Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Korekta zamiast wizji miasta
Z nowym planem zagospodarowania centrum Wyszkowa mogliśmy zapoznać się 18 lutego. Trudno oprzeć się wrażeniu, że mieszkańcy wyszli ze spotkania zawiedzeni. Projekt nie spełnia bowiem ich oczekiwań.
Plan ma określać zasady zabudowy w kwadracie między Bugiem, ulicą Pułtuską, Okrzei i Kościuszki: nieprzekraczalne linie kondygnacji, wskaźniki powierzchni zabudowy, nachylenia dachu (w większości dowolne), wielkość reklam, minimalne działki budowlane, z jakiej ulicy dopuszczony jest dojazd, wymagania parkingowe w przypadku konkretnych usług. - Miasto już istnieje. Tu nie ma nowych elementów. Trzeba przewidzieć, co się jeszcze może zdarzyć i wprowadzić regulacje korygujące – przekonywał autor projektu.
I to w zasadzie wszystkie przekazane informacje. A uczestnicy spotkania liczyli na znacznie więcej.
Marek Głowacki zapytał o po-wierzchnię przewidywaną na rynek miejski. - Nie ma określonych tak szczegółowo rozwiązań architektonicznych. Nie ma takiej potrzeby. W przyszłości zrobi to projektant – usłyszał.
Poruszył też kwestię parkingów. - W centrum potrzebny jest duży parking, ale w którym miejscu, to nie wiem. To decyzja władz miasta – odparł architekt.
Jan Malinowski dziwił się, że projekt nie zawiera planów (po części już realizowanych) zagospodarowania skarpy nad Bugiem. Natomiast Karol Pękul mówił o pomyśle przebudowania w przyszłości ul. Sowińskiego w pobliżu ratusza na pieszo – jezdny deptak. Projekt planu takiej możliwości nie przewiduje. - Trzeba by było zrobić ruch inną drogą, pozostaje kwestia dojazdu do domów i osiedla. Ja nie mówię, że tego nie da się zrobić, tylko myśmy o tym nie myśleli – przyznał projektant.
- Jak pan sobie wyobraża to miasto za 20 lat? – zapytał Wiesław Czapski.
- Wiele zależy od projektantów. My nie będziemy projektowali każdego budynku. Możemy tylko określić, że wyjazdy powinny być z tej strony i jakich kondygnacji budynki nie mogą przekraczać. To, co my robimy, to próba sterowania miastem, które samo się rozwija – usłyszał.
- Tu trzeba mieć wizję architektoniczną miasta – podsumował wyraźnie nieusatysfakcjonowany Wiesław Czapski.
Podobne odczucia mieli i inni uczestnicy spotkania. - To, co dziś nam pan przedstawił, to przerysowanie tego, co mamy, plus dorysowanie kilku uliczek, które powstają ze względu na nowe sklepy – ocenił Karol Pękul. - Nie ma np.: uzgodnień dotyczących dachów. Mamy bałagan i dalej będziemy w to brnęli. A Wyszków jest bogatym miastem. Mówię o mieszkańcach, którzy szybko zabudują to centrum. Tymczasem dziś jest miastem brzydoty architektonicznej. Każdy buduje, gdzie chce i jak chce. Na początku kadencji mieliśmy pomysł na Wyszków, myśleliśmy, że to będzie krok w tym kierunku, ale nie jest.
- Szkoda, że takiego spotkania nie było w drugim czy trzecim miesiącu pana pracy, żebyśmy mogli wymienić się poglądami.
Projekt planu wciąż pozostaje na etapie konsultacji. - Być może trzeba go będzie zmieniać, niektóre uzgodnienia powtarzać. Proszę składać wnioski – zachęcał architekt.
Wnioski na piśmie można składać w urzędzie miejskim do 12 marca.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-03-02 19:23
~Mariusz
Po co ta robota i wydawanie publicznej kasy?! I tak nic się nie zmieni.
2010-02-26 19:17
~...
Moja znajoma przyjeżdżając 2 razy w roku do Wyszkowa mówi, że nie kojarzy w Polsce tak brzydkiego miasta. Nie mieszka tu już 18 lat i zawsze się dziwi, jak przez ten czas można było tak zniszczyć potencjał.
2010-02-26 18:41
~polka
Ciekawe ile miasto wydało na omawiany wyżej projekt,bo z dyskusji wynika ,że jest niewiele wart.Projektant wydaje się być zaskoczony pytaniami uczestnikow dyskusji i ciągle powtarza ,że czegoś nie przewidział albo czegoś nie wie.Jak można powierzyć tak ważny dla miasta projekt człowiekowi ,który nie ma i nigdy nie będzie miał żadnej sensownej koncepcji architektonicznej Wyszkowa.Teraz bedzie czekać na wnioski i ciekawe pomysły ,bo sam niczego godnego uwagi i otrzymanych pieniędzy nie stworzy.A może lepiej ,póki co ,znależć lepszego projektanta -szanowni dysponenci naszych wspólnych z trudem zapracowanych pieniędzy
2010-02-25 12:13
~zabużak
Panowie, mniej hipokryzji! \"Niektórzy\" z Was \"usankcjonowali\" ponad 20 lat temu \"wysiłek twórczy\" ówczesnego architekta, wznosząc \"perełki architektury\" wzdłuż całej ul.Wąskiej. To, że dzisiaj aspirujecie do \"metropolii\" z rynkiem i ratuszem mogę jeszcze zrozumieć. Ale, jaki interes mają w tym zakompleksieni radni z okolicznych wsi, którym wystarczy: czasem zatrudnienie w firmie podległej samorządowi, czasem zwykłe klepanie po plecach. Co powiedzą swoim wyborcom w sytuacji, gdy trzeba będzie zaspokajać ambicje miasta Wyszkowa kosztem gminnej oświaty? W rezultacie trzeba będzie zamykać wiejskie szkoły. Nie zwracam się do zaangażowanego emocjonalnie radnego Pękula, któremu ścieżka kariery politycznej i zawodowej pozwoliła zapomnieć o rodzinnym Nakle i roztaczać wizje miejskiej architektury dla miasta Wyszkowa (historycznie wsi Nadgórze), które obojętne było dla jego przodków.
2010-02-24 12:47
~roms
A nie mówiłem, że "najgenialniejszym architektem jest przypadek"? Ze słów projektanta można wysnuć wniosek, że nie wysilał się twórczo albowiem jego rolą jest kompetentne usankcjonowanie stanu istniejącego i niektórych postulatów niektórych wyszkowian. Niech będzie, że "Miasto już istnieje. Tu nie ma nowych elementów." - ale przynajmniej maksymalne poszerzenie ulic na odcinkach jeszcze niezabudowanych plan powinien póki co przewidywać. I wcale nie chodzi o jakiś wielopoziomowy parking a o miejsca do zatrzymania i krótkiego postoju samochodów rozmnażających się w tempie błyskawicznym.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa