Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


BRAŃSZCZYK: Białegobłota-Nowej Wsi nie ma
Gdzie się podziało Białebłoto-Nowa Wieś? – zastanawia się radny Zdzisław Głowacki, patrząc na tablicę z nazwą Nowa Wieś. O wyjaśnienie zwrócił się nawet do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. My odpowiedź uzyskaliśmy w gminnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Okazuje się, że nazwa Białebłoto-Nowa Wieś nigdy nie istniała.
Według Zdzisława Głowackiego nazwa miejscowości została zmieniona. „W ostatnim czasie na znakach drogowych dróg lokalnych, a nawet w nazwie obwodu wyborczego wprowadzona jest nazwa Nowa Wieś zamiast Białebłoto (lub Białebłoto-Nowa Wieś)” – napisał do MSWiA.
Radny powołuje się tu na nazwę szkoły. Rzeczywiście, nawet na stronie internetowej www.branszczyk.pl widnieje Szkoła Podstawowa w Białymbłocie, chociaż jej adres to Nowa Wieś 75.
„W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie, czy nastąpiła administracyjna zmiana miejscowości, czy są to tylko błędy urzędników lub pospolite niechlujstwo i bałagan w nazewnictwie” – zwraca się do urzędników resortu Zdzisław Głowacki. - „Jeśli decydenci zdecydowali się na wprowadzenie uproszczeń do nazwy miejscowości, to z pewnością można to było przeprowadzić w odniesieniu do wszystkich wsi, np.: poprzez opuszczenie pierwszego członu BIAŁEBŁOTO (skądinąd ładnej i oryginalnej nazwy) i pozostawić odpowiednio: Kobyla, Kurza i Stara Wieś, natomiast dla Nowej Wsi przyjąć inną nazwę, np.: Morgi lub Jegiel. Białebłota należą do poczty w Długosiodle, a w gminie Długosiodło miejscowość o nazwie NOWA WIEŚ już istnieje.”
Jak dowiedzieliśmy się w USC w Brańszczyku, do 1945 r. wszystkie ww. cztery miejscowości funkcjonowały jako jedno Białebłoto. W 1946 podzielono je na trzy Białebłota i Nową Wieś - i tak funkcjonują w urzędowym wykazie nazw miejscowości oraz aktach USC. Najprawdopodobniej w latach 60. lub 70. zaczęto używać nazwy Białebłoto-Nowa Wieś, by odróżnić ją od innych Nowych Wsi, m.in. tej koło Długosiodła. Nazwa ta rozowszechniła się, choć w wykazach nigdy nie istniała. Do dziś używana jest przez mieszkańców, pojawiła się też na niektórych mapach. Pisownię dostosowano do obowiązującego nazewnictwa w 1988r., przed Narodowym Spisem Powszechnym. Mimo że minęło ponad 20 lat, przyzwyczajenie do Białegobłota-Nowej Wsi pozostaje bardzo silne.
Należy uściślić, że wszystkie Białebłota piszemy z myślnikami: Białebłoto-Kobyla, Białebłoto-Kurza i Białebłoto-Stara Wieś, podobnie jak Dalekie-Tartak.
Równie często występują przypadki niepoprawnego używania nazwy  Poręba – takiej nazwy miejscowości również nie ma. Są dwie nazwy: Poręba-Średnia i Poręba-Kocęby.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-09-28 09:40
~wacek
a ten człowiek obraża wójta z Rząśnika że nie promował jego wsi - takim jak on wybacz się bo nie wiedzą co czynią
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa