Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Co nas czeka w 2010?
Wybory prezydenckie i samorządowe, nowe przepisy prawne, podwyżki (ale i obniżki) cen. To wszystko czeka nas w roku, który właśnie się zaczął. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po roku 2010.

Rzucić palenie, nie jeździć dieslem, nie pić kawy
Co podrożeje? Pod tym względem rok 2010 nie będzie taki zły, przynajmniej takie są zapowiedzi. Podwyżki czekają miłośników tytoniowego dymka. Od stycznia wzrosła akcyza na papierosy. Podobno średnio paczka będzie kosztować o 33 grosze więcej. Kawosze będą mieli podobne problemy, choć nie są one związane z akcyzą – a raczej z osłabieniem złotego. Podobnie będzie z ceną kakao, owoców południowych i ryżu. Za to „schaboszczaka” będzie można zjeść taniej. Wieprzowina stanieje, to samo dotyczy drobiu, ceny wołowiny powinny stanąć w miejscu. Zdrożeją za to ryby. Inne ceny żywności powinny pozostać na poziomie tych w 2009 roku.
Od stycznia podniosła się stawka opłaty paliwowej od oleju napędowego. Dzięki temu mają powstać nowe autostrady. Póki co, tankowanie 50-litrowego baku droższe jest o 10-12 złotych, a nowych autostrad pewnie w 2010 roku za wiele nie zobaczymy.
Łatwy, ale przykry wniosek dla łasuchów – skoro cukier nie tanieje, a drożeje kakao, prąd (niewiele, ale jednak) i ro-pa – muszą zdrożeć słodycze. Szkoda…
Za to powinny stanieć urządzenia elektroniczne - tv, dvd, komputery.
Bankowe zmiany
Raczej nie ma co liczyć na wysokie odsetki od lokat bankowych. Kryzys podobno się kończy, a w związku z tym nastąpi obniżenie oprocentowania. Ośmioprocentowych lokat chyba już nie zobaczymy. Za to zmiana banku będzie łatwiejsza. Od stycznia, dzięki Unii Europejskiej, przy przenoszeniu konta nowy bank musi załatwić wszelkie formalności za nas.
Niestety, nie obniżone zostaną żadne podatki. Jedynym pozytywem jest podniesienie od 1 stycznia limitu obrotów pozwalającego nie płacić VAT-u (do 100.000 zł).
Pacjencie, co zamiast legitymacji?
W nowym roku ZUS nie wydaje już legitymacji ubezpieczeniowych. Każdy pracownik będzie musiał w zamian pokazywać u lekarza druk ZUS RMUA (który dostaje co miesiąc od pracodawcy), ubezpieczeni w KRUS – zaświadczenie lub legitymację KRUS, pracujący na własny rachunek – dowód opłacania składek, bezrobotni – dokument wystawiony przez urząd pracy, a emeryci – odcinek emerytury. Przy okazji dobra informacja dla emerytów. Od 1 marca czeka ich podwyżka – o ok. 4%.
Urlop tacierzyński
Od 2010 roku płatny urlop tacierzyński będą mogli brać ojcowie (na razie tylko tydzień, za dwa lata – 2 tygodnie). Urlop macierzyński zostanie wydłużony – do obowiązkowych 20 tygodni można będzie jeszcze wziąć dwa tygodnie (przy wieloraczkach – 3 tygodnie).
Wybierzemy prezydenta i burmistrza
Zakończenie roku będzie stało pod znakiem wyborów. Najpierw czeka nas kampania prezydencka, a niedługo później wybory samorządowe, w których wybierzemy burmistrza i radę miejską oraz powiatową. Zapowiada się gorąca  jesień,  zapewne pełna (jak to zwykle w czasie kampanii) pustych obietnic i wzajemnego obrzucania się błotem. A tym, kto nami będzie rządził, zainteresuje się tradycyjnie zaledwie 30% wyszkowian. Reszta będzie tylko narzekała…
Olimpijski rok
W sporcie wyszkowskim w tym roku liczymy na awans do II ligi siatkarzy Campera, na utrzymanie się w IV lidze (wiosną) i atak na III ligę (jesienią) piłkarzy Bugu. Na świecie liczyć się będą głównie dwie imprezy: Zimowe Igrzyska Olimpijskie z realnymi szansami na polskie medale i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – bez udziału Polaków.
Ucz się matematyki!
Od tego roku obowiązkowym egzaminem pisemnym na maturze jest matematyka. Druga zmiana to, zarządzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, konieczność zdawania trzech dodatkowych przedmiotów na jednakowym poziomie (język polski i obcy oraz matematyka). Można zdawać maksymalnie sześć dodatkowych przedmiotów. Jeśli jako dodatkowy wybierze się jeden z trzech obowiązkowych przedmiotów, to tego samego dnia o 9.00 rano trzeba go będzie zdać na poziomie podstawowym, a o 14.00 na poziomie rozszerzonym. Zapowiada się maturalny maraton.
Najgorsze nieprzewidywalne
Najgorsze są jednak wydarzenia, których przewidzieć nie możemy. Jakaś kolejna świńska grypa, kolejne afery rządowe, znów zaskakująca zima albo suche i upalne lato…
Oczywiście można mieć nadzieję, że los nas wyjątkowo oszczędzi, ale, wyglądając dzisiaj za okno, raczej nie należy na to liczyć.     mjk
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa