Za czyn 2010
Na wniosek Kapituły Starosta corocznie przyznaje Nagrodę za wybitny wkład na rzecz rozwoju i promocji Powiatu – tak precyzuje regulamin nagrodę „Za czyn”. Jest to „nagroda pieniężna w wysokości równowartości 1.000 euro netto” przyznawana w pięciu dziedzinach. Laureatami „Za czyn 2010” zostali: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło (działalność promocyjna), Denis Juniec (sport), Henryk Słowikowski (kultura), Jerzy Księżak (działalność innowacyjna), Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Kamieńczyku (działalność społeczna).
- Chcemy nagrodzić osoby, instytucje, dla których 2010 rok był szczególny, wyjątkowy w działalności gospodarczej, kulturalnej czy sportowej – zaznaczył, otwierając uroczystość 1 marca w WOK Hutnik, starosta Bogdan Pągowski. - Wpłynęło 11 wniosków, kapituła wyłoniła 5 laureatów.
Nominowanych i laureatów nagrody „Za czyn” przedstawił wicestarosta Zdzisław Bocian - przewodniczący kapituły, pracującej w składzie: Marzena Dyl – przewodnicząca komisji oświaty rady powiatu, Józef Bieganowski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, Agnieszka Powierza - z-ca kierownika Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zdzisław Niziński – przedsiębiorca, Tadeusz Wasilewski – nauczyciel w-f, Maria Gajewska – dyrektor POKiS i sekretarz kapituły.
Gość uroczystości, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Tadeusz Nalewajk –pogratulował organizatorom pomysłu, a także „propagowania najlepszych stron naszej małej ojczyzny”. Zauważył, że nagroda obejmuje „wszystko to, czym żyjemy i czym żyć powinien człowiek”.
- Bo tak: oświata, sport - czyli młodzież, etnografia - czyli to, co nasi dziadowie, praojcowie wytworzyli, nie da się bez tego żyć – wyjaśnił. - Nie da się żyć bez innowacji i na koniec zostawiłem to, że nie da się żyć również bez Boga.
Minister wręczył Markowi Zglecowi, który od kilku lat udostępnia swoje gospodarstwo w Kozłowie Starym na organizację Powiatowych Dni Pola, za promowanie powiatu wyszkowskiego, upominek i list gratulacyjny. Dla wszystkich wystąpiła rewia „Sylaba”.
Laureaci „Za czyn 2010”
Działalność promocyjna
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło

Wspiera działania z zakresu edukacji, kultury, oświaty, pomocy i opieki społecznej, upowszechnia sport, rekreację, aktywny wypoczynek. W roku 2010 zorganizowało wiele imprez sportowych i kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym (m.in. w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu imprezę „Sport dla Wszystkich”, a także Wielkie Grzybobranie), uczestniczyło w projekcie „Wzorowa sieć ekoturystyczna między Bugiem a Narwią”
– Stowarzyszenie przeprowadziło szereg imprez promujących powiat wyszkowski – podsumował wicestarosta Bocian.
Nagrodę odebrała Ewa Krysiak (na fot.). – Dziękujemy za docenienie naszych wysiłków w dziedzinie promocji, będziemy się starali jeszcze lepiej i jeszcze więcej promować powiat wyszkowski w całym kraju, a jak się da, to nawet za granicą - zapewniła.
Sport
Denis Juniec

17-letni lekkoatleta, mieszkaniec Kamieńczyka, były wicemistrz Polski młodzików w sztafecie 4x100m oraz mistrz makroregionu i Mazowsza
W 2010 roku zdobył IV miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w sztafecie 4x100m, III - na Mistrzostwach Mazowsza w biegu na 200 m, wicemistrz Warszawy w biegu na 100 m i w skoku w dal, III - w biegu na 100 m w finale Gimnazjady.
- Będę dążył do tego, aby pojechać w przyszłym roku do Londynu na mistrzostwa świata – zapowiedział.
Do nagrody zgłoszeni byli także: uprawiający sztuki walki Paweł Deluga (nauczyciel Gimnazjum nr 3, instruktor boksu, kickboxingu, karate, kyokushinkai, szkoły sztuk walki Gimnazjon), Agnieszka Wojtkowska (instruktor terapii zajęciowej w DPS dla Dzieci Fiszor) oraz Uczniowski Klub Sporowy Polonez.
Kultura
Henryk Słowikowski

Właściciel i kustosz Muzeum Etnograficzno-Historycznego w Kamieńczyku, wciąż wzbogacający swoją kolekcję (gospodarstwa rolnego i domowego, rękodzieła ludowego, militariów, motoryzacji, akcesoriów końskich, historii Kamieńczyka i flisactwa. W 2010 roku muzeum odwiedziło ok. 1500 osób.
- Zaskoczenie – przyznał laureat- cudów nie ma, ale się zdarzają od czasu do czasu. Długo trwało, ale jednak. Zapraszam wszystkich do zwiedzenia, bo naprawdę warto. Muzeum jest ciekawe. Bardzo ciekawy komentarz i wiele eksponatów, których już się nie widzi. A u mnie ich ciągle przybywa. Bez przerwy jeździmy, szukamy, ewentualnie skupujemy. Szczególnie zwracam się do szkół wyszkowskich, które są na ogół uodpornione na kulturę.
Do nagrody zgłoszeni byli także: Andrzej Rębowski (prezes „Klubu 2012”), Borys Zolotnyk (przewodniczący Rady Powiatu Złoczowskiego Obwodu Lwowskiego na Ukrainie).
Działalność innowacyjna w gospodarce
PPHW Mleks sp. z o.o., prezes Jerzy Księżak.

Mleks to prężnie rozwijająca się firma, zatrudniająca ponad 200 osób, prowadzi 11 placówek handlowych. W 2010 roku firma uruchomiła produkcję piekarniczo-cukierniczą - wyrób krówek z logo „Mlekovity” pod nazwą „Wypasione”.
- Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ktoś nas obserwuje, ktoś widzi. Dopiero w dniu dzisiejszym dowiedziałem się, że moje działania, moja praca, praca mojego zakładu i załogi jest dostrzegana i efekt tego – wyróżnienie, nagroda – powiedział wyraźnie usatysfakcjonowany prezes „Mleksu”.
Działalność społeczna
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

DPS „Charytatywne Dzieło Miłości im. ks. Ig. Kłopotowskiego” zapewnia opiekę kobietom w podeszłym wieku przewlekle chorym. Pozyskane w 2010 roku znaczne środki pozwoliły na modernizację i rozbudowę DPS-u (a także zagospodarowanie terenu wokół, ponad 8 ha), co przyczyniło się do utworzenia nowych miejsc pracy, zwiększyło możliwość opieki nad osobami przewlekle chorymi.
Nagrodę odbierała siostra Magdalena (na fot.). - Zapraszamy serdecznie do Loretto, zawsze, o każdej porze – powiedziała, dziękując za nagrodę i dobrą, wzorcową współpracę z powiatem wyszkowskim.
Do nagrody zgłoszona była także Danuta Przybysz (nauczycielka ZS nr 2, organizatorka akcji charytatywnych).
EB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-03-16 09:07
~Józek
prezes chce kupić działkę przy strudze i kombinuje, żeby było jak najtaniej. Do pierwszego przetargu nie przystąpił , ale wadium wplacil . teraz ogłosili drugi przetarg i cena jest o 10% nizsza.
2011-03-15 12:28
~Janie
Pomijajac skład kapituły - kontrowersyjną postacią wśród nagrodzonych jest pan prezes Księżak - działalności jego firmy zadzięczamy nie tylko wypasione krówki ale też smród strugi mającej swe ujście obok wizytówki Wyszkowa -kościoła św. Idziego.
2011-03-11 21:12
~robol
tak u niego dziś pracujesz a jak upomnisz się o swoje to jutro niepracujesz TO NIE TY PĄGOWSKI ŻE ZWALIĆ CIE NIE MOŻNA BO PRAWEM SIĘ ZASTAWIASZ chodz zobaczysz jak pracuje się u pseudo przedsiębiorców
2011-03-10 17:10
~mlekovita
ten to poniża i wykorzystuje ludzi,traktując jak śmieci.pracowałem u niego to wiem
2011-03-10 17:10
~mlekovita
ten to poniża i wykorzystuje ludzi,traktując jak śmieci.pracowałem u niego to wiem
2011-03-10 17:08
~wstyd
co te zakonnice wyprawiają ? - podobnie jak księża co oni wyprawiają.pchają sie do polityki,apanaży.a przecież są na służbie Bogu i człowiekowi i za darmo.,,bo cóż warta wiara za pieniądze.nie takie śluby składają Bogu;czystość,skromność,posłuszeństwo.
2011-03-10 16:22
~Olek
Nalewajk to nawet wiceministrem nie jest, nie promujcie tak bardzo tego osobnika.
2011-03-10 09:43
~toffi
"Wyrób krówek z logo Mlekowity" - to rzeczywiście ogromny wyczyn.
2011-03-10 08:28
~()
Z tego co piszą siostrzyczki na swojej stronie założyciel ks. Kłopotowski kupił przed wojną majątek w miejscu którego siostrzyczki urzędują do dzisiaj. Dlaczego więc skarb państwa w ramach zadośćuczynienia przekazał im około 80 ha lasów położonych na terenie nadleśnictwa drewnica
2011-03-09 20:36
~złota jesień
"Nie da się żyć bez innowacji i na koniec zostawiłem to, że nie da się żyć również bez Boga." Tyle tylko, panie ministrze , żeby odnależć Boga w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Loretto trzeba mieć 2 i pół tysiąca emerytury. Pana stać na to, żeby go tam odnależć, ja będę musiał szukać go w innym miejscu.
2011-03-09 17:35
~~~kwak
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Loretto jest najlepszą promocją powiatu bo na odpust przychodzi kilka tysięcy ludzi.Po za tym najlepiej aby o nagrodzie decydowały inne gremia niż radna powiatowa z Długosiodła i cała brać PSL. Tymczasem to za co jest nagroda robi Gminne Centrum kultury i sportu. Żenada!!!!!!!!!!!!!