Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Za dużo wody
Zalane posesje i poprzerywane drogi. W ubiegłym tygodniu z wodą walczyli mieszkańcy kilku miejscowości i strażacy. Bug przekroczył stan alarmowy, ale rzeka nie była sprawczynią wszystkich kłopotów. Część gospodarstw zalały spływające z pól wody roztopowe. Mieszkańcy mają żal do samorządowców za brak lub źle wykonane inwestycje, samorządowcy do mieszkańców – za nieczyszczenie rowów melioracyjnych.
Nasi Czytelnicy dzwonili nie tylko do straży pożarnej i urzędów, ale także do naszej redakcji. 
Michalin: droga przez mękę
Jedną z osób interweniujących była sołtys Michalina w gminie Somianka, Wiktoria Czarnowska. Woda przerwała tam drogę powiatową do Somianki. Mieszkańcy obwiniają wymagający poprawy przepust, który nie radzi sobie ze spływającą z pól wodą. W efekcie droga jest nieprzejezdna, a położone najniżej gospodarstwa – zalane. - W ubiegłym roku wiosną pisaliśmy do starostwa, ale ten problem podnosiliśmy już od 3 lat – relacjonuje pani sołtys. - Dostaliśmy odpowiedź, że sytuacja jest pod kontrolą. Tymczasem to droga przez mękę.
Drogą przejechać się nie da, ale – teoretycznie – można przejść. Jednak dla wracających ze szkoły dzieci i osób starszych to zbyt niebezpieczne. Niebezpieczna jest jednak i droga alternatywna – trasa krajowa. Rodzice organizują więc dyżury w przewożeniu dzieci. 
Skarżą się i rolnicy, na zalane wiosną i jesienią łąki. Wysiewy możliwe są później niż na innych terenach, a bywa, że woda uniemożliwia zbiory. 
Starostwo w ubiegłym roku przepust udrożniło, choć mieszkańcy twierdzą, że od tego czasu przepływ jest jeszcze mniejszy. Na chwilę obecną żadne inwestycje, nawet doraźne, nie są planowane. - Będziemy rozmawiali z wójtem na temat budowy drogi w przyszłości i przebudowy przepustu, który w zasadzie będzie takim małym mostem. Chcemy to zrobić w tej kadencji – mówi wicestarosta Zdzisław Bocian. Dofinansowanie samorząd chce pozyskać z Narodowe-go Programu Budowy Dróg Lokalnych lub resortu infrastruktury. 
Starosta Bogdan Pągowski przypomina, że projekt budowy drogi w Michalinie już był, ale mieszkańcy nie chcieli przekazać działek. 
Sitno: znów zalani
Na łamy NW powraca sprawa Stanisława Wojtaszka z Sitna, którego woda zalała już po raz kolejny. Poszkodowany twierdzi, że powodem jego kłopotów jest brak przepustu, który obiecano wybudować jeszcze w 2006 r., gdy na drodze kładziono asfalt. Kiedy pisaliśmy o tym późną wiosną 2010 r., w starostwie poinformowano nas, że sąsiedzi nie chcą użyczyć rowów na przepust… w obawie przed zalaniem. 
W poniedziałek, 17 stycznia rozwiązania sytuacji szukali urzędnicy starostwa i kierownik spółek wodnych. - Trzeba pogłębić rowy i położyć dreny – uważa wicestarosta.
Skorki: Z pól do domów
Dodatnie temperatury spowodowały błyskawiczne topienie śniegu na polach. Woda spływała na posesje m.in. w Skorkach, gm. Somianka. Rowy były całkowicie zalane, a przepust nie dawał rady odprowadzać wody. Sytuację dodatkowo pogorszył padający w weekend deszcz. W sobotę mieszkańcy kilku zalanych posesji nie mogli doczekać się pomocy straży i służb, które miały pogłębić rowy. W końcu pojawiły się cztery jednostki straży pożarnej i koparka, która jednak prawie utopiła się w rowie. W efekcie w poniedziałek woda znów zalała podwórka. 
Podobna sytuacja miała miejsce w Wypychach i Jasieńcu (również gm. Somianka). Tam jednak koparce udało się pogłębić rowy i wykopać nowe.
Mieszkańcy Skork twierdzą, że nie byłoby tego kłopotu, gdyby władza przystała na ich wniosek i podczas realizacji inwestycji drogowej wybudowała więcej przepustów. 
Zdzisław Bocian zapewnia, że w miejscowości odtworzony zostanie drugi przepust. - Poziom wód gruntowych w tym roku jest bardzo wysoki. Woda zalała piwnice w miejscach, gdzie do tej pory nie było takich problemów, m.in. w Tulewie Górnym i Wyszkowie – zauważa. - Nie ma komunikacji w rowach, bo część podjazdów wybudowano bez przepustów. Zwrócimy się do mieszkańców, żeby to poprawili. 
Odprowadzać wodę z pól powinny rowy melioracyjne, w wielu przypadkach nieczyszczone, za co odpowiedzialność ponoszą mieszkańcy. To dla starostwa zadanie na najbliższe miesiące. - Wojewódzki Zarząd Melioracji Wodnej przekaże nam mapy szczegółowych urządzeń melioracji z oddziaływaniem poszczególnych rowów, najpierw w gminie Brańszczyk i częściowo gminie Somianka. Będziemy zmuszali mieszkańców do udrażniania rowów – zapowiada starosta Pągowski.
Alarm na Bugu
W czwartek, 13 stycznia stan na Bugu w Wyszkowie wynosił 4,59 m. W gminach Wyszków, Somianka, Brańszczyk i Zabrodzie wprowadzono więc stan alarmowy. Woda stopniowo podnosi się, w poniedziałek wodomierz wskazywał 5,16 m. Podtopienia odnotowano w: Kamieńczyku, Rybienku Leśnym przy ul. Powstańców, Drogoszewie, Plewicy i Rogóźnie (gmina Rząśnik), Brańszczyku – Nakle i Młynarzach. W sobotę uszczelniano przesiąkające wały w Popowie. 
Monitorujący rzekę oceniają, że pokrywa lodowa wynosi ok. 10 cm. Jeśli jednak dodatnia temperatura utrzyma się, lód może zacząć pękać, w wyniku czego mogą powstać miejscowe zatory. 
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-02-08 15:10
~opserwator
MĄDRALE z Was \"wodniacy\"-WIADOMO ,ŻE BOZIA zamuliła rzekę.Trzeba zebrać fundusze i zlikwidować mielizny ! Koniec,kropka !
2011-01-26 21:26
~adwokat diabła
Kochani, nie przegadacie starego.! To najmądrzejszy człowiek na świecie, nie ma bata na Niego. Nie zna się ale mądry, że szok. Pozdrawiam.
2011-01-25 23:46
~Stary Wyszkowianin
NN , teraz to żeś palnął jak łysy grzywą o beton.Ty wogóle widziałeś tę przyduchę,przy jakiej wodzie ona była? Była przy właśnie bardzo wysokiej.Napowietrzanie przez motorówki na Narwi? A czemu nie przez komary,albo ryby machające ogonami? A może przez kaczki i łabędzie?
2011-01-25 22:47
~mm
Przepraszam "stary" zapomniałem, chcesz rozwalić Tamę na Zegrzu, super pomysł ...., człowieku zejdz na ziemi
2011-01-25 22:33
~nn
Jakie to sposoby, "stary" oświeć nas bo jestes dziewnie tajemniczy. A z BUGu nikt kopalni nie chce robić. Miedzy innymi przez niski stan wody na BUG-u, ostatnimi czasy była przydycha ryb, Narez/Zalew były napowiotrzany prze sztyczny ruch motowodny, a w Wyszkowie było to niemozliwe bo za płytko.
2011-01-25 21:30
~wawa
Masz rację.
2011-01-25 21:07
~Stary Wyszkowianin
Jest kilka innych sposobów na to żeby rzeka była głębsza,nie koniecznie trzeba z niej robić kopalnię
2011-01-25 20:35
~wawa
Jak się asfalt na drodze położy to od czasu do czasu,szczególnie na wiosnę trzeba go łatać.Tak również powinno być z rzekami.Zrobi się mielizna czyli zator,swego rodzaju barykada,to należy to miejsce pogłębić i zlikwidować problem rozlewania się wody na boki.Wiecie co chyba to jakieś wielkie niedomówienie.Myśląc o pogłębieniu Bugu wszyscy mają na myśli likwidację wypłyceń.Ja to pisałem wcześniej.Popieram nn.Stary,czy ty myślisz,że my całe koryto chcemy pogłębiać.Robią to urzędasy po wyborach.
2011-01-25 19:19
~wodniak
Czy ja mogę się dowiedzieć za co biorą pieniądze pracownicy Zarządu Dróg Wodnych ? Czy widział ktoś choć jedną główkę oznakowaną tyką? Latem rozbił dno właśnie na takiej główce jacht,który płynął na Białoruś (a właściwie chciał płynąć). Do dziś stoi w LOK-u. A woda była głęboka cały rok,mógł śmiało dopłynąć do celu.
2011-01-25 18:49
~Kasia
Też myślałam,że Bug należy pogłębić,ale teraz raczej przemawiają do mnie swoją logiką argumenty Starego Wyszkowianina i Boxa.Pozdrowionka.
2011-01-25 18:43
~box
Problemem w żegludze łodziami sportowymi,małymi stateczkami,czy kajakami po Bugu nie jest wcale niski stan wody i płycizny(od kilku lat jest głęboko) , ale całkowity brak infrastruktury nad Bugiem - portów,przystani,kempingów,stanic wodnych,konia z rzędem kto wskarze miejsce gdzie jest nad Bugiem choć jeden KIBEL!!!!!!Brak usług z tym wszystkim związanych,wreszcie całkowity brak oznakowania rzeki.Ludzie,mielizny są na każdej rzece,tylko tam gdzie dbają o turystów są one OZNAKOWANE!!!!!!!Trzecia sprawa to wiecznie brudna woda,która skutecznie odstrasza od pływania po Bugu.
2011-01-25 18:40
~nn
"Stary wyszkowianin", większość osób na forum oceniło Twoją wiedze i podejscie do sprawy poglebiania i to kto ma rację.
2011-01-25 18:10
~Stary Wyszkowianin
NN , z przykrością muszę stwierdzić,że to ty nie masz zielonego pojęcia ani o rzekach,w tym o Bugu,ani też o tym kiedy powstał Zalew.W roku 64 to ja już po Zalewie pływałem,a powstał dwa lata wcześniej,możesz sobie to sprawdzić w encyklopedi,Wikipedii,czy też obojętne gdzie.A dalej to już same bzdury piszesz,przeczące wszelkim znanym naukom - OCIEPLENIE KLIMATU (topnienie lodowców??????) , ZNACZNY PRZYROST DOPŁYWÓW (jakich przybyło rzek,strumieni raczej ubyło,bo powysychały) , OCZYSZCZONE SCIEKI (jaką różnicę w poziomie wody może robić wpuszczenie oczyszczonych ścieków lub nie oczyszczonych???) Widzę,że myślenie nie jest twoją najmocniejszą stroną.Ale pozdrawiam.
2011-01-25 16:18
~TAK dla pogłębienia rzeki BUG
TAK dla pogłębienia rzeki BUG
2011-01-25 15:19
~nn
Do \"stary wyszkowianin\" To Ty człowieku nie masz pojęcia o czym piszesz, dla ścisłości Zalew powstał w 1968 roku, czyli 42 lata temu a nie jak piszesz 50 lat, a koryto uległo wypłyceniu o około 75 centymetrów. Tak więc możesz sobie policzyć ile to daję rocznie (niecałe dwa centymetry). Kolejnym powodem wypłycania Bug-u i „wylewaniem rzeki” jest nie tylko Tama, ale również szereg innych czynników jak, ocieplenie klimatu, znaczny przyrost sztucznych zasileń (dopływów) do rzeki jak deszczówka i oczyszczone ścieki jakich przed laty było znacznie mniej. Gdybyś odrobinę myślał, to byś wiedział że pogłębienie miało by się odbywać głównie na wypłyceniach, wyspach gdzie w okresie spływu lodu powstają spiętrzenia i woda \"wychodzi\" z koryta zalewać przyległe tereny. BUG trzeba pogłębiać, bo jak teraz tego nie zaczniemy, robić to przyległe miejscowości będą” regularnie pływać”. O innych aspektach- korzyściach wynikających z pogłębiania nie będę się rozpisywała, bo długo by się zeszło. Ale jednym bardzo istotnych jest możliwość udrożnienia szlaku dla żeglugi turystycznej i lodołamaczy. Czy nie chcielibyście popłynąć rzeką do Pułtuska i Zegrza, podziwiając piękne krajobrazy ??? Lepiej „stary wyszkowiaku” protestować przeciwko wszystkiemu, siedzieć, narzekać i pisać głupoty.
2011-01-25 12:21
~Rodak z nad Amazonki
Z rzeką nie wygracie żadnymi wałami,a pogłębianiem to już na pewno nie.
2011-01-25 12:17
~Rodak z nad Amazonki
Tu u nas nad Amazonką różnice poziomów wody sięgają kilkunastu !!!!!!!!!!! metrów,a nie jak w Wyszkowie 3-4 m. A ludzie jakoś nauczyli się z tym żyć,budują się albo wysoko,albo na palach,u was też można np. na wysokich fundamentach,na nasypach kilkumetrowych.
2011-01-25 09:35
~do EKODEBILI
Oczywiście nie pogłębiać Bugu, bo po co. Urzędasy będą musieli pracować. Po co? Lepiej nazwać wszystkich ekoterrorystami, zrzucić winę na samych mieszkańców, że się pobudowali. A gdzie mieli się budować? Przecież od dziesięcioleci tam mieszkają.
2011-01-25 09:13
~TAK dla pogłębienia rzeki BUG
TAK dla pogłębienia rzeki BUG
2011-01-25 06:54
~oserator
niech ci co sie budowali nad bugiem i kupowali drogo te działki zwróca sie do poprzednich włascicieli, żę nie powiedzieli im że bug co roku wylewa?? a tak apropo nie mamy zbyt rozgarnietych obywateli gdyz budując sie nad bugiem nie mysleli o tynm, że bug wylewa a teraz wydzieraja sie. Budowałes sie na terenie zalewowym to teraz pretensje zgłaszaj do Siebie za głupotę i płac za nia z własnej kieszeni.
2011-01-24 22:13
~Stary Wyszkowianin
Ludzie,którzy powtarzają jak mantrę o potrzebie pogłębiania Bugu nie mają najmniejszego pojęcia co mówią.To tak jakby powiedzieli,że poco jeździć na narty w góry skoro można wziąć koparkę i usypać u nas góry. Skala jest podobna.
2011-01-24 22:08
~Stary Wyszkowianin
Wawa,posłuchaj.Bug przez tysiące lat płynął sobie spokojnie do Wisły i morza niosąc rocznie miliony ton materiału (mułu i piasku).Tego materiału niósł wielokrotnie więcej rocznie niż jest w stanie wydobyć człowiek za pomocą refulerów gdyby nawet stały na rzece jak długa i szeroka na okrągło,latami.Owszem,wydobywano z niego piasek,żwir,ale była to kropla w morzu nie mająca najmniejszego wpływu na jego głębokość,bo całość tego materiału przemieszczała się sukcesywnie w dół aż do morza. Kiedy w 1962 roku zbudowano zaporę w Dębem cały ten materiał się nagle zatrzymał,osadzając się począwszy od tamy z roku na rok coraz wyżej w górę Bugu i Narwi wypłycając je.Skoro nawet stojącymi na okrągło refulerami na całej długości rzeki (co jest fizycznie niewykonalne) człowiek nie jest w stanie wybrać z rzeki materiału,który do niej nieustannie spływa to co dopiero ilości,które się odłożyły w niej przez 50 lat!!!! To jest już proces nie do powstrzymania,a lepiej mieć rzekę niż kopalnię pod nosem,a budować się z dala od niej.
2011-01-24 21:02
~wawa
Nie rozumiem argumentu na nie przeciwko pogłębianiu Bugu.Jak wszędzie pogłębimy i udrożnimy naszą rzekę to wtedy cała ta fala powodziowa pójdzie na zaporę w Dębem i tam będą mieli kłopot.Bug na znacznym odcinku stanie się wreszcie do przepłynięcia kajakiem na znacznym odcinku.Może nawet czymś znacznie większym.
2011-01-24 10:37
~box
A ile takich \"posiadłości z dostępem do rzeki\" , co przejść nie dają nad wodą ,pojeździć rowerem,bo siatka do samej wody!!! Teraz wam cwaniaczki rzeka sama to wyrówna.
2011-01-24 10:32
~zyx
Budować wały? Jeżeli już to takie jak skarpy przy Bugu. Na www.owyszkowie.blox.pl, we wpisie \"Nadbużańskie skarpy\" z dnia 19.07.2007 widać kilka takich. Budujcie gdzie chcecie tylko nie każcie się potem ratować!
2011-01-24 10:10
~wraca nowe
jak się budował jeden z drugim,to patrzył zeby tylko jak najbliżej rzeki,żeby najchętniej z widokiem,łapówy dawał za pozwolenia.A jak wylało to OLA BOGA!!!!!!!! Zaraz mi tu stawiać wały wkoło na koszt państwa,albo Bug pogłębiać i to NATYCHMIAST!!!!!!! To WY jesteście EKOTERRORYŚCI
2011-01-24 09:07
~TAK dla pogłębienia rzeki BUG
TAK dla pogłębienia rzeki BUG na facebooku: http://www.facebook.com/update_security_info.php?wizard=1#!/pages/TAK-dla-poglebienia-rzeki-BUG/182590835096901 Chcemy zwrócić uwagę władz samorządowych oraz rządowych na konieczność zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenach położonych nad rzeką Bug.
2011-01-23 18:18
~ON
Ekoterroryści to ci,którzy zbudowali w Dębem zaporę przez którą mamy teraz wypłycenie Narwi i Bugu. I żadne wybieranie mułu ani piachu już nic nie pomoże
2011-01-23 17:55
~jam
Wodniaku, jedź do wojewody i zapytaj o możliwości pogłębienia koryta rzeki... Ekolodzy, ekoterroryści, Natura 2000 i inne bzdury. Człowiek się nie liczy. Ważne, że na dnie jakieś robale się mnożą. Zapomnij o pogłębiarkach i innych refulerach. To było za komuny. Teraz jest demokracja, rzeka też ma swoje prawa, hehehehe...
2011-01-22 08:00
~Całka
Hasło PSL w powiecie wyszkowskim to:Kłamaliśmy rano, kłamaliśmy wieczorem Kłamaliśmy po to, żeby wygrać wybory".
2011-01-22 07:19
~staciulek złotousty szef PSL pow. wyszkowski
Władzę w tym zakresie ma PSL a wy ich wybieracie jako swoich przedstawicieli. Jeżeli wystarczy wam pustosłowie szefa PSL Jastrzębskiego i innych korytowców z PSL to "mata co chceta" A tak nawiasem mówiąc to prezydent Krakowa otrzymuje wynagrodzenie 12 tysięcy z niewielką końcówką i PSL -owski wyszkowski starosta niemota `12 tysięcy z trochę większą końcówką. Już to wskazuje z jaką władzą mamy sprawę. Wybierajcie dalej PSL a rękę w nocniku swoją zobaczycie.
2011-01-21 10:10
~ja
jezeli ktos buduje sie na terenach zalewowych to niech najpierw ma pretensje do siebie ewentualnie do urzedu ze wydal pozwolenie na budowe
2011-01-21 09:12
~20.01.2011
http://owyszkowie.blox.pl/2011/01/W-Gradach.html Jeszcze jakieś watpliwości?
2011-01-20 21:25
~podwodniak
a gdzie Nowosielski? Nie interesuje go sytuacja mieszkańców na zalanych terenach. Prawdę powiedział, że jego elektorat mieszka w mieście a nie na wsi zabitej dechami. Chociaż i w tym mieście nie widać go. Jedno co robi skutecznie to wyzbywa się mienia gminnego. Nim skończy się jego kadencja za namową super skarbnika sprzeda wszystkie składniki majątku gminnego.
2011-01-20 16:53
~szkoda gadać
A co to kogo obchodzi? Niech się topią ludzie. A władza ma to w d..., bo kryzys
2011-01-20 16:33
~PO
Woda ma to do siebie że płynie. Kto pozwolił się budować na terenach zalewowych?
2011-01-20 13:40
~tak
szybko lećcie do urn ,będziecie wszystko mieli ,jak w piosence ,,byle do wiosny,byle koryta,,a potem imprezki,narady,baju ,baju będziem w raju! co tam powodzie jakoś ludzie przecierpią!
2011-01-20 12:56
~gty
Nie chcieliście pogłębić Bugu,zlikwidować mielizn a teraz lodołamacz po piachu ma pływać,Zatory będą się robiły na płyciznach i koniec.Ani latem ani zimą po Bugu nic dużego nie popływa.
2011-01-20 09:17
~wodniak
Pozalewało wszystko co możliwe w okolicach bugu i dalej nie wiadomo co będzie i nie rozumiem dlaczego do tej pory nie puszczono lodołamaczy a wiadomo że bug jest skuty lodem i jak zaczną się robic zatory to woda całkowicie nas zaleje bo już płynie podwórkami i niewiele brakuje a będzie w domach.Młynarze jest odcięte od Świata jedynie łódko można się poruszać.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa