Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SZTUKI WALKI: Gimnazjon Apin Wyszków 1991
Rozpoczynamy cykl artykułów o sekcjach sportowych działających w Wyszkowie. Niektóre już nie istnieją, zostawiając po sobie jedynie piękne wspomnienia. W historię naszego miasta wpisały się momenty, kiedy wyszkowianie byli uczestnikami mistrzostw Polski czy reprezentantami kraju na arenach międzynarodowych. Wszystkich sportowców łączy jedno – pasja do tego, co robią. Dziś Szkoła Sztuk Walki „Gimnazjon Apin Wyszków 1991”, o której opowiadają nam trenerzy Andrzej Grajczyk i Paweł Deluga.

Początki
Historia klubu sięga wczesnych lat 80, kiedy spotykali się adepci sztuk walk, chcący doskonalić swoje umiejętności w karate. Najbliższa sekcja znajdowała się wtedy w Ostrowi Mazowieckiej. Czasy te wspomina Andrzej Grajczyk, który do dzisiaj jest trenerem i zawodnikiem karate.  Od dzieciństwa interesowałem się judo - opowiada - Co prawda pierwszym sportem jaki uprawiałem była lekkoatletyka. Później powstała w Wyszkowie sekcja karate, a na treningi przyjeżdżali instruktorzy z Ostrowi, panowie Roman Bogacki i Janusz Gołąb. Wtedy zdecydowałem się właśnie na karate kyokushin. Grupa liczyła kilkadziesiąt osób. 
Po pewnym czasie zaczęły się problemy z wynajęciem sali, jeden z trenerów wstąpił do wojska i grupa zaczęła się rozpadać. Nie zraziło to jednak pasjonatów karate, którzy z hali przenieśli się na świeże powietrze i kontynuowali swoje treningi. Kilkakrotnie odwiedzał ich sensei Gołąb. Informacje o treningach przekazywane były telefonicznie, co w owych czasach oznaczało potrzebę korzystania z telefonu na poczcie. Następne lata to okres powołań do wojska, gdzie każdy trenował na własną rękę. Gdy służba skończyła się i większość rezerwistów wróciła do Wyszkowa, podjęto próbę wskrzeszenia sekcji. Egzaminy na kolejne stopnie odbywały się w Ostrołęce. - Na egzaminie musieliśmy zaprezentować kata (sekwencje technik ataku i obrony, wykonywane w określony sposób - ŁL.) - wspomina nasz rozmówca. - Ćwiczyliśmy w tym okresie bez trenera, więc ich wykonanie okazało się dużym problemem. Wstawili się za nas panowie Rosiłowski i Połatajko, którzy byli członkami komisji egzaminacyjnej. Zdaliśmy warunkowo, a na następnym sprawdzianie mieliśmy przedstawić poprawne kata.
OBI Wyszków
Przełomowy okazał się rok 1991, kiedy, po namowach, w styczniu sensei Grajczyk założył sekcję karate. Po miesiącu wybrana została nazwa – OBI Wyszków (obi - z jap. pas, stopień umiejętności). Od tego momentu sytuacja się ustabilizowała. Udało się znaleźć miejsce treningów, którym została hala szkoły w Rybienku Leśnym. Chwilę później na treningu pojawił się wtedy 9-letni Paweł Deluga, który dzisiaj jest współwłaścicielem i trenerem Szkoły Sztuk Walki Gimnazjon Apin Wyszków. Przybywało uczestników, organizowano obozy sportowe, wprowadzono nowe odmiany sztuk walki. Trener Grajczyk otrzymał nominację na Mistrzostwa Świata do Los Angeles w combat kalaki. Niestety, z powodów osobistych i finansowych, musiał zrezygnować. Niebawem napłynęła kolejna nominacja, tym razem na Mistrzostwa Świata w Londynie, gdzie sensei Grajczyk zajął III miejsce. Pomocną dłoń wyciągnął wtedy Andrzej Pieńkosz, współwłaściciel firmy Elcor (obecnie „Apin”), który nawiązał stałą współpracę z klubem i został jego głównym sponsorem.
Kolejne lata to liczne udziały zawodników na turniejach rangi krajowej i międzynarodowej. Największe sukcesy w tym okresie odnosili Paweł Deluga, Piotr Tryc i Kamil Augustynik, którzy często wracali z medalami.
W roku 2005 wyszkowianie po raz pierwszy udają się na turniej do Mołdawii, gdzie nawiązują kontakty z gospodarzami i dostają zaproszenie na kolejne zawody.
Gimnazjon Apin Wyszków
W  międzyczasie Paweł Deluga podjął naukę na warszawskiej AWF. Już jako doświadczony zawodnik, zainteresował się kick-boxingiem. Rozpoczął treningi w warszawskim klubie „Palestra”. Reprezentując jego barwy, zdobył III miejsce na mistrzostwach Polski (w roku 2006 i 2007). Uzyskał tytuł instruktora i postanowił zdobyte umiejętności przekazać innym. Swoją drogę sportową i zawodową związał z Wyszkowem. Pierwsze treningi odbywały się w wynajmowanych salach. Sekcja kick-boxingu działała równolegle z karate, a w turniejach występowała pod nazwą OBI Wyszków. Udało się znaleźć stałe miejsce treningów. Choć skromne, idealnie oddaje klimat fight clubu. Prócz tradycyjnych sztuk walki wprowadzono nowe odmiany, którymi dzisiaj są, prócz karate, hapkido i combat-kalaki: boks, Kick boxing K1, Muay Thay, MMA. Udało się zorganizować galę sztuk walki, która odbyła się w marcu 2010 roku w WOK „Hutnik” i przyciągnęła 300-osobową widownię. Nazwa „OBI” została zmieniona na „Gimnazjon”, która lepiej pasowała do charakteru klubu (gimnazjon – w starożytnej Grecji miejsce ćwiczeń fizycznych).
O tym, kto może trenować, co jest do tego potrzebne i o planach na przyszłość, opowiada Paweł Deluga.
- Najważniejsze są chęci, wiek nie gra roli - podkreśla. - Nie każdy będzie zawodowcem, ale każdy może trenować rekreacyjnie. W sportach walki nie liczą się tylko czynniki fizyczne, ale często psychiczne i samodyscyplina. Do treningu potrzebne są nam rękawice, specjalne ochraniacze na nogi i głowę. Jeżeli ktoś nie ma sprzętu, znajdzie go w klubie. Plany na przyszłość - to uczestnictwo w zawodach coraz wyższej rangi oraz organizacja II gali sportów walki w Wyszkowie, która planowana jest w pierwszej połowie 2011 roku. Mam nadzieję, że uda się też znaleźć nowych sponsorów i rozwijać klub.
Szkoła Sztuk Walki „Gimnazjon” działa przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „Wiatrak”, którego celem jest integracja społeczności lokalnej poprzez sport i turystykę. Prócz firmy „Apin” i dobrowolnych darczyńców klub wspierają władze miasta, szczególnie burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz  dyrektor Artur Laskowski z WOK „Hutnik”, przy którym działa organizacja. Choć często zawodnicy muszą sami dokładać do sprzętu czy badań lekarskich, niezbędnych przed uczestnictwem na zawodach, nie zniechęcają się do treningów. Tworzą grupę, która w trudnych chwilach potrafi się wspierać. Najlepszymi zawodnikami i medalistami wielu turniejów są obecnie: Andrzej Grajczyk, Paweł Deluga, Piotr Tryc, Daniel Bralewski, Mariusz Borecki, Mateusz Tryc, Damian Malinowski oraz utalentowany 15 latek, Marcin Borecki. Zawodnikom i trenerom życzymy kolejnych sukcesów.
ŁL
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-01-25 19:58
~sylwek
w 93 trenowalem u sempaja grojczyka w rybienku.chodzilem wtedy do zsz w wyszkowie.dzis mam 37 lat i do tej pory pamietam treningi u mojego sempaja!!! to byla szkola! DZIEKUJE PANU ZA NAUKE! p.s na tym zdjeciu rozpoznalem sempaja andrzeja oraz marka!pozdrawiam!
2011-01-11 12:58
~Ice
Szacun.
2011-01-10 15:52
~Kula
Dobry artykuł. Kawał porządnej roboty ze strony chłopaków. Za to, co robią gromkie brawa!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa