Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


RZĄŚNIK: Dożynki - wspólna modlitwa i spotkanie
Powiatowo – gminne dożynki odbyły się 5 września w Rząśniku. Wręczono nagrody i odznaczenia wyróżniającym się rolnikom. Gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra z zespołem „Carpe Diem”.
Uroczystości dożynkowe w Rząśniku rozpoczęła Msza św., o której oprawę muzyczną zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Wyszkowa pod batutą Józefa Bieganowskiego, w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.
- Pragniemy podziękować Bogu za tegoroczne plony – zwrócił się do wiernych ks. dziekan Waldemar Krzywiński, który przewodniczył Mszy św.
Proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Rząśniku ks. Andrzej Latkowski podkreślił, że eucharystia jest świętem chleba.
- Mówiąc o chlebie, mówimy jednocześnie o gospodarzach, których jest wielu – zauważył, witając rolników, władze samorządowe oraz delegacje z wieńcami.
- Nasi rolnicy wiedzą, że bez ekonomii dnia codziennego, pracy z ołówkiem w ręku, nie wyszliby na swoje – mówił w kazaniu ks. dziekan. - Nie byłoby wtedy dzisiejszego święta. Przypomniał zmiany, jakie w ciągu wieków zaszły w świętowaniu dożynek, nazywanych niegdyś „wyżynkami” czy „obrzynkami”. - Dzisiaj – podsumował – dożynki to wspólna modlitwa, okazja do spotkania.
Po Mszy św. korowód dożynkowy przemaszerował na Forum Spotkań. Prowadzący tę część uroczystości Radosław Brożyna zaprosił na scenę gospodarzy dożynek - starostę Bogdana Pągowskiego oraz wójta gminy Rząśnik Jana Kozona, którzy wspólnie dokonali otwarcia powiatowo – gminnego święta plonów. Bogdan Pągowski przywitał m.in.: starostów dożynek Danutę Wilner i Bogdana Suchtę, delegacje wieńcowe ze wszystkich gmin powiatu, europosła Jarosława Kalinowskiego, wicestarostę Waldemara Sobczaka,  proboszcza Latkowskiego, przedstawicieli sejmiku województwa mazowieckiego – zastępcę przewodniczącego Mariana Krupińskiego oraz radną Cecylię Domżałę, nadleśniczego Waldemara Żmijewskiego  oraz przedstawicieli władz gmin powiatu.
- Dożynki to ważne święto w naszej tradycji ludowej – zauważył Bogdan Pągowski. - Mimo niesprzyjającej pogody, zebrano plony z naszych pól – podkreślił pracowitość i cierpliwość rolników, które zasługują na podziw i uznanie. - Niech to wspólne dzielenie się chlebem umocni naszą samorządową wspólnotę.
Wójt Jan Kozon podziękował starostom dożynkowym oraz swojemu przedmówcy za zorganizowanie tej pięknej uroczystości akurat w roku 20- lecia jego pracy na stanowisku wójta.
- Dożynki to jeden z najważniejszych dni dla rolników - podkreślił. - Rolnicy mają pracę przez okrągły rok, jednak nie wszyscy to doceniają.
- Nasza gmina staje się coraz piękniejsza – dodał. – Zdaję sobie jednak sprawę, że jeszcze wiele mamy do zrobienia. Podkreślił, że gmina pozyskuje na realizację swoich zadań wiele zewnętrznych środków.
Bogdan Pągowski w dalszej części swojego wystąpienia nawiązał do zbliżających się wyborów samorządowych. Apelował o czynny udział w wyborach oraz świadome i odpowiedzialne głosowanie. Życzył, by na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba, czego symbolem było dzielenie się chlebem z uczestnikami dożynek. Starostowie dożynek podzielili się chlebem z tegorocznego ziarna ze starostą i  wójtem Kozonem oraz przedstawicielami pozostałych gmin powiatu: przewodniczącym rady miejskiej Józefem Biernackim, wójtami gmin: Zabrodzie - Adamem Ołdakiem, Somianka - Andrzejem Żołyńskim, Długosiodło - Stanisławem Jastrzębskim i Brańszczyk -Mieczysławem Pękulem.
Odznaczeni i nagrodzeni
Potem przyszedł czas na wręczanie odznaczeń i wyróżnień, które otrzymali:
- Brązowy Krzyża Zasługi - Tadeusz Wróbel,
- odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” mieszkańcy gmin: Wyszków - Krzysztof Chmiel i Elżbieta Grycz, Zabrodzie - Wojciech Skwara, Jadwiga Stańczak i Barbara Zielińska, Somianka -  Jacek Kazimierz Czarnowski, Marek Dobrzyński i Bogdan Król, Długosiodło - Krzysztof Kowalski, Rząśnik - Jarosław Kołodziejski, Marek Suchta,  Bogdan Sośnicki i Tadeusz Wilner, Brańszczyk - Sławomir Gałązka i Jacek Olbryś,
- dyplomy za szczególne osiągnięcia w rolnictwie mieszkańcy gmin: Wyszków - Lech Grycz, Krzysztof  Tryc i Elżbieta Zagumna, Zabrodzie – Marek Andruchewicz i Tadeusz Chmiel, Somianka – Tadeusz Kuchta i Krzysztof Rakowski, Długosiodło – Bolesław Bloch, Marek Ciach, Sylwester Gołębiewski, Wiesław Jakubowski, Jacek Kandybowicz, Tomasz Karamuz, Tomasz Puścian i Roman Zdunek, Rząśnik – Stanisław Falba, Kazimierz Kucharczyk i Kazimierz Pawlik, Brańszczyk – Wiesława Komor, Wiesław Pyśk, Leszek Rosiński i Andrzej Sitek.
- dyplomy i nagrody rzeczowe - pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: Anna Dawidczyk, Wiesław Falba, Daniel Cwalina i Adam Orszulak, przedstawiciele Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie: Agnieszka Domżalska, Agnieszka Powierża, Paweł Kołodziejski i Marek Kukwa oraz Michał Wiech z firmy „Mifarm”,
Wyróżniono także zasłużone dla rolnictwa i powiatu małżeństwa. Nagrody otrzymali: Grażyna i Bogdan Suchtowie, Danuta i Tadeusz Wilnerowie, Anna i Jacek Calowie, Bożena i Jerzy Chodynowie, Izabela i Stanisław Chorchosowie, Ewa i Robert Ciemerychowie, Halina i Stanisław Falbowie, Marianna i Jerzy Falbowie, Katarzyna i Mirosław Grzesiakowie, Bożena i Marek Jasińscy, Danuta i Sławomir Keczmerscy, Danuta i Krzysztof Kowalczykowie, Renata i Marek Krawczykowie, Barbara i Wiesław Matuszewscy, Sławomir i Iwona Nowaccy, Anna i Arkadiusz Pajkowie, Marzena i Mirosław Pawłowscy, Dorota i Wojciech Prusowie, Danuta i Tadeusz Święchowie, Bogusława i Kazimierz Włodarczykowie, Wiesława i Stanisław Włodarczykowie.
Cecylia Domżała i Marian Krupiński w imieniu marszałka województwa mazowieckiego  Adama Struzika wręczyli medal przewodniczącemu rady gminy Brańszczyk Sławomirowi Gałązce.
Tradycją święta plonów jest przyznawanie nagród za wieńce dożynkowe, które otrzymały sołectwa: Ochudno, Gołystok, Józefowo, Nowa Wieś, Rząśnik, Rogóźno, Wincentowo, Wielątki, Wólka - Wojciechówek i Grodziczno. 
Firma „Mleks” z prezesem Jerzym Księżakiem na czele wyróżniła dostawców największej ilości mleka z powiatu wyszkowskiego. Dyplomy uznania, upominki oraz nagrody pieniężne w wysokości 500, 700, 800 lub 1.000 zł dostali: Edward Skwarski, Bogdan Suchta, Sławomir Wróbel, Bartosz Depta, Jan Grzymała, Zbigniew Jasiński, Jacek Olbryś, Wiesław Suchta, Sławomir Zdziera, Andrzej Żebrowski, Janusz Gołdys, Jacek Cal, Marek Ciach, Karol Kania, Jan Kapla, Sylwester Kuchta, Jacek Gajewski, Stanisław Świercz, Marek Wiśniewski i Sylwester Łada.
Wiesław Piaściński (były prezydent Ostrołęki) z Mazowieckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przyznał nagrodę Wiesławie Bąk.
Gwiazda wieczoru - Szymon Wydra
Artystyczną część niedzielnej uroczystości rozpoczął występ ludowego zespołu „Kurpie Białe”, działającego zaledwie od dwóch miesięcy. Tuż po nim uczniowie SP w Porządziu zaprezentowali zwyczaj „frycowania” oraz „chodzenia z gaikiem”. Publiczność do tańca zachęciła kapela „Kumple”, wykonując utwory „To jest Ameryka” czy „Rzuć palenie” oraz piosenkę o wójcie Janie Kozonie. Oczekiwanie na gwiazdę wieczoru Szymona Wydrę i zespół „Carpe Diem” rytmami disco – polo skracał zespół „Holiday” z Podlasia.
Milena
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-09-08 23:28
~Panna
No ten Żołyński ma niezły podbródek... Czy to jedyne, czego się dorobił podczas swojej kadencji?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa