Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Kochanowski ma halę
Taki dzień w dziejach szkoły zdarza się tylko raz – zauważyła dyr. Elżbieta Michalik podczas wyjątkowej uroczystości, którą przeżywały 18 października Zespół Szkół nr 3 i Centrum Kształcenia Ustawicznego. Została zorganizowana z rozmachem, bo świętowano oddanie do użytku hali sportowej, nadanie ZS nr 3 imienia Jana Kochanowskiego, a nauczyciele z całego województwa zjechali tu na mazowieckie obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele św. Idziego przez biskupa Stanisława Stefanka. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe z kilkunastu szkół, marszałkowie województwa, dyrektorzy placówek oświatowych Mazowsza, samorządowcy województwa, powiatu i gmin, przedstawiciele kuratorium, rodzice.
Drugą część uroczystości – już w szkole - rozpoczęło święcenie (przez ks. dziekana Waldemara Krzywińskiego) nowego budynku i krzyży, które zawisną w czterech nowych salach lekcyjnych. Potem marszałkowie województwa Adam Struzik i Waldemar Roszkiewicz, dyrektorzy ZS3 i CKU oraz młodzież przecięli symboliczną wstęgę. Krzysztof Usielski, przedstawiciel PKOl przekazał Elżbiecie Michalik flagę olimpijską, jako symbol „dochodzenia do doskonałości i zasad fair play”. W tym samym momencie uczennica Magdalena Oblińska zapaliła olimpijski znicz.
Dwie szkoły, jedna baza
Historię szkoły krótko przypomniał dyr. CKU Krzysztof Dąbrowski: - CKU to szkoła z bardzo bogatą tradycją, sięgającą lat 60.
W 1966 r. w ZSZ przy ul. IAWP powstała filia szkół zaocznych, 1973 r. przy ul. Matejki - Studium i Technikum Zaoczne, którego dyrektorem został Wiesław Boczewski. Trzy lata później powołano Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od 1982 do 2007 r. dyrektorem szkoły był Ryszard Marciniak. W 2004 ze struktur CKU wyodrębniono szkoły dla młodzieży – powstał Zespół Szkół nr 3, którego dyrektorem została Elżbieta Michalik. Szkoły mieszczą się w jednym kompleksie, dysponują jedną bazą dydaktyczną.
Dyr. Dąbrowski przypomniał, że gośćmi szkoły byli m.in. premierzy Tadeusz Mazowiecki, Jarosław Kalinowski, Józef Oleksy oraz Bronisław Geremek i Leszek Balcerowicz. – Prof. Geremek w sejmie o naszej szkole powiedział tak: „Widziałem wiele szkół. I widziałem szkołę w Wyszkowie. Szkołę XXI wieku” – cytował.
Kilka słów o ZS nr 3 powiedziała dyr. Michalik: - Jesteśmy najmłodszą placówką kształcenia ponadgimnazjalnego w Wyszkowie. Nasze początki sięgają lat 80., kiedy w CKU powstały szkoły dzienne, najpierw liceum ekonomicznego. Mamy już ponad 1.100 absolwentów. Wyniki maturalne wyróżniają nas w skali kraju.
Z sześciu kandydatur na patrona szkoły grono pedagogiczne wybrało trzech: Jana Kochanowskiego, Obrońców Ojczyzny z 1920 r. i Bolesława Prusa. W szkolnym referendum Jan Kochanowski zyskał wyraźną większość. To kolejny dowód na bliskie więzi ZS3 i CKU, które ma tego samego patrona (od 1986 r.). - Mam nadzieję, że wkrótce na pytanie „Gdzie chodzisz do szkoły?”, nasi uczniowie będą odpowiadali: „Do Kochanowskiego”. Wierzę też, że przesłanie naszego mistrza Jana uda się nam wpoić uczniom – podkreśliła Elżbieta Michalik.
Sztandar ufundowała rada rodziców, a akt nadania podpisali marszałek Struzik, ks. Krzywiński, dyr. ostrołęckiej delegatury kuratorium Teresa Michalak, rodzic Anna Chmiel i dyr. Michalik.
Dyrektor odebrała sztandar z rąk rodziców: Zenona Krawczyka, Jerzego Staśkiewicza, Anny Chmiel, Ewy Piórkowskiej, Barbary Kowalskiej i Anny Dąbrowskiej.
W skład pierwszego pocztu uczniowskiego weszli: Łukasz Chorchos, Krzysztof Waśniewski, Karolina Postek, Monika Końska, Sylwia Frąckiewicz i Kinga Karakin.
W trudnych czasach
Marszałek Struzik przyznał, że hala oddawana jest do użytku w czasach trudnych dla województwa. – Tym bardziej cieszy, że inwestycja została przeprowadzona. Budowa trwała 2 lata, została zakończona zgodnie z planem. Kosztowała 5 mln 800 tys. zł, środki pochodziły tylko z budżetu województwa – podkreślił, a zwracając się do nauczycieli, dodał: - Państwa praca nie jest łatwa. Niech będzie nie tylko trudem, ale i satysfakcją.
Nagrody marszałka odebrali dyrektorzy i nauczyciele placówek z całego Mazowsza, a wśród nich dyrektorzy Michalik i Dąbrowski.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Na naszym terenie doszło do kolejnych oszustw na starszych osobach. Dwie rodziny zostały oszukane przez osoby podające się za policjanta i pracownika pomocy społecznej. W...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa