Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


DŁUGOSIODŁO: Wszystko dzięki samorządności
Jak rodziła się samorządność w Polsce i Długosiodle, mieszkańcy gminy przypomnieli sobie 25 maja, podczas uroczystej sesji zorganizowanej z okazji 20. rocznicy odrodzenia samorządności. Wzięli w niej udział byli i obecni radni, sołtysi i urzędnicy.
Jak rodziła się samorządność, przypomniał prof. Henryk Samsonowicz, 20 lat temu minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, dziś - honorowy obywatel Długosiodła: - Kraj nie był suwerenny, był w trudnej sytuacji gospodarczej, w ogóle nie było związków z rozwijającymi się krajami. Władzę pełniły struktury rządowe.
Wprowadzenie reformy samorządowej brano pod uwagę już podczas pierwszych posiedzeń rady ministrów. Przeciwnikami tej koncepcji, „którzy uważali, że tylko państwo może realizować potrzeby mieszkańców”, byli przedstawiciele resortów administracji, obronności kraju i Skarbu Państwa.
- Jednak o tym, co jest tu potrzebne wiedzą najlepiej ci, którzy tu mieszkają – podkreślił profesor. - Samorządność terytorialna musi mieć możliwość działania w oparciu o własne środki, które mają być wydatkowane tak, jak życzą sobie obywatele. Głosujemy na konkretnych ludzi, których znamy, których rozliczamy.
Henryk Samsonowicz przyznał, że wiele jest jeszcze do zrobienia, ale lata istnienia samorządu terytorialnego porównał z czasami króla Kazimierza Wielkiego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Odwołał się też do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, która mogłaby być pierwowzorem Unii Europejskiej: - Sami żeśmy ją zepsuli, ale przez 200 lat funkcjonowała.
Profesor mówił też, że samorząd uczy aktywności, dyskusji. - Dlaczego są kraje, gdzie słucha się tego, co mówi nie zawsze mądra władza? – zastanawiał się. - W Polsce nie zawsze robiliśmy to, co nam kazano robić w jeden słuszny sposób. To nasza tradycja – potrafimy formułować potrzeby, nie oglądając się na innych. To, co się zaczęło 20 lat temu, powinniśmy traktować jak początek kształtowania nowoczesnego modelu społeczeństwa obywatelskiego.
Reformę samorządową dobrze ocenili też zaproszeni na sesję goście, przedstawiciele samorządów powiatowego i wojewódzkiego. - Polska wieś się zmienia, jest coraz atrakcyjniejsza. To wszystko dzięki samorządności – podkreślił radny sejmiku Marian Krupiński.
- W miejscowościach widać wszystkie państwa decyzje, wszystkich radnych. Jesteście wybrańcami tej gminy – dodała jego koleżanka z sejmiku Cecylia Domżała.
- Można powiedzieć, że samorząd dojrzał, sprawdził się. Warto, bo robimy to dla siebie, dla sąsiadów, wszystkich żyjących w naszej społeczności – mówił starosta Bogdan Pągowski.
Życzenia goście kierowali do byłych i obecnych radnych i urzędników, wójta Stanisława Jastrzębskiego oraz jego poprzednika Witolda Chmiela (nieobecnego).
- To szczęście i zbieg okoliczności, że nam przyszło organizować to 20-lecie, bo to praca wielu pokoleń mieszkańców – podkreślił Stanisław Jastrzębski. - Trzeba pamiętać, jaką drogę pokonaliśmy. Dorobek tego 20-lecia jest duży.
- Dziękuję mieszkańcom, że chcą dyskutować o swoim otoczeniu, ale czy aktywność obywatelska jest taka, jak powinna być? – pytał. - Współuczestnictwo mieszkańców w rozwiązywaniu problemów powinno być większe. Silne państwo jest możliwe siłą samorządów. Nie stworzymy silnego państwa, osłabiając samorządy.
Okolicznościowe dyplomy przygotowano dla radnych wszystkich kadencji, sołtysów, pracowników urzędu.
Z programem artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Długosiodle, a dyrektor Zespołu Szkół w Starym Bosewie Beata Rydzewska przypomniała, że dzięki samorządom szkoły wyglądają dziś zupełnie inaczej, a uczniowie mają możliwość wyrównania braków edukacyjnych.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-06-08 22:51
~wyszkowianka
Jak wiekszość urzędników wróci do łopaty to kapsztyl wróci do ziemianki. Pan Jastrzębski trochę świata w tym Długosiodle przywrócił. Mieszkańcy powinni zaangażować się nieco bardziej.
2010-06-02 20:51
~Kapsztyl
Gdyby ludzie wiedzieli ile z każdej pensji oddają na tą samorządność to by ją posłali do diabła. Gdy deficyt budżetowy przekroczy 60% PKB to większość urzędników będzie musiała wrócić do łopaty bo będą straszne cięcia w administracji.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa