Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


DŁUGOSIODŁO: Kościuszko wita od 33 lat
Odnowiony pomnik Tadeusza Kościuszki, który od 33 lat wita wjeżdżających do Długosiodła, został odsłonięty 29 października. Było to jednocześnie święto Szkoły Podstawowej, która z dumą nosi imię tego wielkiego Polaka.
We Mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Stanisława Marca, oprócz uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządowców, uczestniczyli przedstawiciele szkół kościuszkowskich w Ostrowi Maz. i Stalowej Woli.
W drodze do szkoły złożono kwiaty pod popiersiem Tadeusza Kościuszki, odsłoniętym w 1917 r., w setną rocznicę jego śmierci. 60 lat później na rynku wzniesiono pomnik bohatera, który w tym roku samorząd odrestaurował.
Poczty sztandarowe i goście zatrzymali się, by przeciąć wstęgę i złożyć kwiaty.
Podczas uroczystości nauczycielka Marta Piotrak przypomniała, że Tadeusz Kościuszko patronem szkoły jest już od 27 lat. - Towarzyszy nam jako wzór do naśladowania, staramy się poznawać go jak najdokładniej – podkreśliła. Mówiła o różnych konkursach, współpracy ze szkołami kościuszkowskimi, wycieczkach, uroczystościach. Jej słowa ilustrowała prezentacja multimedialna przygotowana przez Agatę Pędzich.
Patron szkoły był bohaterem również konkursów, których laureaci zostali nagrodzeni podczas uroczystości. Konkurs literacki „Tadeusz Kościuszko dla mnie, dla Polski, dla świata” dla klas IV – VI wygrała Aleksandra Kosińska. Wyróżnienia otrzymali: Kacper Majewski, Ewelina Maksiak i Michał Gąsiewski.
Dla klas I – III przygotowano konkurs plastyczny. Nagrody główne jury przyznało: Bartoszowi Kaniewskiemu, Dominikowi Solińskiemu, Tomaszowi Maksiakowi i Sylwii Karpińskiej. Wyróżnienia I stopnia otrzymali: Łukasz Nasiadko, Michał Papis, Ernest Iciński i Jakub Struniawski, II stopnia – Dominik Gajownik, Jacek Maksiak, Piotr Rychlicki, Mateusz Gałązka, Aleksandra Owsianka i Filip Sępkowski.
Uczniowie, pod kierunkiem Julity Gąsiewskiej i Marii Wyszomirskiej, jak zawsze profesjonalnie, przygotowali część artystyczną: sceny z życia Tadeusza Kościuszki przeplatane pieśniami i tańcami.
Uroczystość zakończyło seminarium. Referat o postaci Tadeusza Kościuszki wygłosił dr Marek Krześniak, prezes Fundacji Kościuszkowskiej. O Federacji Szkół Kościuszkowskich mówiła jej prezes Longina Ordon.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa