Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


"Od jutra". Po 15 latach
Skąd pomysł na reaktywację  zespołu OD JUTRA?
Na pomysł reaktywacji wpadł Kondży, który, gdy zobaczył Michała na ulicy, pomyślał, że fajnie byłoby odgrzać kotlety ;-). Michał przedstawił pomysł Jackowi, byłemu wokaliście, z którym już wcześniej rozmawiał o reaktywacji. I tak Od Jutra znów zaczęło grać. Po paru próbach doszedł basista Paweł i drugi gita-      rzysta Piotrek. Po kilku miesiącach prób odszedł z zespołu Jacek, a na jego miejscu pojawił się Rafał vel Japko.
Przez Od Jutra przewinęło się sporo naszych rodzimych muzyków. Od zawsze wokalistą był Jacek Dumała, na gitarach grali: Jacek Kujawski, Michał Polak i Sławek Fijałkowski, na basie - Darek Obrębski, Michał Polak i Marek Stępkowski, no i perkusiści - Zdziś Zadworny, Adam Lonca i Jacek Wojtek Syta. Pewnie wszystkich nie wymieniliśmy, za co pominiętych przepraszamy. Najdłużej utrzymał się skład, z którym został nagrany materiał na „Sami dla siebie”: Jacek Dumała voc., Michał Polak - git., Zdzisiek Zadworny - dr, Marek Stępkowski bas.
Kto wymyślił nazwę kapeli?
Najstarsi członkowie tego zespołu podczas prób w MOSiR (mogę się mylić co do miejsca) w latach 87-88 (też się mogę mylić). Istniał kiedyś kawałek pod tytułem „Od jutra” i stąd mogła wziąć się nazwa (ale też mogę się mylić). Ważne,  że był ktoś na tyle mądry, żeby wymyślić nazwę, i że jest ktoś, kto kontynuuje tradycję grania hardcore/thrash w Wyszkowie po 15 latach przerwy.
Jaka jest wasza nowa płyta? Czy jesteście z niej zadowoleni?
Na płycie będzie można usłyszeć 12 kawałków utrzymanych w klimacie hardcore/thrash, w 100% nowe kompozycje powstałe w ciągu ostatniego roku. Brzmieniowo odbiegające dość daleko od produkcji innych polskich kapel, które próbują usunąć wszelkie wpływy metalu z ich muzyki, co często skutkuje utratą tzw. czadu. My zdecydowanie jesteśmy przeciwni takim posunięciom. Z założenia miała to być ciężka i szybka płyta, i taka jest. Tematyką tekstów jest świat i ludzie widziani naszymi oczami oraz uczucia, jakie towarzyszą tym obserwacjom. Ciekawostką może być to, że nie jesteśmy autorami wszystkich tekstów. Dwa kawałki napisali ludzie spoza kapeli - „Cudu nie będzie” Kabza, a „Od jutra” - Mery z Białegostoku. Prosimy nie mylić ze starym kawałkiem „Od jutra”.
Czy umieściliście na płycie jakieś swoje stare nagrania?
Żeby się przekonać, musicie kupić płytkę. Będą dostępne przez naszą stronę www.odjutra.pl oraz www.myspace.com/odjutrahc.
A czy okładka oraz tytuł waszego materiału niesie ze sobą jakiś przekaz?
Okładkę zaprojektował  i wykonał były perkusista OD JUTRA „Krzywy”, który posiada wyjątkowe zdolności plastyczne i „czuje klimat”, co zaowocowało takim obrazkiem. Okładka nawiązuje do tytułu płyty „Na gruzach”, który jest też tytułem jednego z utworów. Jednak interpretację tekstu i dopasowanie go do okładki zostawimy słuchaczom. Naszym zdaniem można go połączyć z okładką na wiele sposobów, co bardzo się nam podoba.
Jaki jest wasz dorobek płytowy?
Na początku lat 90.  OD JUTRA nagrało kasetę pt. „Sami dla siebie”. Młodzieży muszę uświadomić, że w tamtych czasach trzeba było nazywać się Lady Punk, żeby wydać płytę ;-). Z tego, co wiem, kaseta sprzedała się bardzo dobrze, mimo słabej jakości nagrania. Wydawcą było słynne na całą Polskę QQRYQ, które również wydawało bardzo poczytne na owe czasy fanziny. Po wyjeździe Michała z kraju zespół rozpadł się i przez 15 lat nic się nie działo, aż do 2008 roku, kiedy to wyprodukowaliśmy i wydaliśmy płytę EP „Sens Życia”. Znalazło się na niej trzy na nowo zaaranżowane utwory ze starego repertuaru „Ten kraj”, „Zamknięte drzwi” i tytułowy „Sens życia”, dwie nowe kompozycje („Złosiejca” i „2974”) oraz cover zespołu Discipline: Biało-czerwoni”. 15 listopada 2009 r. zakończyliśmy nagrania „Na gruzach”. Tak jak przy poprzedniej produkcji skorzystaliśmy ze studia SERAKOS w Warszawie ze względu na fachowość ludzi i przystępne ceny. Polecamy! 
Jak myślicie, czy np. wasz zespół mógłby przebić się do oficjalnego nurtu i zagościć tam na stałe? Chcielibyście być gwiazdami, jeździć w trasy, mieć mnóstwo fanów albo chociaż żyć z muzyki?
Gatunek muzyki, którą  gramy, nie należy do najpopularniejszych, więc marne są szanse na to, by osiągnąć sukces i zagościć na stałe na listach przebojów itp. Poza tym nikt z nas takich ambicji nie ma. Uważamy, że popkultura to nie najlepsze miejsce i  im dalej od niej, tym lepiej dla nas. Fanów oczywiście chcielibyśmy mieć wielu, bo gramy dla ludzi, a nie tylko dla swojej przyjemności. To nadaje sens temu, co robimy. Są zespoły, które żyją z pieniędzy z koncertów i sprzedaży płyt, lecz nie ma ich zbyt wiele w tym gatunku a szczególnie w Polsce, która jest bardzo małym rynkiem w porównaniu np. do USA. A że śpiewamy w języku polskim, więc jesteśmy ograniczeni do naszego podwórka.
Ilu z was kolekcjonuje płyty? Jakie perełki są w waszych zbiorach? Ile kasy idzie wam na to nietanie hobby?
Kondży: Kolekcjonuję płyty chyba od dziecka? (na początku były to winyle później kasety, a obecnie CD). Posiadam około 1.000 płyt bardzo zróżnicowanych gatunkowo. Ostatnio zbieram muzykę raczej w postaci plików mp3 (klasyczne CD w większej ilości zabierają sporo miejsca). Co do kasy, powiem krótko: płyty były i są za drogie! Za perełkę w swoich zbiorach uważam retrospektywną płytę zespołu Exit Condition,1988-1994. Warto dodać, że ten angielski band gościł dawno temu w Wyszkowie, grając w Kinie Starym m.in. z Od Jutra. Fakt ten został udokumentowany również w samym wydawnictwie. We wkładce znajduje się miniatura plakatu, jaki wtedy można było zauważyć na ulicach naszego miasta?
Czaja: Zdarza mi się  kupić płytę podczas koncertów, najczęściej kapel, z którymi gramy. Nie praktykuję zakupów w Empiku, gdyż, jak powiedziałaś, nie jest to tanie hobby.
Wymieńcie swoich faworytów  sceny krajowej i zagranicznej, ciekawe albumy ostatnio wydane?
Czaja: Pomijając polski produkt eksportowy, jakim od 18 lat jest olsztyński Vader, moim faworytem jest Toxic Bonkers z Aleksandrowa Łódzkiego. Od lat robią kawał dobrej muzy. W ubiegłym stuleciu grali nawet dwa koncerty w Wyszkowie, na których z wrażenia padłem na kolana. Po dziś dzień TB grają i mają się świetnie.
Kondży: Ostatnio powróciłem do amerykańskiego Cro-Mags. Ale nie pogardzę też Suicidal Tendencies nowym Hatebreed czy płytą Off The Leash-The Real McKenzies… :-) Polecam również reedycję nagrań legendy polskiego HC – The Corpse. Ponadto słucham dużo free jazzu i awangardy. Faworytów zmieniam praktycznie co tydzień!
Najlepszy wasz koncert?
Michał: Wszystkie koncerty w Wyszkowie
Na jakich warunkach gracie koncerty?
Gramy za zwrot kosztów podróży, jedzenie i picie. Jeśli dostajemy trochę więcej kasy, wydajemy ją na więcej picia;) Koncerty zazwyczaj organizują osoby prywatne, a nie instytucje jak np. domy kultury, które często są dofinansowywane przez urzędy gmin, więc staramy się nie zdzierać z organizatorów, szczególnie wtedy jak publika nie dopisze.
Czym zajmujecie się na co dzień?
Czaja: Poza codzienną  pracą, od ponad półtora roku wraz z żoną zajmujemy się wychowywaniem dziecka i w zasadzie mam mało czasu na „głupoty”. Śmiało jednak mogę zgodzić się z hasłem: „Wędkarstwo moje hobby”, poza tym z Pawłem uczestniczymy w cotygodniowych spotkaniach halowej piłki kopanej. Na nudę brakuje mi czasu.
Wasz perkusista udziela się dodatkowo w nowym  projekcie. Macie z tego jakieś obustronne korzyści? Czy ktoś jeszcze z was kręci coś na boku?
Kondży: Tak, to prawda, jakiś czas temu dołączyłem do giżyckiej, street punkowej kapeli Bachor. Obecnie trwają dość intensywne próby, które mają na celu opanowanie materiału przed kwietniowym koncertem z Perkele i Bulbulators w Warszawskiej Progresji. Obustronne korzyści zaczynają się dopiero pojawiać i mamy nadzieję, że będą się rozwijać?
Zmieniając trochę temat: interesujecie się piłką? Kibicujecie, chodzicie na mecze lokalnej drużyny?
Oczywiście. To był  jeden z najprzyjemniejszych dni, kiedy nasz rodzimy klub po 10 latach przerwy znów zawitał w tabeli jako Bug Wyszków. Chętnie chodzę  na mecze, choć nieregularnie. Moim zdaniem, każdy mieszkaniec Wyszkowa powinien uczestniczyć w meczach naszej lokalnej drużyny.
Plany na przyszłość?
Trasa koncertowa z Toxic Bonkers.
Jakieś słowo na koniec? Podsumowanie? Przesłanie dla świata?
Pozdrawiamy wszystkich, którzy czytają ten wywiad i zapraszamy na organizowane przez nas koncerty. Zachęcamy do kupowania naszej nowej płyty „Na gruzach”! Dziękujemy wszystkim, którzy nam kiedykolwiek pomogli i tobie za rozmowę z nami.
RozmawiaŁa CHITA
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-12-22 14:33
~Przemas
Kapela legenda no i co najważniejsze "nasza" miastowa :) Super że się zreaktywowała. Płytę polecam absolutnie wszystkim miastowaym i również z poza. Pozdrawiam.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa