Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


BRAŃSZCZYK: Gimnazjum imienia Obrońców Ojczyzny
Dzień 10 listopada na trwałe zapisze się w historii Publicznego Gimnazjum w Porębie - tego dnia otrzymało zaszczytne imię Obrońców Ojczyzny oraz sztandar. „Obrońcy Ojczyzny to wiele pokoleń Polaków, którzy swą pracę, swoje życie poświęcili dla Ojczyzny” podkreślił wójt. „Uroczystość nadania imienia nieprzypadkowo zbiegła się ze Świętem Niepodległości. Imię, które obrała sobie nasza szkoła, upamiętnia wszy-stkich, którzy o tę niepodległość walczyli, często składając w ofierze życie” dodała dyrektor szkoły.
Uroczystość nadania imienia Obrońców Ojczyzny gimnazjum w Porębie, połączona z gminnymi obchodami Święta Niepodległości, rozpoczęła się w kościele Mszą św., podczas której sztandar szkoły poświęcił biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek.
Po Mszy św. zebrani ruszyli kolumną, na czele z Młodzieżową Orkiestrą „Darmanista” z Brańszczyka pod batutą Dariusza Pieńkosa, w kierunku szkoły, składając po drodze kwiaty w miejscach pamięci narodowej i stawiając znicze, zapalane od Płomienia Wolności, przyniesionego przez uczestników Biegu Niepodległościowego z mogiły żołnierzy na cmentarzu w Brańszczyku przez uczniów SP w Knurowcu im. Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” oraz gimnazjalistów z Brańszczyka i Poręby na czele z inicjatorami biegu, radnymi Janem Szymanikiem i Czesławem Bębenkiem. Trasa sztafety biegła m.in. przez Mękaliny, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ofiar zbrodni hitlerowskiej.
Uroczystość, przygotowana z wielkim rozmachem i zaangażowaniem zgromadziła wielu gości. Wśród nich znaleźli się m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Cecylia Domżała, starosta Bogdan Pą-gowski, burmistrz Grzegorz Nowosielski, przyjaciele szkoły, m.in. Karol Pękul, Sławomir Sowa i Stanisław Domalewski. Wagę wydarzenia podkreślały liczne poczty sztandarowe organizacji wojskowych, szkół i OSP. Zaproszono TVP.
Umundurowani żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej WP pod bronią, weterani, dźwięki wojskowej trąbki sygnałówki i wiele innych akcentów wojskowych wprowadziły prawdziwą atmosferę Święta Niepodległości.
W hołdzie bohaterom
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Porębie Regina Pędzich przypomniała, że inicjatywę nadania szkole imienia i sztandaru podjął jej poprzednik Zbigniew Gałązka.
- Pamiętamy dzisiaj o tych, którzy o niepodległość walczyli. Zaszczytne imię Obrońców Ojczyzny dedykowane jest także obecnym tutaj uczestnikom II wojny światowej - zaznaczył współgospodarz uroczystości wójt Mieczysław Pę-kul. Wymienił Jana Wasilewskiego, walczącego pod Monte Cassino, Jana Runo, Kazimierza Kuleszę, Zytę Komor, Sabinę Komor, Stanisława Olbrysia, Eugeniusza Leszczyńskiego, Jana Jastrzębskiego, Józefa Biretę, Edwarda Gałązkę i Stefana Zyśka.
- Polacy to naród posiadający pośród innych zalet dwie piękne cechy: miłość do ojczyzny i umiłowanie wolności. Ta pierwsza cecha pozwoliła nam przetrwać wszystkie burze dziejowe i dzięki niej istniejemy jako naród polski posiadający własne niepodległe państwo - kontynuował wójt. - 11 listopada 1918 roku był dniem przełomowym w dziejach naszego narodu. Pięć pokoleń Polaków żyjących w niewoli przez 123 lata czekało na własne państwo.
Obrońcy Ojczyzny to wiele pokoleń Polaków, którzy swą pracę, swoje życie poświęcili dla Ojczyzny.
- Przyjęcie tego imienia przez społeczność szkoły to wyraz hołdu dla bohaterów walczących o wolną Polskę i broniących jej niepodległości – zaznaczył wójt. - To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie, by pod otrzymanym sztandarem nauką i pracą dobrze służyć Polsce.
Dyrektor zaprosiła do zwiedzenia wystawy (w jednej ze szkolnych sal), na której prezentowane były materiały na temat poległych i represjonowanych z najbliższych okolic w czasie II wojny światowej, zgromadzone przez gimnazjalistów.
Gwoździe honorowe i sponsorowane
Sztandar ufundowany został przez rodziców, nauczycieli, społeczność lokalną i przyjaciół szkoły.
Po odczytaniu przez nauczycielkę Magdę Kimulę aktu fundacji sztandaru nastąpiła ceremonia wbicia symbolicznych gwoździ w jego drzewiec.
Gwoździe honorowe wbili: ks. bp Stanisław Stefanek, starosta Bogdan Pągowski, wójt Mieczysław Pękul, z-ca wójta Andrzej Łapiński, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, ks. prałat Andrzej Grzybowski, Stanisław Domalewski, przedstawicielka rady pedagogicznej Hanna Mróz, przedstawicielka rady rodziców Beata Puścian, emerytowani nauczyciele Bogumiła Olbryś i Edward Perzyna (b. dyrektor), przedstawicielka samorządu uczniowskiego Kinga Łazarecka.
Gwoździe sponsorowane wbili: Sławomir Sowa przedstawiciel POL – ASEKUR, Zofia Marciniak - TWP, Mariusz Kowalski - PZU SA, Teresa Najmoła – GS „SCh” w Porębie, Adam Rawski – lekarz rodzinny, Teresa Aleksandrowicz – apteka w Porębie, Emil Wiśniewski – TWISPOL, Magdalena Wiśniewska - CALFPOL, Eugeniusz Kukwa - OSP, Bożena i Zbigniew Gałązkowie (b. dyrektor), Regina i Sławomir Pędzichowie, Agnieszka i Karol Pękulowie, Nina i Bogusław Ulanowscy, Ewa i Andrzej Rytelewscy, Justyna i Dariusz Kalatowie, Agnieszka i Stanisław Ponichterowie, Grażyna Dobkowska, Katarzyna i Bogdan Rytelewscy, Teresa i Józef Kalatowie, Agnieszka i Sylwester Olbrysiowie, Wiesława i Zbigniew Gałązkowie, Hanna i Wiesław Napiórkowscy, Grażyna i Jarosław Łojkowie, Edyta i Waldemar Pakiełowie, Bożena i Michał Głowaccy, Agnieszka i Arkadiusz Pyśkowie.
Przedstawiciele rodziców - Andrzej Dańczyszyn, Beata Fidura i Agnieszka Kulesza - uroczyście przekazali sztandar dyrektor gimnazjum, która wręczyła go pierwszemu uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu - Michałowi Przasnyskiemu, Emilii Ponichterze i Agnieszce Kuleszy.
Potem przedstawiciele młodzieży, nauczycieli i rodziców złożyli ślubowanie na wierność sztandarowi.
- Najbardziej wzrusza mnie wymiar społeczny tego wydarzenia, oznaczony obecnością pocztów sztandarowych i przedstawicieli wszystkich środowisk – podkreślił ks. bp Stanisław Stefanek.
W dalszej części uroczystości przemawiali kolejni goście, była prezentacja multimedialna o historii szkoły (pierwsza wzmianka o szkole pochodzi z 1819r.) oraz część artystyczna w wykonaniu uczniów.
Atrakcją był pokaz umundurowania oraz wozów bojowych z okresu II wojny światowej w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznych.
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa