Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wielki skromny poeta
W piątą rocznicę śmierci poety ks. Jana Twardowskie-go o jego życiu i twórczości zajmująco mówił w miejskiej bibliotece krytyk i eseista Waldemar Smaszcz. 
Pięć lat temu, 18 stycznia 2006 roku, zmarł ks. Jan Twardowski, wielki i skromny poeta. Przyjeżdżał w nasze strony – bywał w Loretto, Kamieńczyku (podziwiał zachody słońca nad Bugiem), spotkał się też z czytelnikami wyszkowskiej biblioteki. Działający przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej Dyskusyjny Klub Książki na spotkanie 10 lutego zaprosił kulturoznawcę Waldemara Smaszcza (w 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniej-szego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice), który interesująco mówił o życiu i poezji swojego wielkiego przyjaciela księdza Jana Twardowskiego. Wykład zatytułowany „Życie jak różaniec” był wzbogacony prezentacją multimedialną.
- Papież Jan Paweł II mówił, że ks. Twardowski przez swoją poezję prowadził ludzi do Pana Boga. Istotne jest, że ks. Twardowski był niepowtarzalny w literaturze XX wieku, która była zarażona krańcowym pesymizmem. Nasze czasy są takie, że dobrze sprzedająca się wiadomość, to zła wiadomość. Natomiast ks. Jan pokazywał dobro w świecie, co nie znaczy, że w tym świecie nie ma zła. Pisał po to, by dać ludziom nadzieję. 
Jan Twardowski, syn Anieli i Jana, urodził się w Warszawie 15 czerwca 1915 roku. Jego akt chrztu (4 lipca 1915 r.) był pisany jeszcze w języku rosyjskim. Miał trzy siostry: Halinę, Lucynę i Marysię.
- Wszystko zawdzięczał matce: sztukę, literaturę, wrażliwość – podkreślił prelegent. – Janek był łagodny, liryczny, delikatny od początku. Ojciec, pracownik Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, chciał, żeby jego syn został inżynierem.
Był uczniem gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Tu współredagował szkolną gazetkę „Promień Szkolny”, w której zamieszczał swoje pierwsze wiersze. Studiował polonistykę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej. 
- Przeżył powstanie warszawskie. Uważał, że wszyscy lepsi od niego zginęli i ktoś musi się za nich modlić. Dlatego został księdzem.
Święcenia kapłańskie przyjął 4 lipca 1948 roku. Przyszłego papieża Jana Pawła II poznał tuż po wojnie przez swojego szkolnego przyjaciela Wojciecha Żukrowskiego, który w czasie okupacji pracował z Karolem Wojtyłą w krakowskich kamieniołomach.
- A przyjaciół miał naprawdę wspaniałych – zaznaczył Waldemar Smaszcz. – Juliusz Krzyżewski, Jerzy Kamil Weintraub, Eugeniusz Zieliński, Wojciech Żukrowski - to przyjaciele z lat szkolnych. 
Ks. Jan Twardowski pisał tylko podczas wakacji. W pozostałych miesiącach jego pracą literacką były krótkie i treściwe kazania dla dzieci.
- Przez 1 miesiąc był poetą, a przez 11 miesięcy – księdzem. Prostolinijny, ale w sprawach ważnych, zasadniczych był jednoznaczny. Był przede wszystkim księdzem. Jak mówiono o nim poeta, to się kulił.
Ostatni swój wiersz, który zatytułował „Jezu ufam Tobie”,  ks. Jan napisał w warszawskim szpitalu 18 stycznia o godz. 9.30, kilka godzin przed śmiercią:
 
Zamiast śmierci 
racz z uśmiechem
przyjąć PANIE
pod TWE STOPY
życie moje 
jak różaniec.
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa