Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SOMIANKA: Dyskusja o przedszkolach
Jest duża szansa, że od września ruszą dwa całodzienne przedszkola, w Somiance i Wypychach, do których może uczęszczać 60 przedszkolaków, co umożliwi objęcie wychowaniem przedszkolnym 31% dzieci. Gmina uzyskała na ich prowadzenie 3 mln 600 tys. zł dotacji. Wkład gminy wynosi tylko 1,5% wartości projektu.  – Projekt miał ruszyć od 1 stycznia 2011 roku, ale ponieważ nasz wniosek wcześniej został rozpatrzony, uchwałą zarządu województwa zatwierdzony, robimy wszystko, żeby przedszkola rozpoczęły pracę od września. Nabór planujemy w sierpniu  – zapowiada wójt Andrzej Żołyński. – Przedszkola zostają tam, gdzie będą chętni - zapewnia.  
Obecnie w gminie funkcjonują cztery ośrodki przedszkolne (w Somiance, Nowych Wypychach, Ulasku i Kręgach), zapewniające opiekę dzieciom przez cztery godziny dziennie.  Środków na ich utrzymanie z fundacji Komeńskiego starczy do końca br.
Utworzenie przedszkoli całodziennych, pracujących w godz. 6.30 – 17.30, ma służyć wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci z obszarów wiejskich. W tych placówkach będą prowadzone także zajęcia dodatkowe (z języka angielskiego, plastyczne, muzyczne, sprawnościowo- ruchowe, z logopedą). Gmina przypuszcza, że rodzice wybiorą przedszkole całodzienne, a wtedy ośrodki przedszkolne w Somiance i Wypychach stracą rację bytu. Planuje się w Somiance dwie 20-osobowe grupy, w Wypychach – jedną taką grupę.
W związku z tym, że wniosek gminy „Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka” otrzymał dofinansowanie, wójt zgłosił wprowadzenie tego punktu do porządku obrad sesji  29 czerwca. Wtedy radny Dąbrowski zgłosił niezadowolenie, że wprowadza się do budżetu inwestycję za 3,5 mln zł bez żadnych konsultacji z komisją. Uznał to za lekceważenie radnych. W podobnym tonie wypowiadała się przewodnicząca komisji oświaty Bogumiła Kiersnowska. Jednak radni, przy 3 głosach przeciw, przegłosowali zmianę w porządku obrad, jak również uchwałę w sprawie przedszkoli.
- Gdzie była komisja oświaty, gdy wniosek był składany (pisaliśmy o tym w NW 9/2010 z 3 marca br.) – replikował wójt Żołyński. – Nie ma się nad czym zastanawiać – dodał w rozmowie z NW – tylko cieszyć. Dajemy przecież coś nowego.  
Wyjaśnił, że pierwotnie dwie grupy przedszkolne planowano w Wypychach (na zebraniu, gdy przekształcano szkołę w Wypychach obiecał, że oprócz klas O-III będzie także oddział przedszkolny), ale ze względów lokalowych i wymagania sanepidu nie jest to niemożliwe. Będzie jedna grupa.
Na pytanie radnej, czy to prawda, że przedszkola będą likwidowane, bo np. w Kręgach, jak powiedziała rodzicom nauczycielka, nie ma naboru na nowy rok, wyjaśnił, że będzie nabór do obydwu form przedszkoli. – Przedszkola zostają tam, gdzie będą chętni – zapewnił. – Nauczyciele mają umowy czasowe, stąd może to nieporozumienie. Nie powinno się udzielać takich informacji, że nie będzie zapisów, bo nie będzie przedszkola.
(in)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa