastępczyni Teresa Trzaska – puszkę do przechowywania Najświętszego Sakramentu i kwiaty.
Kazimierz Krajewski, historyk z IPN, przybliżył postacie uczestników walk o niepodległość w latach 1945 - 1952, mieszkańców ziemi wyszkowskiej  - głównie Jana i Franciszka Kmiołków, Zygmunta Dąbkowskiego, Władysława Grudzińskiego i Stanisława Łaneckiego oraz ich dokonania w tym okresie. Po mszy rozdawana była broszura autorstwa Kazimie-rza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego „Żołnierze wyklęci Ziemi Wyszkowskiej 1944 – 1952”.
Po błogosławieństwie księdza biskupa, prowadzeni przez wojskową orkiestrę, wojskową kompanię honorową i poczty sztandarowe, zgromadzeni przeszli pod pomnik na nadbużańskiej skarpie.
Nie ma takiej siły…
Już sam sposób zorganizowania uroczystości świadczył o tym, że Wyszków przeżywa wielkie wydarzenie. Dzięki świetlnym iluminacjom pomnik majestatycznie wyłaniał się z zapadającego zmroku. Plac oświetlały lampy oraz trzymane przez harce- rzy pochodnie. Na stojącej przy pomniku scenie na gości czekał aktor Jerzy Zelnik (kojarzony głównie z rolą Ramzesa XIII w filmie „Faraon”).
Na gości, w tym tego najważniejszego – Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego – czekali również zgromadzeni wokół placu i po drugiej stronie ulicy mieszkańcy. Niestety, w ostatniej chwili prezydent zmienił plany i poleciał do Brukseli.
Jerzy Zelnik rozpoczął uroczystość fragmentem odezwy z 1945 r. kolportowanej na ziemi wyszkowskiej: „Nie ma takiej siły, która zabroniłaby nam być wolnymi”. - Siła tego zdania uzmysławia, że pomnik, wokół którego się zgromadziliśmy, upamiętnia największe z możliwych świadectwo przywiązania do wartości wysokich, jakimi są niepodległość ojczyzny, wolność jednostki ludzkiej - podkreślił. - Świadectwo dane w najgłębszym mroku nocy terroru komunistycznego, w czasach brutalnego, pełnego triumfu systemu, który w dotychczasowych dziejach ludzkości był największym, jednocześnie najgroźniejszym zinstytucjonalizowanym wrogiem wolności. Świadectwo dane w czasach, w których za czynne wystąpienie w obronie niepodległości, wolności płaciło się życiem.
O odsłonięcie pomnika poprosił ministra Wypycha, burmistrza Nowosielskiego i Mariannę Włodarczyk, siostrę Jana i Franciszka Kmiołków, o poświęcenie – biskupa Stefanka. Potem jeszcze wiele i pięknie mówiono o partyzantach antykomunistycznego podziemia. Grzegorz Nowosielski przypomniał, że „mieszkańcy ziemi wyszkowskiej mogą szczycić się tym, że zawsze, od samego początku sprzeciwiali się wszelkim próbom na-rzucania im obcych, totalitarnych rozwiązań ustrojowych”. - Za Polskę w pełni wolną od reżimu komunistycznego, w pełni niepodległą gotowi byli walczyć, a nawet w tej walce zginąć - zaznaczył. - Im zawdzięczamy ducha walki o pokój, który pozwolił nam jako pierwszym na świecie przeciwstawić się i zwyciężyć imperium zła. Pokoleniom, które walczyły o naszą wolność, winniśmy wdzięczność i pamięć. Bo nie ordery są najważniejsze. Najważniejsza jest pamięć o tamtych czasach i tamtych bohaterach. Od wielu lat w tym miejscu, na skarpie, stoi haubica, symbol wojny. Dziś gromadzimy się przed pomnikiem – symbolem pokoju i pamięci.
Pamięć nie zostanie wymazana
Jako wyraz pamięci i „w uznaniu zasług dla niepodległej Rzeczypospolitej” Lech Kaczyński nadał partyzantom, w większości już pośmiertnie, wysokie odznaczenia państwowe. Z rąk ministra Wypycha odebrali je najbliżsi poległych. - Myślę, że dzisiejsze odznaczenia są dowodem tego, że pamięć o bohaterach nigdy nie zostanie wymazana – podkreślił minister, przekazując od prezydenta „najwyższe wyrazy uznania i szacunku”. Odczytał też list, w którym Lech Kaczyński przypomina zasługi odznaczonych.
„Zasługuje na podkreślenie, że pomnik ten powstał w ramach szerokiego, ogólnopolskiego projektu, realizowanego przez Fundację „Pamiętamy” przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Pragnę także wyrazić uznanie władzom samorządowym i mieszkańcom Wyszkowa, którzy pielęgnują pamięć o naszej dramatycznej historii” – chwali prezydent.
„Okrutne czasy terroru komunistycznego” wspominał odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Marian Czajkowski. - Byłem wtedy bardzo młody - opowiadał. - Widziałem bezkarność i bezwzględność komunistów. Nie wahałem się, gdy Jan Kmiołek zaproponował przystąpienie do jego oddziału. Wspólnota losu, którą dzieliłem z kolegami z oddziału pozwoliła mi poznać, jakimi ludźmi byli. Głośno dzisiaj mówię, że byli to wspaniali ludzie, skromni, głęboko wierzący, odpowiedzialni, oddani bez reszty sprawie niepodległości ojczyzny i wolności człowieka.
- Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia tych bohaterskich żołnierzy – kontynuował - do uświadomienia społeczeństwu, że oddziały podziemia antykomunistycznego, które walczyły na ziemi wyszkowskiej, to nie grupy bandyckie. To zaprzysiężone wojsko, bez koszar, gdzie za posłanie służyły często wiązka trawy na skrawku suchego gruntu wśród bagien. Pomnik ten niech będzie dla naszej młodzieży przypomnieniem, że o wolność trzeba walczyć. Nie zawsze z bronią w ręku, ale kulturą i pamięcią o tych, którzy zginęli za wolność i nigdy nie będą mieli własnych grobów. Niech to miejsce będzie symboliczną mogiłą wiernych synów ojczyzny. Teraz powierzę ją młodemu pokoleniu. Jestem pewien, że się nie zawiodę.
Uroczystość zakończył Apel Poległych i złożenie pod pomnikiem kwiatów. W imieniu fundacji „Pamiętamy” wraz z Grzegorzem Wąsowskim wiązankę złożył były już szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński.
ES, SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-03-27 13:51
~Chwała Bohaterom...
tym co walczyli w AK, ROAK, WiN, NSZ, NZW i innych organizacjach o Wolną Polskę. Co poświęcili życie i nawet nie mają grobów. Ja do końca życia będę o nich pamiętał. To byli POLACY!
2009-11-08 08:45
~zyx
"Planowane jest jeszcze spotkanie w urzędzie miejskim z członkami „Solidarności”" To cytat z informacji z ubiegłego tygodnia. Redakcjo! Było? Reporter przy tym był?
2009-11-05 23:42
~niezadowolony obserwator
do zadowolonego Widzisz ja nie piszę że źle że powstał tylko piszę żę władza zapomina o innch którzy poginęli na naszej ziemi broniąc Nas przed najeźdźcą i nie jest ważne dla mnie czy czerwony , niebieski żółty - ważne żebronił ludzi mieszkańców tej ziemi i im WSZYSTKIM należy się pamięć.
2009-11-05 13:13
~Blue
No właśnie, tego można było się obawiać. Pomnik dotyczy kontrowersyjnych ludzi, którzy nie dla wszystkich prowadzili kryształowo przejrzystą "działalność" (nie chodzi mi tu o mnie, nie podejmuję się oceny). Wydaje mi się, że mimo wszystko radni Rady Miejskiej nie przyłożyli się do tej decyzji - "Jak chcą pomnik, to niech mają. Skoro mnie to nie dotyczy, to mnie to nie interesuje". Może nawet podnieśli rękę na odczepnego, żeby szybciej iść do domu po sesji. Nie posądzam nikogo o złą wolę, ale ignoranctwo samo nasuwa się na myśl. A kontrowersje i podzielona społeczność lokalna pozostaną na długi czas.
2009-11-05 09:23
~stańczyk
W śród nawisk osób pomordowanych przez komunistów brak- w moim odczuciu-Wiesława Boruckiego.Pamiętam jak ksiądz Henryk Ketliński w pażdzierniku 1994 r w czasie mszy odprawianej z okazji 80-tej rocznicy założenia Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie przywołał pamięć ucznia klasy maturalnej Wiesława Boruckiego,który został uprowadzony /z ulicy/w maju 1949 r i znaleziony po kilku dniach w Bugu ze śladami torturowania.Utkwiły mi w pamięci słowa ks.Ketlińskiego w których przypominał jak uczniowie z jego klasy szli na egzamin aturalny a w tym czasie odbywał się pogzeb Wiesława.Uczniom Liceum nawet zabroniono uczestnictwa w pogrzebie.Z tego co słyszałem powodem zamordowania Wiesława Boruckiego było to,że nie akceptował władzy komunistycznej i głosił to publicznie.Ja uważam,że Wiesław był ofiarą cywilną władzy komunistycznej a tym samym należało upamiętnić jego osobę na tym pomniku - co Państwo o tym sądzicie ?.
2009-11-05 08:59
~zabużak
Bardziej interesująca od opinii mieszkańców Wyszkowa jest opinia ludzi z terenu gminy Rząśnik i Obryte. Swoją drogą, czy pomnik nie powinien był stanąć właśnie tam?
2009-11-05 08:10
~od siebie a nie pod publikę
a nad czym tu się zachwycać, kolejny pomnik który za rok będzie wyglądał tak samo jak pozostałe w tym mieście czyli zaniedbane i usyfione fekaliami zwierząt. Uważam że bardziej liczy się pamięć w sercach ludzi aniżeli jakieś tam pomniki. Uczmy historii tej dobrej i tej złej, ażeby nasi potomni szanowali nasz dorobek i identyfikowali się z tym Krajem.
2009-11-04 22:55
~zadowolony obserwator
Ta betonowa szkarada ma orła bez korony bo powstała z inicjatywy tych, którzy walczyli o Polskę w formie PRL-owskiej. Swoim wyglądem nawiązuje wprost do wzorów sowieckich jakie jeszcze obecnie masowo można spotkać przy kołchozach w Rosji i na Białorusi. W tym właśnie miejscu mógłby zostać wybudowany nowo odsłonięty pomnik. To dobrze, że powstał bo niesprawiedliwoscią było, że ludzie, którzy na naszej ziemi oddali życie w walce ze sprzedawczykami, kolaborantami i oportunistami wysługującymi się narzuconemu Polsce komunistycznemu systemowi nie byli dotąd upamiętnieni.
2009-11-04 22:04
~niezadowolony obserwator
A obok na placu stoi pomnik , który straszy , bez orła w koronie , bez znicza przypominającego że pamiętamy o tych co zginęli w walce ( nie powinno być ważne gdzie ) za naszą wolność. przykre że nasza władza zapomina.
2009-11-04 15:38
~Grzegorz Wąsowski
Uroczystośc była bardzo godna. Cieszę się, że znalazło się tylu ludzi dobrej woli,którzy zechcieli oddać hołd poległym i pomordowanym w walce z komunistami. Ukłony dla szlachetnych Wyszkowian. Z poważaniem.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa