Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Dwugłos o wieczorze sowich piosenek
Skromny, zabawny, świadomy swoich skłonności do grafomanii, śmiejący się z własnych niepowodzeń w podbojach miłosnych oraz z tego, że jesteśmy zmuszeni poddać się upływowi czasu, prowadzący dialog z publicznością… Proszę Państwa, Grzegorz Turnau - mieliśmy okazję tak zapowiedzianego muzyka poznać 30 października w w Hutniku także jako gawędziarza i kabareciarza.
- Oprócz muzyki, którą zaprezentował, mogliśmy tego wieczoru usłyszeć historie z jego życia oraz opisy powstawania poszczególnych utworów. I chociaż niektórym jego twórczość może wydawać się nudna, artysta na koncertach przedstawia ją w taki sposób, że potrafi zauroczyć publiczność - wkłada w to wiele serca i pasji. Zwróciłam uwagę na przewijającą się w trakcie występu historię o kolejnych miłościach p. Grzegorza…
- Właśnie. Pamiętam, że przy okazji melodii skomponowanej do wiersza K. K. Baczyńskiego wspomniał o swojej szkolnej sympatii, której był on ulubionym poetą.
- Lecz na niewiele się te wysiłki zdały. Po jakimś czasie – już dla kolejnej dziewczyny – postanowił przetłumaczyć „Jealous Man” Johna Lennona. Przekład, który wyszedł spod jego pióra, okazał się na tyle śmieszny, nawet dla niego samego, że wolał go nie ujawniać.
- Jednak po latach zdecydował się wyciągnąć z szuflady swoje tłumaczenie i zaprezentować je szerszej publiczności, by pośmiać się razem z nią. I także na koncercie w Wyszkowie, usłyszeliśmy więc połowę utworu z oryginalnym tekstem, a drugą z polskim, prześmiesznym przekładem. Była też trzecia sympatia…
- Ta lubiła Marka Grechutę. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że Turnau osobiście znał artystę, który był dla niego muzycznym wzorem. Do opowieści nawiązywał jego utwór „Historia pewnej podróży”.
- Poza utworami Grechuty usłyszeliśmy też m.in. muzykę Billego Joela, Kabaretu Starszych Panów, starsze pio-senki Turnaua i jedną z najnowszego albumu (miał premierę 3 listopada).
- Okazało się, że Turnau może liczyć na wyszkowską publiczność, która wyśpiewywała z nim jego największe hity: „Na Brackiej”, „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Liryka”, „Między ciszą a ciszą” (niektórzy pewnie dostrzegli nawiązanie do sposobu śpiewania Stanisława Sojki). Na bis artysta wykonał „Cichosza”.
- Turnauowi grającemu na fortepianie towarzyszył gitarzysta Jacek Królik, którego umiejętności bohater wieczoru bardzo komplementował.
- Porównał go do tytułowej „sowy” – jako osobę mądrą i umiejącą pokazać czasem pazur… Artysta zrobił ukłon w stronę Wyszkowa, np. w piosence „O Kutno” zmienił jeden wers na: „Wyszkowie, Wyszkówku! Tyś określił miejsce mojego pochówku!”. Dowiedzieliśmy się także, skąd wzięła się nazwa koncertu – „Wieczór sowich piosenek”. Muzyk w Internecie natrafił na śmieszną literówkę, ktoś „swoich” zamienił na „sowich” i tak to mu się spodobało, że wykorzystał w nazwie cyklu swoich koncertów. A co mogłoby być najlepszym podsumowaniem wyszkowskiego koncertu?
- Uważam, że najlepszą oceną i podsumowaniem tego, co widzieliśmy i słyszeliśmy tego wieczoru, była reakcja publiczności, która aplauzem na stojąco i wręczeniem kwiatów pożegnała Grzegorza Turnaua. Oby więcej takich artystów, oby więcej takich występów na wyszkowskiej scenie!
JS & K.A.T.
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa