WĘDKARSTWO: Sukcesy i problemy wędkarzy
Walne zgromadzenie wyszkowskich wędkarzy, które odbyło się w zeszłą niedzielę, 28 lutego podsumowało rok pracy koła nr 137 PZW Wyszków – Miasto. Oprócz tego miłośnicy spędzania wolnego czasu nad wodą przekazali swoje uwagi dotyczące różnych kwestii, ważnych dla wędkarzy.
Wyszkowskie koło PZW nr 137 w 2009 roku powiększyło się o 4 członków i liczy w tej chwili 1.528 osób (w tym 275 młodych wędkarzy – do lat 16). Zarządu w 2009 roku pracował w składzie: Wiesław Piasecki (prezes), Kazimierz Żak (wiceprezes), Zbigniew Kołczyk (skarbnik), Andrzej Retko (gospodarz koła – do 4 kwietnia, od 5 maja przestał być członkiem zarządu), Jan Deptała (kapitan sportowy) oraz Dionizy Ziemiecki, Dariusz Sarnacki i Mariusz Lusa (członkowie).
W każdą środę członkowie zarządu pełnią dyżury w biurze koła (budynek WOSiR, ul. Kościuszki 54). Również w środy urzęduje komisja egzaminująca na kartę wędkarską. W 2009 roku egzaminy zdało ponad 140 osób.
Wyszkowskie koło PZW prowadziło działalność turystyczno – sportową oraz dotyczącą zagospodarowania i ochrony wód. W zeszłym roku wędkarze mieli szczególnie dużo pracy z powodu lipcowej przyduchy na Bugu. Od 5 do 12 lipca 26 wędkarzy pracowało bardzo aktywnie przy zbieraniu śniętych ryb (w sumie zebrano około 36 ton). Z tego powodu Zarząd Okręgu PZW wyróżnił wyszkowskie koło jako najaktywniejsze na Mazowszu. Najaktywniejsi podczas akcji „Przyducha“ wędkarze zostali nagrodzeni upominkami. Byli to: Kazimierz Żak, Wiesław Piasecki, Dariusz Sarnacki, Zbigniew Deptuła, Jan Deptuła, Marek Kawiński, Wojciech Walaszek, Ryszard Długołęcki, Stanisław Redlik, Waldemar Lusa i Ryszard Kowalczyk.
Starosta powiatu wyszkowskiego przekazał, doceniając pracę wędkarzy, jedną z otrzymanych od wojewody łodzi, w użytkowanie dla Społecznej Straży Rybackiej.
Straż, działająca przy kole, liczy 8 strażników. W zeszłym roku przeprowadziła 32 akcje przeciw kłusownikom. W ich wyniku m.in. odebrano sieci stawne i zdjęto sznury z hakami.
Sprawa rybaków łowiących sieciami była zresztą jedną z najgoręcej dyskutowanych przez wędkarzy. Okazuje się bowiem, że, niejednokrotnie, członkowie PZW widzieli sieci stawiane na akwenach poza wyznaczonym czasem, w którym jest to legalne. Jednak zdarza się, że nie wiedzą, w jaki sposób powiadomić o tym straż rybacką, państwową czy społeczną. W tabelce obok prezentujemy wszystkie telefony, pod które należy dzwonić z informacjami o niezgodnych z prawem działaniach nad wodą.
Inną ważną kwestią, którą poruszali wędkarze, był dojazd do akwenów wodnych. Obecny na zebraniu burmistrz Wyszkowa, niestety, nie potrafił wlać optymizmu w serca członków PZW, mówiąc, że w wielu wypadkach sprawy zależą od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – który, wg słów wielu zgromadzonych, jest „państwem w państwie”. Wędkarze domagali się jednak odważniejszego i konkretniejszego działania władz gminnych i powiatowych, aby zapewnić możliwość dotarcia nad wędkarskie akweny.
Wyszkowskie koło aktywnie zarybiało Bug. 400 tysięcy narybku szczupaka i 590 tysięcy narybku sandacza - to tylko niektóre zarybienia w 2009 roku. Ogółem kwota, za którą koło zarybiło naszą rzekę, to ponad 100 tysięcy zł (sfinansował to Zarząd Okręgu PZW).
Jeśli chodzi o działalność turystystyczno – sportową w 2009, niestety, z powodu przyduchy na Bugu nie zorganizowano kilku zaplanowanych imprez (m.in. mistrzostwa Wyszkowa w wędkarstwie spławikowym i finału Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w wędkarstwie spławikowym).
Udało się jednak przeprowadzić m.in. zawody w wędkarstwie spławikowym o Puchar Polskiego Banku Spółdzielczego, Mistrzostwa koła w wędkarstwie spławikowo – gruntowym, mistrzostwa koła w wędkarstwie spinningowym oraz imprezę turystyczno – sportową w wędkarstwie morskim. Ogólnie w zawodach wzięło udział 134 zawodników (w tym 94 seniorów, 34 juniorów i 4 juniorki).
Najlepszymi wędkarzami Koła zostali: Jacek Dylewski i Ryszard Kowalczyk (seniorzy) oraz Wiktoria Słowikowska i Grzegorz Kowalczyk (juniorzy).
Warto też dodać, że wyszkowianie uczestniczyli także w imprezach organizowanych przez Okręg Mazowiecki PZW (m.in. Dionizy Ziemiecki i Mariusz Kuchta reprezentowali okręg w Morskich Mistrzostwach Polski).
Działalność wyszkowskiego koła PZW została bardzo pozytywnie oceniona przez władze okręgowe związku, które, jako jedno z siedmiu kół w Mazowieckiem, otrzymało maksymalną ocenę.
M
Zarząd Koła PZW nr 137 Wyszków - Miasto składa podziękowania za ufundowanie nagród w konkursie „Łowcy Bużańskich Okazów“ burmistrzowi Wyszkowa - Grzegorzowi Nowosielskiemu. Dziękuje także wszystkim, którzy pomogli w orgaznizacji konkursu.