Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SOMIANKA: Weselna "Przepióreczka"
XIV Galowy Koncert Zespołu Ludowego „Przepióreczka” odbył się tradycyjnie w święto Bożego Ciała w szkole w Jackowie Górnym. Podopieczni Aleksandry Kalinowskiej wzbogacili swój repertuar o tańce i pieśni wesela kurpiowskiego. To ważne, bo zwyczaje i obrzędy ludowe  powoli odchodzą w zapomnienie.
To był XIV Galowy Koncert Zespołu Ludowego „Przepióreczka”. – Stał się już tradycją naszej szkoły – podkreśliły prowadzące galę Kasia Gajewska i Danusia Kalinowska.
Najdłuższe stażem „przepióreczki” zatańczyły suitę lubelską.
Barwne stroje, bogactwa pieśni i tańca regionu opoczyńskiego („można wymienić: chodzonego, szewca, kowola, zelmana, oberka i najbardziej popularną polkę – mazur, zwaną przez wielu tramblanką”) pokazali uczniowie V i VI klasy.
Jak co roku z zespołem pożegnali się najstarsi członkowie. Jarek Żurawski, Kacper Staśkiewicz, Szymon Skóra i Dawid Gąsior otrzymali na pamiątkę od Aleksandry Kalinowskiej „Śpiewniki na całe życie”, a oni dedykowali opiekunce zespołu pierwsze słowa wiersza: „Przepiórcza matko, prostą życzliwością wszystkich ogarniałaś…”  Swoim młodszym kolegom przypominali: „W muzyce jest siła zaklęta, pamiętajcie chłopcy i dziewczęta.” 
Dla pięciorga z najmłodszych przepióreczek to był debiut sceniczny. - Tuż po wielkanocnym dyngusie chłopcy ruszali po wsi z kogucikiem. Za nimi biegła gromada dzieci z koszyczkami. Gospodynie dawały poczęstunek, a dzieciarnia śpiewała i tańczyła - opisywała prowadząca ich prezentację (z regionu śląskiego).
Aplauz publiczności dodał „pisklakom” otuchy. Po ślubowaniu (m.in. będą dbać o dobro zespołu i prasować swoje stroje) Aneta Kasińska, Kasia Kuchta, Mateusz Ciach, Paweł Gąsior i Adrian Sobolewski stali się pełnoprawnymi członkami „Przepióreczki”. Salwę śmiechu wywołała tradycyjna ceremonia picia specjalnie przygotowanej dla nich mikstury.  
- W obrzędzie weselnym do dziś przetrwały jedynie błogosławieństwo młodych przed wyjazdem do kościoła i ceremonia oczepin. Dawne wesele ludowe to: wicie wieńców, rozpleciny, pożegnanie panny młodej i błogosławieństwo, a po ślubie uczta weselna, oczepiny i przenosiny. Wszystkiemu towarzyszyły odpowiednie stroje, śpiewy i tańce. Wesele na wsi puszczańskiej trwało trzy dni i niewielu takie wesela pamięta – przypomniały dziewczęta, zapowiadając fragment wesela kurpiowskiego.
Powiększona o absolwentów grupa zaprezentowała niezwykle interesujący pokaz wieńca, rozplecin, pożegnania, błogosławieństwa i wyjazdu do ślubu.
Wesele bardzo się spodobało i rozbawiło większość widzów, którzy wykonawców nagrodzili nie milknącymi brawami. Aleksandra Kalinowska podziękowała wszystkim, którzy zaangażowali się w działania „Przepióreczki”. Zapowiedziała następną część wesela puszczańskiego za rok, na 15. jubileuszowej gali. Młodzi artyści podziękowali jej kwiatami i zaśpiewali „Sto lat”.
Na zakończenie wszyscy wspólnie. przy akompaniamencie Stanisława Kadłubowskiego, Kazimierza Rogalskiego i Eugeniusza Gąsiorowskiego, zaśpiewali „Uciekła mi przepióreczka”.
Rgl
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa