Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Podtopienia i zagrożenia
Ostatni tydzień to walka człowieka z wodą. I to nie tylko mieszkańców terenów nadbużańskich czy nadnarwiańskich, ale i tych leżących dalej od rzek, ale mających wysoki poziom wód gruntowych i słabo zmeliorowane tereny. Tak jest np. w Sitnie, przy drodze powiatowej, gdzie woda przelewa się przez rowy. Pomagają strażacy, którzy przepompowują wodę z rowu na druga stronę.
- Rów przydrożny jest bardzo ważnym elementem systemu melioracyjnego – przypomina Adam Mróz. - Wystąpiliśmy do starosty o wykonanie przepustu pod tą drogą.
W minionym tygodniu tereny nadbużańskie były stale monitorowane. Stały kontakt z sołtysami zagrożonych miejscowości ma gminny komendant ochrony przeciwpożarowej Dariusz Kądziela. Wspiera go straż miejska. Bardzo pomocne są jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, w szczególności z Rybna, Kamieńczyka i Lucynowa Dużego. Kiedy jest potrzeba wypełniania piaskiem worków, wtedy pojawiają się strażacy z Lucynowa. Ich jednostka, posiada urządzenie do napełniania worków  piaskiem. Piasek dostarcza gmina. 
- Jednostki OSP są zarządzane przez dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej, o decyzjach dyżurny informuje też komendanta gminnego - mówi Adam Mróz. – My, jako Gmina, która płaci jednostkom za wykonywaną pracę, też decydujemy. Czasem wyjazdy do zagrożeń kierowane są z inicjatywy PSP, czasem z inicjatywy gminy. Docieramy do mieszkańców, którzy potrzebują pomocy, oni nie zawsze sami się zgłaszają.
- Przesilenie było w czwartek – mówi komendant Kądziela. – Zator zablokował rzekę na wysokości działek w Drogoszewie. Woda poszła drugą stroną i bardzo szybko zaczęła zalewać Ślubów. Przybierała momentalnie. W Wyszkowie wodowskaz nie wskazywał zmian, a tam spiętrzyła się woda i natarła na most. Zrobiła się metrowa wyrwa w środku drogi dojazdowej i w nasypie. Zasypaliśmy je kruszywem. Baliśmy się, że most może odpłynąć, ale na szczęście jest to solidna konstrukcja. Później zator przesunął się 300 metrów dalej i woda zaczęła zalewać ulice Jodłową i Słoneczną w Gulczewie. Mieszkań-ców tych ulic już dzień wcześniej pozbawiono prądu, jedna z nich została ewakuowana. Po kolejnej godzinie zator na Bugu znów się przesunął i zaczęło zalewać inne gospodarstwa – podwórka i drogi dojazdowe. Na drugi dzień woda nieco opadła, wraca do koryta. 
Połączenie prądu i wody jest niebezpieczne. Odłączenie prądu w zalanych gospodarstwach to dodatkowe umęczenie dla mieszkańców, ale czasem trzeba. Koło Kamieńczyka kilka dni temu została zalana skrzynka licznikowo-złączowa, woda przy niej już bulgotała. Energetycy musieli szybko odłączyć prąd w stacji transformatorowej. 
Rybienko Leśne zaczęło zalewać we wtorek. Najgorzej było na ulicach Wołoskiego, Powstańców, nawet samochód straży pożarnej nie mógł przejechać. 
- W tym roku, po ubiegłorocznych doświadczeniach, lepiej jesteśmy przygotowani do tych zdarzeń – uważa Adam Mróz.- Pomogło też usuwanie krzaków z zalewanych terenów.
Wicestarosta Zdzisław Bocian wyjaśnia, że przyczyną momentalnego wzrostu poziomu wody w Rybienku był zator z kry: - W górze rzeki jest kilkadziesiąt kilometrów kry. Będzie się obrywała i tworzyła zatory. 
W całym powiecie zalanych jest wiele gospodarstw i dróg. Urzędnicy oceniają, że najgorsza sytuacja w ubiegłym tygodniu miała miejsce w Barcicach, w gminie Somianka. Położono tam 200-metrowy rękaw wodny i podjęto decyzję o sprowadzeniu z Ostrołęki pompy o dużej wydajności. 
Decyzja o ewakuacji nie zapadła, ale urzędnicy zapowiadają, że jeśli sytuacja nie poprawi się, ewakuowane będą zwierzęta. 
Natomiast 20 decyzji ewakuacyjnych wydał wójt gminy Zabrodzie. Nikt się jednak z tym nie spieszy. - Trzeba ochronić mienie i zabezpieczyć ludziom lokum – wyjaśnia starosta Pągowski.
Starosta przekonał wojewódzki sztab kryzysowy do spuszczenia wody z zapory w Dębem. Próg został obniżony o 40 cm. Gdy w piątek spuszczono pierwsze 18 cm, w Kani Polskiej woda opadła zaledwie centymetr. 
Woda stopniowo opada, w poniedziałek wodowskaz w Wyszkowie wskazywał 485 cm. Rekord – 538 cm - padł we wtorek, 18 stycznia.
ES, SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-01-31 12:43
~nadbużanin
O tym zaśmiecaniu terenów nadbużańskich przez przyjezdnych do końca nie jest prawdą,miejscowi też do tego śię przyczyniają, przede wszystkim młodzież miejscowa latem robią imprezki przy ognisku i zostawiają puszki i butelki po piwie i winie do domu tego nie przywozą bo tatuś z mamusią by się dowiedzieli że dziecko pije.Kiedyś były śmietniki gminne ,zlikwidowano je i każdy indywidualnie musi mieć umowę z MPO,jeden podpisze drugi nie i wywozi śmieci nad Bug albo do lasu i zwala winę na przyjezdnych ,jak zwróciłem uwagę to dano mi do zrozumienia żebym siedział cicho.
2011-01-31 11:11
~ja
Belu z twoich wyliczeń wynika że jesteś bardzo młoda zamiast żyć na koszt rodziców popracuj 40 parę lat to może i ciebie będzie stać na coś więcej ,niż wytykać ludziom że sie pobudowali nad Bugiem ,niebądż darmozjadem tylko daj cos z siebie.
2011-01-31 08:35
~oooo
Uważaj Bella ,kij ma dwa końce,a skarpa za te .....dziesiąt lat też może się usunąć i wpadniesz do rzeczki do swoich żabek.
2011-01-31 00:13
~nn
Poje..... jesteś bella
2011-01-30 23:38
~Bella
Ja mam czas, ja poczekam. Popatrzę za 10-15-30 lat jak to pogłębianie zmieni tereny zalewowe Bugu. Pooglądam te sensacyjne zmiany jakie powstaną jak przekopiecie kanał. Ja się nie spieszę bo mieszkam na skarpie. Zgnijecie dawno i wasze prawnuki, a żabki będą tu mieszkać jak mieszkały zanim swoje wille postawialiście dorobkiewicze...
2011-01-30 21:28
~wodniak
Jeszcze dwa,trzy lata temu słyszałem hasło - pogłębiać,bo jest Bug za płytki,a wody za mało.Potem ,kiedy wody było opór,to samo hasło tylko powód zmienili czyli - pogłębiać bo wody za dużo.Teraz się wreszcie dowiaduję jaki powód jest rzeczywiście - bo pan Niziński chce sprzedawać kruszywo. Nie było to od tego zacząć,a nie pieprzyć głupoty ,że za płytko i za razem za głęboko?
2011-01-30 21:09
~nn
A po polskiemu BUGA, boxa kiedy zaczynasz protest ?
2011-01-30 20:40
~box
nn , jeszcze jedno.Po polsku mówi się Bugu,a nie Buga,widać teraz z kim mam tu do czynienia.
2011-01-30 20:33
~box
pożyjemy,zobaczymy...
2011-01-30 20:15
~nn
W Rospudzie była inna sytuacja, nie było raporu wpływu budowy na środowisko, a tutaj wszystko jest, mówie ci zaczynaj protestować.... Ekolodzy się wypowiedzieli i beda pogłębiać, a psudoekologami już nikt się nie bedzie przejmował, tak wić nie zarobisz w Wyszkowie jak w Rospudzie.
2011-01-30 20:07
~box
nn , nie takie kozaki jak ty chciały zniszczyć Rospudę i co? Nawet jakbyś się przywiązał do refulera to dupa z tego będzie...
2011-01-30 20:07
~nn
A kasa na pogłębianie już "prawie" jest, bo do RZGW zgłosił się wykonawca/odborca kruszywa, w zamian za pozyskany surowiec ma pogłębiać. I wszystko zgodnie z prawem. Takich BOX jak Ty wszyscy mają w du...., możesz sobie protestować.
2011-01-30 19:58
~nn
A Pan Niziński i Budimex ma koncesję na wydobycie kruszywa z dna BUG-a i protesty BOX-a i jego psedoekologów na 60 złotych dniówki nic nie dadzą, decyzja zapadła. Tylko niech ruszy budowa drogi expressowej S8 od Wyszkowa do Ostrowi Maz., a refulery ruszą do pracy. PS. BOX możesz się już dziś przywiązać do drzewa... HA HA HA
2011-01-30 16:48
~box
aaa , Ciebie mogą nie obchodzić,masz prawo
2011-01-30 16:09
~aaa
Ale mnie nie obchodzą miejsca występowania wodniczki (bo i tak uważam, że Bug jest już na tyle zanieczyszczony, że nie ma odpowiedniego środowiska dla niej). Tu chodzi o zanieczyszczanie lasów, i brzegów Bugu przez ludzi, którzy sobie tu przyjeżdżają podziwiać widoki. Zresztą władzom pewnie jest na rękę, jeśli nie muszą pogłębiać rzeki, bo więcej pieniędzy mają dla siebie.
2011-01-30 13:57
~zyx
W Kurierze gadają, że zgoda na pogłębianie Bugu już jest. Brak tylko 40 mln zł na tę robotę. No i problem, bo nie można wycinać drzew w okresie lęgowym. Właściwie to jak takie prace będą przebiegać. Fajna będzie demolka jak trzeba wycinać drzewa.Jest też problem z bobrami, bo podobno rujnują drzewa i trzeba je tępić. A jak drzewo wytnie urzędnik to jest OK. Tak nawiasem mówiąc, kto wie kogo trzeba będzie rozliczyć (z imienia i nazwiska) jeżeli się okaże, że eksperyment się nie udał. I kto będzie krzyczał, że trzeba jeszcze troszkę grosza na skończenie inwestycji. A do szanownych dyskutantów mam pytanie. Kto z Was zna takie dziełka: Korytarz ekologiczny doliny Bugu. Stan- Zagrożenia – Ochrona wyd. Fundacja IUCN Poland i Zasady gospodarowania na obszarach NATURA 2000 w dolinach rzek wyd, WWF Polska
2011-01-30 13:49
~box
aaa , ja wiem co i komu mam powiedzieć.Na pewno nie zdradzę publicznie gdzie sa te miejsca występowania wodniczki,bo zwaliłaby się tu masa ludzi.A od pilnowania porządku są odpowiednie służby.
2011-01-30 13:31
~aaa
A co do Kuligowa to powiedz to ludziom, którzy na wakacje tu przyjeżdżają i zaśmiecają środowisko. W pobliskich lasach, czy też nad Bugiem jest dosyć sporo śmieci, a jakoś do tego wagi już nie przywiązują ludzie.
2011-01-30 13:27
~aaa
Cała ta dyskusja jest bez sensu, bo niby jaki będzie to miało wpływ na władze?
2011-01-30 13:24
~box
Dodam jeszcze,że w tym przypadku przekonanie odpowiednich czynników na poziomie Brukseli będzie sprawą prostsza niż w przypadku Rospudy.Wystarczy,że pokazane im zostana istniejące w okolicach Kuligowa stanowiska występowania bataliona i wodniczki , a sprawa cała zakończy się całkowitym zakazem używania na Bugu silników spalinowych i wprowadzeniem strefy ciszy!!!!!!!!!!
2011-01-30 13:09
~box
Ciekawe w jaki sposób wpłyną na Bug te pogłębiarki ciągnęte przecież przez holowniki , skoro twierdzicie,że kruszyć lodu się nie da (a teraz jest wysoka woda , co dopiero przy niskiej lub nawet średniej) bo nie mogą one wpłynąć????? Sami sobie zaprzeczacie twierdząc,że nie mogą wpłynąć holowniki i lodołamacze,zanurzenie mają identyczne.To po pierwsze,po drugie w strefie Natura 2000 można tylko prowadzić takie prace i w takich wariantach,które w najmniejszy sposób szkodzą przyrodzie (podobnie jak nad Rospudą) ,a pogłębianie refulerami jest najbardziej drastycznym ze sposobów.Należy więc w pierwszej kolejności wyczerpać,wykorzystać inne sposoby,jak wspomniane poniżej w tej dyskusji przez Starego Wyszkowianina - zlikwidowanie grobli w Popowie,która blokuje przepływ na Bugu i go przez to zasypuje piaskiem.Jeśli plany pogłębienia Bugu bez wcześniejszych prób wyczerpania innych sposobów i metod przybiorą formę decyzji władz to należy się liczyć z ostrą reakcją ekologów,i takowa będzie miała miejsce podobnie jak nad Rospudą,a sprawa oprze się o Brukselę,gdzie prawo jest prawem,a nie pustym zapisem.Efekt będzie taki,że żadne prace w tym kierunku prowadzone nie będą,aż do wydania ostatecznego werdyktu w Brukseli,co kilka lat potrwać może.I nikt tu nie zamierza sie przywiązywać do drzew,ani czegokolwiek blokowac siłą,po prostu wysłane zostaną odpowiednie pisma w odpowiednie miejsca i sprawa utknie na lata,jak nad Rospudą,gdzie zamiast wybrać od razu jeden z wariantów przedstawianych przez ekologów upierali się do końca przy swoim.
2011-01-30 11:54
~aaa
http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-mazowiecki/wideo/27012011/3877978
2011-01-30 11:42
~box
Czyja zgoda? Wasza? Ja wiem,że jest od dawna,ale co z tego?
2011-01-30 11:03
~aaa
Widać ile te twoje prawo jest warte. Zgoda na pogłębienie już jest. Ciekawe jak ludzie mają się wynieść, skoro nie mają i gdzie i za co. A na odpowiednie dofinansowanie od władz na pewno nie mogą liczyć.
2011-01-29 23:15
~box
Na szczęście jest jeszcze PRAWO , a ono mówi wyraźnie co wolno na terenach ojętych Naturą 2000. I tyle waszego,ze sobie poszczekacie,potem będzie lato i spokój,następna duża woda może za 2-5 lat,potem znów sobie poszczekacie itd.A za lat 15 zmęczy was ta gadka i się wyniesiecie wreszcie znad rzeki.
2011-01-29 22:52
~anonim
Nie lubię takich takich ludzi jak box. Wypowiada się na temat, a nie doświadczył takich problemów. Ludzie żyją na Bugiem cały rok, od pokoleń i wiedzą że nie zawsze była tak wysoka woda. Rzeka się pogłębia w naturalny sposób (erozja wgłębna) i widocznie coś ten proces utrudnia.
2011-01-29 22:14
~aaa
Niektórych tu chyba nieźle pogięło. Jeśli tak bardzo chcecie natury to sobie na Syberię wyjedźcie. 100% naturalny krajobraz i brak ludzi w promieniu 300 kilometrów. Bug trzeba pogłębić, bo bieg już był wcześniej zmieniany przez człowieka, w wyniku czego wylewa, bo nie może woda naturalnie płynąć. A tacy ludzie jak box niech se zamieszkają w lesie, jak tak kochają naturę.
2011-01-28 20:27
~brawo radni z Zabrodzia
Radni z Zabrodzia są zajebiści. Dają ludziom węgiel. No popierdoliło ich kompletnie. Znowu pomoc dostaną nie ci, co trzeba.Paranoja.
2011-01-28 14:19
~box
Dla was spieprzonego krajobrazu i zniszczonej przyrody będzie zawsze mało.Ale skończyły się juz czasy komuny i osuszania bagien,niszczenia rzek,musicie sie zacząć przyzwyczajać do nowej rzeczywistości.To sem ne wrati,pane Hawranek...
2011-01-28 14:04
~jjjjjjjja
No i wychodzi z ciebie natura ,kultura Box-ie
2011-01-28 12:14
~box
Dosyć już tych regulacji na Bugu,chcemy rzeki naturalnej,a nie kanału.Dosyć sypania obrzydliwych wałów,ochydnych betonowych główek,opasek,materacy z kamieni i faszyny. I dosyć budowania waszych zasranych daczy bez stylu i gustu,na które wszyscy chciał nie chciał muszą patrzeć będąc nad rzeką.Całe szczęście,że prawo nie pozwala już na więcej regulacji.
2011-01-28 12:05
~Czytelnik
Brawo !.jestem za regulacją rzeki.To jest problem nr1 władz Wyszkowa.
2011-01-28 12:00
~jjjjjjjja
Wynika z forum ,że wszyscy podtopieni i zalani przez nieregulowane rzeki muszą liczyć na siebie a przecież odpowiednie władze opłacane za pieniądze podatników wydały pozwolenie na budowęi domów.Pozalewane są całe wioski w Polsce i oni też nie powinni mieć pomocy z nikąd.Przykładowo zostaje przerwany wał w Wyszkowie i woda zalewa miasto to też jest wina ludzi że pobudowali się nad Bugiem w Wyszkowie. To jest chore myślenie i problem jest gdzie indziej,trzeba wyregulować rzekę nie patrzeć na ptaszki tylko na dobro ludzi.
2011-01-28 06:18
~oserwator
ja nie ma nic przeciwko budowaniiu sięza cięzkie pieniądze nad bugiem ale na własne ryzyko i na własna odpowiedzialnośc i ratowanie takich osób powinna być odpłatna.Kto wydaje cieżkiep oieniadze to powinien najpierw trchę pomyśleć a nie jest to czynnośc skomplikowana
2011-01-28 00:11
~Bella
Czyli będzie w porządku jak usiądę i będę z wami kiwać się i narzekać jak jest źle? O to chodzi? Czego Wy ludzie szukacie na forum gazety? Współczucia? I to ja mam się zamknąć? Ja jestem niedojrzała? Bo co? Bo zamiast marudzić, dociekać krzywd, szukać winnego poza sobą samym mówię, że jesteście jak małe dzieci co wsadzają palec w ogień i dziwią się co się stało? Ludzie, macie mózgi? A wiecie do czego służą?
2011-01-27 23:07
~box
Ale czy to współczucie ma się przejawiać w popieraniu chorych pomysłów pogłębiania Bugu,budowania wałów?
2011-01-27 22:47
~Działkowicz
Tak się składa ,że moja działka pomimo że jest nad Bugiem ale nie jest zalana,natomiast zalane są gospodarstwa ludzi którzy mieszkają tam z dziada pradziada i z tego powodu się nie cieszę,lecz z całego serca im współczuję bo to jest dramat dla tych rodzin i nie mówię z drwiną ''OJEJ WODA SIĘ WLAŁA''.A to znaczy BELLU o twojej niedojrzałości emocjonalnej ,bo normalny człowiek wrogowi współczuje nieszczęścia.
2011-01-27 19:57
~Kasia
Bella, lepiej się zamknij
2011-01-27 19:41
~Bella
Panie Działkowicz! Kup Pan se działkę na środku Bugu i wtedy możesz takie same dyrdymały opowiadać. Że się NALEŻY! Należy to przede wszystkim myśleć! Znajomy jak chciał dom nad Wisłą postawić to sprawdzał z meliorantami czy tam nigdy nie zalewało. Znalazł działkę jakiej szukał i ma spokój. Cwaniaczki co chcieli mieć ładniejszy widok i świeższe powietrze za SWOJE CIĘŻKO ZAROBIONE PIENIĄDZE drugi rok z rzędu pływają. A Ty cwaniaczku utopiłeś swoje pieniądze i teraz masz pretensje, że w STARORZECZU BUGU pojawiła się woda! Ojejejej jaka niespotykana rzecz się stała!!! Woda z rzeki wylała!!!
2011-01-27 10:17
~geograf
"- Przesilenie było w czwartek – mówi komendant Kądziela. – Zator zablokował rzekę na wysokości działek w Drogoszewie. Woda poszła drugą stroną i bardzo szybko zaczęła zalewać Ślubów." Zator był na wysokości działek koło Deskurowa i stamtąd starym korytem obok Białej Góry woda poszła na Ślubów i Grądy. Pora by poznać okolicę Panie Komendancie!
2011-01-27 08:55
~ja
Do " BOX"łopatę nie pożyczaj sobie pan zostaw żeby puknąć się w swoją pustą głowę.
2011-01-27 08:30
~Działkowicz
Do BOX,cały kraj nie musi płacić ze swoich podatków na wały nadbużańskie,chciałam pana uświadomić panie " BOX",że te "barany" co się pobudowali nad Bugiem też płacą podatki i to duże i odprowadzają je do gminy Wyszków.A to że wolą przebywać na łonie natury za ciężko zapracowany grosz ,a nie pod budką z piwem co pewnie pan to czyni widać po sposobie wyrażania i obrażania ludzi to już inna bajka.
2011-01-27 01:38
~Stary Wyszkowianin
Oczywistym jest,że gdzieś i tak ten piasek się odłoży,ale będzie to zalew,a nie Bug,a z zalewu łatwiej go wybierać i w ogóle jest to możliwe prawnie,tam niema Natury 2000.
2011-01-27 01:32
~Stary Wyszkowianin
Kiedy powstał " przerwaniec" na Szuminie to po paru latach zrobiło się głęboko aż po Brańszczyk,czyli ze 20 km.Jeśliby w tych dwóch miejscach Bug skrócić to wróci do dawnej prędkości -ok. 5km/godz jak przed zbudowaniem Dębego,a nie jak teraz 3,5-4 km/godz i zacznie się pogłębiać,powracać do sojego stanu naturalnego,zanim powstał zalew.
2011-01-27 01:16
~Stary Wyszkowianin
Nie zalewa,ale przez to,że pokonuje 7 km a nie 150 m to zwalnia i osadza piach na dnie w dalszej części,czyli już bliżej Wyszkowa i w okolicach. A rzeka kiedy płynie szybciej piasek wypłukuje i samoczynnie pogłębia.
2011-01-27 01:06
~nn
Znam to miejsce, tylko tam BUG corocznie wylewa na łąki i płynie tą krótszą drogą. Tam jest kilka takich "esek" ale jedna bardzo duża . Tamte rozlewiska są swego rodzaju naturalnym zbiornikiem retencyjnym ciągnącym się do „Rafy” (to setki hektarów rozlewiska) tylko tam nikogo nie zalewa.
2011-01-27 00:48
~Stary Wyszkowianin
Jest też drugie podobne miejsce - Wielkie Koło powyżej Brańszczyka.Tam Bug przerwie prędzej czy później,tak jak w Szuminie,skróci drogę o około 7-8 km co dodatkowo przyspieszy przepływ w górnym odcinku,w okolicach Brańszczyka,Kamieńczyka i oczyści również dno z osadów.Wystarczy tam przekop ok. 150 m. a resztę zrobi rzeka sama. A po siano też mogą sobie łódką jechać.
2011-01-27 00:40
~nn
Tylko ten teren to Gmina Serock, będzie ciężko coś tam ugrać, oni nie chcą zbytnio rozmawiać, wolą żeby fala rozlewałą się po okolicznych łakach i zalewała nasze tereny, przez co oddalają niebezpieczenstwo od siebie. Zakręt daję im swego rodzaju bezpieczeństwo, ale trzeba rozmawiać meczyć, może coś się uda. A tak na marginesie, to jestem ciekawy czy Burmistrz i Starosta z raz spływali Bugiem do Zegrza i widzieli jak wyglada koryto rzeki ? Kiedyś pływał Weżyk gondolą, ale nie widzę go ze dwa lata na BUG-u, sprzedał ją czy rozwalił na główkach ?
2011-01-27 00:27
~Stary Wyszkowianin
tak,to ogromny teren między Popowem,Kanią a Kuligowem,przez co Bug płynie aż pod Kuligów robiąc dodatkowo ok. 3 km.
2011-01-27 00:24
~Stary Wyszkowianin
Ta tama służy 1-2 rolnikom żeby ich krowy mogły suchą nogą iść na wyspę na wypas,a blokuje przepływ wody przez okrągły rok.Krowy mogą sobie przewieźć łódką.
2011-01-27 00:22
~nn
Czy chodzi Ci o mieliznę bliżej Kani Polskiej, przez co rzeka ucieka pod Kuligów ?
2011-01-27 00:19
~Stary Wyszkowianin
Zwracałem na to uwagę już wcześniej,ale czy tu ktoś słucha?
2011-01-27 00:11
~nn
widzę "Stary" że zaczynasz sensownie pisać
2011-01-27 00:06
~Stary Wyszkowianin
A wysp na rzece,które są ostoją ptactwa nikt rozumny i zadne prawo wam nie pozwoli likwidować,wybijcie to sobie z głowy,próżny trud.
2011-01-27 00:02
~Stary Wyszkowianin
jak już tak mocno chcecie pogłębienia Bugu to naciskajcie na to żeby zlikwidowali niepotrzebną tamę-groblę w Popowie,która powoduje,że Bug płynie o 3 km dalej,piętrzy wodę o ok. 0,5 m. Wtedy prąd przyspieszy i wypłucze zalegający na dnie materiał przez co go pogłębi w naturalny i co najważniejsze TRWAŁY sposób,a nie na rokczy dwa.
2011-01-26 23:50
~Kasia
To niech sie nad wodą nie budują to ich nie zaleje
2011-01-26 23:39
~JK
Czyli jeszcze dużo wody w rzece upłynie i przy okazji podtopi kilka miejscowości zanim się do tego przybiorą .Jeszcze zapytam znających sprawę czy na kopanie piasku nie potrzeba koncesji?
2011-01-26 23:20
~mazbo
Bo nie było pozwolenia na wydobycie, Budimex otrzymał koncesj w grudniu 2009 jak zakonczył budowę.
2011-01-26 23:15
~JK
Czemu nie pogłębiono rzeki przy budowie obwodnicy było by dużo piasku tylko wykopano stawy obok rzeki?
2011-01-26 22:34
~Jolka
Kocham Cię BOX,jesteś boski
2011-01-26 22:32
~box
No wiesz,każdy orze jak może,czasy są ciężkie
2011-01-26 22:29
~mazbo
To za 60, piwko i kielbaskę- jak większość. Obrona przyrody jest tylko sposobem dla zarobiebia kasy dla takich jak TY.
2011-01-26 22:25
~box
Ooooooooo,przepraszam,tylko nie za 50!!!!!!
2011-01-26 22:21
~mazbo
BOX za jakie Twoje pieniądze, jak Ty jesteś zgrzybiałym emerytem i dzialasz tylko dla szkody ludzkości, a za 50 złotych dniówki protestował byś przeciwko wszystkiemu (jak w Augustowie), Ty nie masz żadnych wartośći, Idz się leczyć
2011-01-26 22:14
~box
To wy kretyni jesteście prostakami,za nic macie przyrodę,panujące prawo,a wszystkich którzy chcą jej bronić przed baranami nazywacie ekoterrorystami,przytaczając co chwilę ten wasz głupowaty argument o żabkach,ptaszkach i robaczkach ważniejszych od człowieka.Tacy jak wy mogli mieć obwodnicę Augustowa już 5 lat temu gotową,ale oni woleli iść w zaparte,do końca,za nic mając prawo,przyrodę,innych ludzi. Walczcie kretyni,walczcie...,ale nie za nasze pieniądze.
2011-01-26 22:07
~mazbo
Prosty jesteś BOX i głupi, lepiej już nic nie pisz.
2011-01-26 22:00
~box
pożyczyć ci szpadel?
2011-01-26 21:47
~box
To zaczynaj pogłębiać,ale zacznij od rowów
2011-01-26 21:25
~*8
Kolejne Tak dla pogłębienia.Oby znalazły się pieniądze.Rowy też trzeba pogłębiać.Nie słuchać fanatyków typu box.
2011-01-26 21:15
~do box
Ludzie, którzy mieszkają nad Bugiem płacą podatki i to nie małe, więc mają prawa domagać się tego, by coś się działo w sprawie pogłębienia Bugu. Pogłębienie Bugu i uczynienie z niego rzeki żeglownej ożywiłoby gospodarkę tego regionu (20% bezrobocia). Oczywiście najłatwiej wszystkich, którzy czegokolwiek się domagają, nazwać baranami i mieć święty spokój.
2011-01-26 21:07
~pogłębić Bug
Najlepiej jakby bobry rozwalały zatory i pogłębiły Bug a starosta i burmistrz zamontowali jeszcze kilka kamer do monitorowania poziomu wody na Bugu "W tym roku, po ubiegłorocznych doświadczeniach, lepiej jesteśmy przygotowani do tych zdarzeń – uważa Adam Mróz.- Pomogło też usuwanie krzaków z zalewanych terenów" - to zdanie to szydzenie z wyborców. Władza nie wyciąga żadnych wniosków z poprzednich powodzi. Wręcz przeciwnie z roku na rok jest coraz gorzej.
2011-01-26 21:05
~nn
TAK dla pogłębiania- Samorządowcy pozwólcie i pomóżcie w uzyskaniu pozwoleń na wydobycie kruszywa z BUG-a. A Firmy w zamian za możliwość wydobycia surowca, jeszcze zapłacą dobre pieniądze i dadzą zatrudnienie okolicznym mieszkańcom, jednocześnie spadnie cena za kruszywo na lokalnym rynku, tak więc same korzyści. Tylko oczywiście pseudo-ekolodzy będą protestować, bo przeszkadza to im w „moczeniu kila w rzece” jak wszystko, potrafią tylko protestować i się wszystkim sprzeciwiać, no chyba, że dostaną „parę groszy” wtedy przestanie im to przeszkadzać.
2011-01-26 20:46
~nn
Do Burmistrza i Starost: Dlaczego Wy nic nie robicie w sprawię pogłębiania ? Odpowiadacie ogólnikami, że przekracza to Wasze mozliwości, ale trzeba monitować, rozmawiać być inicjatorem działań a nie być biernym siedzieć i nic nie robić. Putusk jakoś załatwił, że Narew jest pogłębiana i rzeka jest żeglowna. Wy oczywiście NIE A może jesteście nie skuteczni w swoich działaniach ???
2011-01-26 20:13
~box - NIE dla pogłębiania Bugu
To cały kraj ma teraz ze swoich podatków wydawać miliardy na wały i pogłębienia żeby zabezpieczyć majątek paru baranów co się nad rzeką pobudowali wart kilkanaście milionów????????? Stuknijcie się w łeb.
2011-01-26 19:00
~Stary Wyszkowianin
Ależ rowy możecie pogłębiać,wszyscy będą ZA
2011-01-26 15:16
~()
a może przydrożne rowy znajdują się na obszarze natura 2000?
2011-01-26 12:31
~TAK dla pogłębienia rzeki BUG
Trzeba działać: TAK dla pogłębienia rzeki BUG na facebooku http://www.facebook.com/pages/TAK-dla-poglebienia-rzeki-BUG/182590835096901 Chcemy zwrócić uwagę władz samorządowych oraz rządowych na konieczność zabezpieczenia przeciwpowodziowego na terenach położonych nad rzeką Bug.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa