Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Tu Tulewa Górnego nie ma
Istniejące od 1985 r. Tulewo Górne wkrótce zniknie z map. Okazało się, że miejscowość nigdy nie została wpisana do wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce. Gdy gmina Wyszków chciała naprawić to niedopatrzenie, MSWiA nie wyraziło zgody. Mieszkańcy Tulewa Górnego muszą się więc przemeldować do Tulewa.
Sołectwo Tulewo Górne zostało utworzone, na wniosek mieszkańców Tulewa, w 1985 r. uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy w Wyszkowie. Miejscowość wpisano do prowadzonego przez GUS rejestru, a na mocy uchwały część mieszkańców Tulewa została przemeldowana do Tulewa Górnego. Wieś nie została jednak ustanowiona w sposób formalny i nie ma jej w wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce.
Problemy pojawiły się, gdy MSWiA zaktualizowało wykaz miejscowości. Od tej pory mieszkańcy Tulewa Górnego mieli problem m.in. z uzyskaniem numeru REGON. Taka sama sytuacja zaistniała w Leszczydole Działki.
W 2009 r. rada miejska, po konsultacjach z mieszkańcami, wystąpiła do MSWiA o ustalenie urzędowych nazw miejscowości. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych wniosek dotyczący Tulewa Górnego zaopiniowała negatywnie (pozytywnie wypowiedziała w kwestii Leszczydołu Działki), bo na mapach widnieje nazwa Górki Kolonie. Tyle, że nawet mieszkańcy tamtych terenów nigdy o niej nie słyszeli.
Wobec takiej decyzji ministerstwa, Tulewo Górne przestanie istnieć (pozostaje sołectwo), a mieszkańcy (362 osoby, w tym 263 pełnoletnie) muszą zameldować się w Tulewie. Dowody osobiste, dokumenty dotyczące działalności gospodarczej gmina wymieni im bezpłatnie.
Burmistrz zwrócił się też do rady powiatu o obniżenie lub zniesienie opłat za wymianę dowodu rejestracyjnego (48 zł) i prawa jazdy (70 zł). Radni dowiedzieli się o tym na sesji, 27 stycznia. Propozycje w tej sprawie były różne, m.in. zwolnienie z opłat dla osób korzystających z pomocy społecznej.
- To niebezpieczny precedens, otwiera furtkę przy zmianach nazw ulic – zauważył Andrzej Piątek. - Sam samochód jest wyznacznikiem, czy to osoba zamożna, czy nie.
- Zawinił urzędnik w 1984 r., a obywatel ma teraz płacić – uważa natomiast  Kazimierz Gołębiewski, opowiadając się za zwolnieniem mieszkańców z opłat.
Radni do dyskusji powrócą na posiedzeniach komisji. Konkretną propozycję przygotuje zarząd powiatu.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa