Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SOMIANKA: W podzięce za plony
Mieszkańcy gminy Somianka w niedzielę 29 sierpnia dziękowali za tegoroczne plony  podczas dożynek, które odbyły się już po raz drugi w Popowie Kościelnym. Uroczystość zgromadziła nie tylko rolników, lecz także działkowiczów. Obecni byli europoseł Jarosław Kalinowski i posłanka Elżbieta Jakubiak - mieszkańcy gminy Somianka.
Pogoda, mimo przelotnych opadów i wahań temperatury, umożliwiła realizację bogatego programu uroczystości.
Dziękczynną Mszę św. w kościele parafialnym Narodzenia NMP poprzedziła uroczysta procesja. Za pocztami sztandarowymi podążyli m.in. starostowie dożynek z darami, księża oraz wykonawcy wieńców reprezentujący poszczególne sołectwa wraz ze swoimi okazałymi dziełami.
Proboszcz ks. Remigiusz Stacherski przywitał gości, m.in. wójtów Andrzeja Żołyńskiego i Agnieszkę Salwin, parlamentarzystów, pielgrzymów z Płocka i Torunia. - Szczególnie gorąco witam kochanych rolników. To wasze wielkie święto – podkreślił ks. proboszcz. - Dziękuję za plony, za te dożynki, za świętowanie. A to świętowanie jest wyjątkowe.
- Taki dzień, jak dzisiejszy, to wdzięczność nie tylko dla Boga, ale też dla ludzi – stwierdził w późniejszym kazaniu. – Wszystko można wyprodukować, ale nie da się wyprodukować w fabryce ani ziarna, ani jajka. Mówił o pokorze, której Bóg uczy każdego człowieka oraz bezradności rolników wobec warunków atmosferycznych. Zachęcił do solidaryzowania się z rolnikami, których dotknęła tegoroczna powódź oraz do udziału w akcji pomocy dla mieszkańców Troszyna pod Płockiem. Przed ołtarzem ustawiono kilka koszy, wypełnionych bochnami chleba, ofiarowanymi przez jednego z piekarzy. Każdy mógł wesprzeć poszkodowanych rolników, składając dobrowolną ofiarę i częstując się w zamian chlebem. - Gminne Dożynki w Popowie to też spotkanie ludzi wsi i miasta – zaznaczył ks. Stacherski.  - Gdybyśmy mieli więcej miłości do Ziemi, nie byłoby chleba w śmietniku. Potrzeba nam miłości do stworzeń Boskich.
Po Mszy świętej barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynek Dorotę Majewską z Janek i Adama Ciacha z Jackowa Górnego, przemaszerował pod scenę. Towarzyszyły mu obrzędowe pieśni w wykonaniu mieszkańców Popowa i Janek. Tam nastąpiło przekazanie darów - chleba, miodu oraz symbolicznego wieńca - włodarzom gminy. Wójt Andrzej Żołyński oraz przewodniczący rady gminy Jacek Tolak podzielili się chlebem z uczestnikami uroczystości.
Wójt przywitał gości, m. in.: europosła Jarosława Kalinowskiego, posłankę Elżbietę Jakubiak, wicestarostę Waldemara Sobczaka. - Ja, jako wójt, mam powody do radości dzięki wam, rolnikom – zwrócił się do bohaterów niedzielnej uroczystości. - Dziś śmiało można powiedzieć, że rok 2010 jest udany – stwierdził. Jak wyjaśnił, głównie ze względu na wysokość dofinansowań, które otrzymała gmina z Unii Europejskiej. Mówił o budowie 184 przydomowych oczyszczalni czy zakupie specjalistycznego ciągnika asenizacyjnego, zakończonych remontach dwóch największych szkół – w Somiance i Woli Mystkowskiej oraz trwającej budowie dróg za ponad 2 mln zł (dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł).  Życzył zgromadzonym, by kolejne lata nie były gorsze. Podziękował m.in. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Hannie Główczyk za przygotowanie oprawy dożynek. Odczytał również list posła Krzysztofa Borkowskiego z podziękowaniami dla rolników.
- Życzmy sobie, żeby nigdy w żadnym polskim domu nie zabrakło chleba – powiedział europoseł Jarosław Kalinowski, mieszkaniec Jackowa Górnego. Życzył również, aby polityka rolna była sprawiedliwa  i gwarantowała wszystkim rolnikom równe szanse. Wicestarosta Waldemar Sobczak podziękował rolnikom za ich całoroczny trud. Przypomniał także o wielowiekowej tradycji dożynek i zachęcał do jej kontynuowania.
- Warto, żebyśmy pamiętali o tych rolnikach, którzy ucierpieli podczas powodzi – apelowała posłanka Elżbieta Jakubiak, mieszkanka Popowa Parcele, zachęcając do udziału w akcji pomocy dla Troszyna, zorganizowanej przez proboszcza Stacherskiego. - Dożynki to czas podsumowania sytuacji polskiej wsi – stwierdziła podkreślając, jak istotne jest stworzenie wspólnej polityki rolnej, o której mówił też Jarosław Kalinowski. - Życzę, aby nasi rolnicy dostawali tyle, co rolnicy z Europy Zachodniej. Jest dokąd zmierzać! 
W dalszej części uroczystości ogłoszono wyniki konkursu na wieniec dożynkowy. Zwycięzców wybrała komisja w składzie: Agnieszka Salwin, Jolanta Powirska, Janusz Kotarski, Jadwiga Załoga oraz Jacek Tolak. I miejsce przyznała sołectwu Somianka, II ex aequo - Suwina i Popowa Kościelnego, III ex aequo - Kręgów i Jackowa Dolnego. Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Ostrowy i  Jackowo Górne. Swoje nagrody wręczył równie europoseł Jarosław Kalinowski, za wieńce sołectw: Somianka, Popowo, Ostrowy, Dąbrówka (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego) oraz Jackowo Górne.
W nowym konkursie, zainicjowanym i sponsorowanym przez proboszcza i Urząd Gminy Somianka, na najlepszy wiejski chleb (komisja konkursowa: ks. Remigiusz Stacherski, Izabela Gargała, Grażyna Barańska i Roman Mosakowski) zwyciężyła Halina Materska, II miejsce zajęła Agnieszka Kostrzewa, III - Justyna Skoczeń. Wyróżnienia otrzymały: Barbara Polak, Krystyna Kalinowska, Elżbieta Kozon i Zofia Stępnowska.
W części artystycznej wystąpił ludowy zespół „Przepióreczka”, który od 15 lat prowadzi szkole w Jackowie Górnym Aleksandra Kalinowska. Najmłodsi, w niezwykle barwnych strojach, przedstawili zwyczaj „chodzenia z kogucikiem” (po Wielkanocnym Poniedziałku). Starsza grupa zaprezentowała weselne obrzędy: błogosławieństwo młodej pary przed wyjazdem do kościoła, oczepiny oraz odchodzące powoli w zapomnienie wicie wieńca i „rozpleciny”. Tancerzom akompaniowali: Stanisław Kadłubowski i Kazimierz Rogalski na akordeonach oraz  Eugeniusz Gąsiorowski na kontrabasie. 
Dużą dawkę śmiechu zapewnił kabaret „Spinacz” z Iłowa koło Płocka, prezentując m.in. parodię programu „Od przedszkola do Opola” pod zmienioną nazwą „Od Opola do przedszkola”. Joanna Rolewska zaśpiewała „Tańczące Eurydyki” z repertuaru Anny German oraz „Pamięć” z musicalu „Koty”.
Występ zespołu „Alt” poprzedził krótki pokaz tańca „jump style” grupy z Serocka i Barcic pod kierunkiem Michała Sieńkowskiego.
Bogaty program dożynek w Popowie Kościelnym zakończyła wiejska zabawa w strażackiej remizie.
Milena
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa