Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


35-lecie wojskowej komendy
W niedzielę, 15 sierpnia mieszkańcy powiatów ostrowskiego, pułtuskiego i wyszkowskiego zgromadzili się w kościele św. Idziego z okazji święta Wojska Polskiego, 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej i 35-lecia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Wyszkowie. Jej komendant płk Leszek Wieczorek odebrał symboliczny proporzec. – W dowód szacunku dla wieloletniej służby, pracy żołnierzy i pracowników administracji wojskowej w Wyszkowie - podkreślił mjr Marcin Sabadyn.
Po uroczystej Mszy zgromadzeni przemaszerowali na plac u podnóża schodów kościoła. Akt nadania proporca odczytał Józef Kowalewski, reprezentujący fundatora, czyli społeczny komitet społeczność ziemi ostrowskiej, pułtuskiej i wyszkowskiej (m.in. samorządy, prywatne przedsiębiorstwa, związki kombatanckie, parafie). - Niech proporzec ten zawierający barwę i symbolikę narodową i wojskową będzie ikoną przypominającą o continuum najlepszym tradycji oręża polskiego w czasie wojny – podkreślił.
Przypomniał też historię WKU: - Od ponad 35 lat nieprzerwanie działa w systemie obronności Rzeczypospolitej, zabezpieczając podstawowe zasoby dla funkcjonowania Sił Zbrojnych. Ta zasłużona instytucja wojskowa zyskała uznanie ze względu na niezawodność działania, rzetelność i profesjonalizm.
Do 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej nawiązał zastępca komendanta mjr Sabadyn: - 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy i północnego Mazowsza rozegrała się bitwa, która zdecydowała na prawie 20 lat o przyszłości Polski. W tych dramatycznych dniach sierpnia cała ówczesna społeczność naszego kraju pokazała wielki chart ducha i wykazała ogromne poświęcenie w walce z bolszewickim najazdem. W tym dniu po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem, zadumą i skupieniem.
Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne wbicie gwoździa w drzewiec proporca. Zaproszono wszystkich darczyńców, w tym m.in. dowódcę 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego płk Ryszarda Kołacza oraz zastępcę dyr. Generalnego Służby Więziennej płk Jacka Kwiecińskiego. Ks. płk Sławomir Dębicki poświęcił proporzec, po czym przekazano go na ręce kom. Wieczorka. Pod aktem nadania proporca podpisali się: Julian Bielawski, mjr Jacek Boś, Robert Dynak, płk Ryszard Kołacz, ppłk Jacek Kwieciński i Tomasz Liwartowski.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski dziękował wojskowym i pracownikom cywilnym WKU: - Chciałbym życzyć wszystkim pracownikom komendy satysfakcji, również tej finansowej, z poczucia dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny, ale szczególnie wobec tej małej. Dziękuję bardzo, że pan komendant, osobiście angażując się w wiele przedsięwzięć związanych z samorządem gminnym sprawił, że mieszkańcom miasta bliskie są mundury niemalże już wszystkich formacji Wojska Polskiego, które to bywając tutaj w Wyszkowie kształtują nasze postawy patriotyczne i obywatelskie.
Wojskowa uroczystość nie mogła zakończyć się inaczej niż poczęstunkiem żołnierską grochówką.
Rgl
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-08-21 21:48
~Mieszko
iii...bardzo dobrze, trochę ruchu nie zaszkodzi...
2010-08-21 16:20
~M
M brała udział w innej sztampowej uroczystości, odbywającej się tego dnia. siłą rzeczy, musiała się więc ruszyć sprzed telewizora.
2010-08-21 10:54
~Jerry
Te "patriotyczne" uroczystości są bardzo, bardzo sztampowe. Te same osoby obdarowują się dyplomami, odznaczeniami, kadzą sobie na potęgę. Nie ma co się dziwić, ze w niedzielne południe na patelni przed kosciołem niewielu było chętnych do ogladania tej szopki.
2010-08-20 19:59
~Mieszko
"M",brałeś (łaś) udział w uroczystościach, czy tylko potrafisz czepiasz się drobiazgów dupska nie ruszając z fotela przed telewizorem...polonisto (stko) ?
2010-08-18 13:56
~M
Ortografia też nietrudno jest nauko, Ziutku.
2010-08-18 12:58
~Ziutek
P przeczytaniu informacji zamieszczonej wyżej informacji, można by sądzić, że na uroczystości były tłumy. Nic bardziej mylnego, na mszy było ok. 450 osób, co w przeliczeniu na mieszkańców Wyszkowa, Ostrówi Maz. i Pułtuska daje nietrudno do policzenia cyferkę. Szkoda, że tak małe jest zainteresowanie społeczeństwa uroczystościami i imprezami o charakterze patriotycznym.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa