Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Tylko jednorodzinne. Czy gmina zapłaci milionowe odszkodowanie?
Nawet kilka milionów złotych może kosztować gminę zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Rybienka Nowego, którą radni miejscy wprowadzili na sesji 30 października. Wykluczyli zabudowę wielorodzinną, podczas gdy firma Lokum z Mińska Maz. poczyniła kosztowne inwestycje związane z budową na tym osiedlu bloków. Prezes firmy zapowiada, że jeśli nie otrzyma pozwolenia na budowę, będzie domagał się od gminy kilkumilionowego odszkodowania.
Dobrą i nie budzącą wątpliwości nowością wprowadzoną do planu jest określenie kolorystyki dachów i elewacji budynków.
- Plan jest prosty, tu nie ma haczyków ani żadnych skomplikowanych zapisów – zaznaczył jego autor Bartosz Rosłan. - Zasada jest taka, że dopuszcza się zabudowę mieszkaniową jednorodzinną na terenie planu, z wyjątkiem niewielkiego terenu 13 U(MN) (przy ul. Żytniej), gdzie przeważają usługi.  Na reszcie terenu usługi dopuszczone są jako część budynku mieszkalnego, ktoś może sobie zrobić własne biuro czy gabinet dentystyczny. Jest określony zakres, ile tego może być.
Aby wyjść naprzeciw inwestorowi - właścicielowi gruntu, czyli firmie Lokum, zwiększono względem pozostałej części terenu intensywność zabudowy, dopuszczając zabudowę szeregową na mniejszych działkach (minimalna pow. działki dla zabudowy wolnostojącej – 800 m2, dla zabudowy szeregowej – 600 m2). Nie są to oczywiście porównywalne ilości z zabudową wielorodzinną.
Krzysztof Arbaszewski uważał, że na tej sesji powinna być firma Lokum, która chce wystąpić do gminy o kilkunastomilionowe odszkodowanie. Pytał, czy została zaproszona na obrady.
W odpowiedzi usłyszał, że nie ma takiego obowiązku. W rozmowach firma była informowana, że plan będzie omawiany na październikowej sesji.
- Wpłynęła oficjalnie uwaga, w której firma Lokum w osobie prezesa skarży cały plan –informował Bartosz Rosłan - zasadność przystąpienia do zmian, a w szczególności zapisy jego dotyczące. Skarży w zakresie zablokowania zabudowy wielorodzinnej, która w tym osiedlu rzeczywiście byłaby kontrowersyjna. Staraliśmy się (projektant i burmistrz), żeby w jakiś sposób to zrekompensować firmie Lokum intensywniejszą zabudową jednorodzinną. Zmiany w planie są zgodne z obowiązującym studium zagospodarowania.
Ponadto Rybienko Nowe leży poza granicami administracyjnymi miasta Wyszkowa, gdzie zabudowa wielorodzinna nie jest dopuszczona.
Lokum grozi sądem
Przypomnijmy, że firma Lokum nie otrzymała pozwolenia na budowę bloku w Rybienku Nowym m.in. z powodu niezgodności inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego. Zapis w planie mówi, że w tym miejscu dozwolone jest budownictwo jedno- lub wielorodzinne. Z interpretacji autora planu wynika, że powinno być kontynuowane budownictwo, które dominuje w danym kwartale. W tym przypadku – jednorodzinne. Dla wojewody wyjaśnienie okazało się jednak niewystarczające i w połowie października decyzję starosty uchylił, kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia.
– Uważam, że starosta powinien rozpatrzyć ją według starego planu – powiedział prezes firmy Lokum Zbigniew Czapliński w rozmowie z NW w poniedziałek, 3 listopada. – Nie ma argumentu, żeby nam nie wydać pozwolenia. Być może będziemy ze starostą rozmawiali, jeśli pozwoli się spotkać.
Prezes przyznał, że o sesji, na której wprowadzono zmiany do planu, nie wiedział. Kiedy dotarła do niego informacja, że powstał projekt zmian, zaskarżył go w całości. – Zarzucamy mu działanie na szkodę społeczności lokalnej i naszej firmy – wyjaśnia Zbigniew Czapliński.
Zapowiada, że jeśli nie otrzyma pozwolenia na budowę, zażąda od gminy wypłaty odszkodowania. Podtrzymuje, że to gmina wskazała mu teren w Rybienku Nowym jako miejsce do zabudowy wielorodzinnej. Na zakup terenu pod Lokum wydał ok. 2 mln zł. – Zaplanowaliśmy tam budowę 300 mieszkań – relacjonuje prezes. – Wartość inwestycji sięga pięćdziesięciu paru milionów złotych. Nasza firma zaciągnęła kredyt, uruchomiliśmy własne środki. Przy niemożności realizacji inwestycji poniesiemy straty nie mniejsze niż 8 mln zł. Wolno zmieniać plany, ale jest jeszcze druga strona i miasto musi się z tym liczyć.
Zastępca burmistrza Adam Mróz przyznaje, że firma Lokum przysłała pismo, w którym grozi gminie sądem. - Gmina jest konsekwentna w zamiarze wyeliminowania w tej jednostce planistycznej budownictwa wielorodzinnego – podkreśla jednak. - Dopuszczenie budownictwa szeregowego nie uwzględnia całości oczekiwań firmy Lokum, ale jest kompromisem.
Przyjemnie dla oka
W nowym planie gmina realizuje to, co zapowiadano już od dawna: określa kolorystkę np. elewacji budynków tak, by tworzyły jedną całość (w odróżnieniu od np. ul. Sowińskiego naprzeciwko „Galeo”). - Będziemy, jako standard, we wszystkich planach miejscowych określać kolorystykę elewacji i dachów. To wymóg, który wynika z ustawy. Najbliższe plany, które będziemy uchwalać, to plan Gulczewa, takie określenia znajdą się też w planie centrum Wyszkowa – dowiedzieliśmy się od zastępcy burmistrza Adama Mroza.
W planie określono m.in. kolorystykę dachów spadzistych (odcienie czerwieni, brązów i szarości oraz czarnego) i elewacji (kolory pastelowe, zakaz stosowania tynków w kolorach intensywnych i jaskrawych, a także materiałów refleksyjnych, dających lustrzane odbicie otoczenia), maksymalną wysokość ogrodzenia 2 m nad poziomem terenu, zasady rozmieszczania nośników reklamowych, zasady scalania i podziału nieruchomości.
Ustalono też, że maksymalna wysokość zabudowy to 8 m, czyli 2 kondygnacje, w tym poddasze użytkowe. Kąt nachylenia połaci dachów wahać się może od 25 do 40 stopni.
Zdaniem Jana Malinowskiego, 8 metrów to za mało i wnioskował, by wszystkie zapisy w planie, dotyczące maksymalnej wysokości, zwiększyć o 1 metr.
- Gdybyśmy zostawili za duże pole manewru, będziemy mieli chaos przestrzenny. Po to jest to wymyślone.  Powinniście trochę zaufać – przekonywał projektant - że ja byłem w terenie i widziałem, jakie tam są budynki, jakie wysokości i pochylenia dachów -  Nie możemy dać zbyt dużo luzu ludziom, bo za chwilę będą powstawać dysharmonizujące obiekty.
- Przystępując do zmiany planu, chcieliśmy dostosować nową zabudowę do istniejącej. Moim zdaniem powinniście dążyć do tych rozwiązań - przekonywał zastępca burmistrza Adam Mróz.
- Taka zmiana oznacza cofnięcie się w procedurze ustalania planu. Wszystkie ustalenia trzeba robić od nowa – odniósł się do wniosku radnego Malinowskiego naczelnik Michał Przesmycki. Wniosek radnego przepadł w głosowaniu (2 radnych za, 8 - przeciw, 6 wstrzymało się).
Ostatecznie za uchwałą w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wyszkowa dla terenu Rybienka Nowe głosowało 16 radnych, przy głosie 1 przeciw (J. Malinowski) i 1 wstrzymującym się.
Elżbieta Szczuka, SB

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2008-11-09 23:08
~Ko-Za
To czy gmina /znaczy się, my/zapłaci odszkodowanie, zdecyduje sąd jeżeli inwestor ma podstawę do założenia sprawy. "roms", nie feruj wyroków, nie odbieraj chleba sędziom.A-propos "zasad", nie rób kwasu...
2008-11-09 20:35
~truskawka
Zgadzam się w 100 %! Niech Rybienko Nowe wygląda normalnie, bez koszmarnych pseudobudynków w jaskrawoniebieskim kolorze, bez pstrych dachów jak się komu uda skombinować dachówkę. A bloki i inne badziewia niech budują w centrum Wyszkowa. Boże, nigdzie nie widziałem okropniejszego architektonicznie miasta!!!
2008-11-07 22:51
~ww
Mądre słowa,tylko niewiem czy radni naszego powiatu są świadome tego.
2008-11-07 19:23
~gg
A kto powiedział, że na Rybienku Nowym ma nie być zabudowy wielorodzinnej. Jednak musi być zachowany ład przestrzenny ujęty w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, określeniu rodzaju zabudowy, infrastruktury drogowej i technicznej, sklepów itp. Obszar, na którym ma być zabudowa wielorodzinna powinien być ściśle określony liniami rozgraniczającymi a nie wyrywane przez bogatych inwestorów fragmenty obszaru.Na obszarach zabudowy wielorodzinnej powinny być także określone obiekkty towarzyszące np. sklepy, tereny sportowe, elementy infrastruktury społecznej np. żłobek, punkt przedszkolny itp. Może istnieć harmonia ale potrzeba trochę wysiłku władz gminnych, które uchwalają plany zagospodarowania,
2008-11-06 15:01
~Nana
A właściwie dlaczego akurat w Rybienku Nowym ma nie być zabudowy wielorodzinnej? Bo nie odpowiada to zadufanym \"sobkom\" tam mieszkającym? Czy oni są lepszymi mieszkańcami Wyszkowa, tylko dlatego, że w ich kieszeniach jest więcej, niż w innych. Uważam to za absurd, żeby tak nasi włodarze dyskryminowali i dzielili lokalną społeczność na równych i różniejszych. Naprawdę żenujące.Z wyrazami współczucia dla Was i tych, którzy Was wybrali.
2008-11-05 21:52
~delegat
mam nadzieję, że w tej sytuacji zwycieży, choć nieudolne ale, prawo obowiązujace w RP i przypadku braku zezwolenia, firma Lokum uzyska odpowiednie odszkodowanie. Mam również nadzieję, ze nasze władze zaczną w końcu respektować obowiązujące przepisy prawa i przed podjęciem jakiejkolwiek \"kontrowersyjnej\" decyzji poradzą się prawników. A przy okazji czy ktoś wie co dziej się z ulicą sowińskiego??? jak została zrealizowana umowa i co będzie dalej??? coś za bardzo to wszystko umilkło!!!
2008-11-05 19:27
~roms
Ludzie bez zasad. Z jednej strony podnoszą standard osiedla grupce mieszkańców narażając wszystkich członków gminy na wielomilionowe odszkodowanie , a z drugiej - wspaniałomyślnie zgadzają się na zatruwanie całego miasta wyziewami z cynkowni. Tu inwestor i tu inwestor, ale pewnikiem jeden z nich ma większą siłę przebicia bo ekwilibrystyka zastosowana przez radnych przy planie zagospodarowania przestrzennego podobna. Precz z demokracją t.zn. z racją większości!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa