Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Bug znów zalał Rybienko
Zator na Bugu wyrządził znowu szkody mieszkańcom Rybienka Leśnego. Ledwie zdążyli osuszyć mieszkania po poprzednim zalaniu, a we wtorek woda znów gwałtownie przybrała. Zator puścił już następnego dnia.
Woda zatrzymała się na wypłyceniach, kra gromadziła się na wysokości Kani Polskiej, Barcic i Wyszkowa (czoło na wysokości pałacu Skarżyńskich). Bug zaczął się gwałtownie podnosić i znów zalewać Rybienko. W środę poziom wody jeszcze się podwyższył. Z jednostki w Kazuniu przyjechali saperzy gotowi do wysadzenia lodu, ale wówczas zator puścił.
We wtorek, 15 marca stan wody na wodowskazie w Wyszkowie wynosił 558 cm, w środę – 569 cm (w kulminacyjnym momencie lutowego zalania było 6,16), a w czwartek już 459 cm, piątek - 426 cm, sobotę - 412 cm, niedzielę - 407 cm, poniedziałek – 404 cm. 18 marca, po ok. 2 miesiącach, starosta odwołał alarm przeciwpowodziowy, utrzymując pogotowie przeciwpowodziowe. 
- Naszym zdaniem to już koniec – uważa wicestarosta Zdzisław Bocian. - W tym roku i tak mieliśmy ewenement, woda wyrządziła najwięcej szkody. Rozlała się na działki w Tuchlinie, Kamieńczyku, domy w Rybienku Leśnym, Drogoszewie, Deskurowie, Ślubowie, Młyna-rzach, Barcicach, zagrożony był wał w Popowie. Zagrożenie spowodował też wysoki poziom wód gruntowych.
Samorządowcy rozpoczynają szacowanie strat. Gmina Wyszków wystąpi do wojewody o środki na odbudowę zniszczonej infrastruktury drogowej. Być może będzie starała się również o środki na sieć wodociągową. 
- Zaczynamy objazdy dróg, na każdą gminę poświęcimy jeden dzień – planuje wicestarosta. - 6 kwietnia w CKP odbędzie się całodzienna narada z wójtami, której tematem będą inwestycje drogowe, utrzymanie dróg, zagospodarowanie przestrzenne, melioracja.
Jednym z tematów będzie z pewnością zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Już wiadomo, że projekt RZGW, zakładający udrożnienie Bugu na odcinku powiatu wyszkowskiego, nie został wpisany na listę indykatywną unijnego RPO. – Nie został nawet skierowany do konsultacji społecznych – informuje rzecznik prasowy RZGW Dariusz Bogacz.
Dlaczego? – zapytaliśmy podejmujący w tej sprawie decyzję urząd marszałkowski. Do poniedziałku odpowiedzi nie otrzymaliśmy.
Tymczasem w Internecie (www.petycje.pl) trwa inicjatywa obywatelska „TAK dla pogłębienia rzeki BUG”. Pod listem do premiera Donalda Tuska podpisały się już 203 osoby, przeciwko – 2.
Mieszkańcy zwracają się do premiera o „pilne podjęcie prac związanych z udrożnieniem rzeki Bug. Prac tych zaniechano kilkadziesiąt lat temu, a efekty tych decyzji są widoczne obecnie. (…) W bieżącym roku sytuacja jest wyjątkowo poważna. Jeśli nie zostaną pilnie podjęte decyzje, dzięki którym pogłębienie Bugu stanie się znowu możliwe, nadchodzące lata zaowocują kolejnymi powodziami oraz następnymi tragediami”.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-03-27 18:15
~niałatwa rola wójta
http://wyborcza.pl/1,87648,9257127,Nieznosny_ciezar_wladzy.html?as=2&startsz=x
2011-03-27 15:52
~niezadowolony obserwator
dzięki
2011-03-27 15:36
~box
Głebokość rzeki na wodowskazie nie oddaje nigdy faktycznej jej głębokośći,bo jest ona w różnych miejscach różna.Wartośći odczytywane z wodowskazów mówią tylko o ile ona opada lub rośnie.Wodowskazy są po prostu montowane tam gdzie jest wygodne dojście do rzeki i pokazują jej głębokość tylko w tym danym punkcie,choć też nie do końca,bo rzeka może w to miejsce zarówno nanieść piachu jak i go pogłębić.Jest to tylko punkt odniesienia.
2011-03-27 14:23
~niezadowolony obserwator
Mam proste pytanie może ktoś wytłumaczu. Głębokość Bugu jest mierzona do dna rzeki i to wskazują wskaźniki czy do piasku , który zasypał wskaźnik ?
2011-03-27 11:39
~box
Wawa,to ja już nie bardzo rozumiem,jak Ty chcesz wykorzystać energię nurtu rzeki jednocześnie nie budując spiętrzenia wody? A odnośnie regulacji to powyżej od Brańszczyka masz brzegi w większości regulowane - obwałowane,i one własnie są przyczyną powodzi,bo rzece odebrano możliwość płytkiego rozlewania się na dużych powierzchniach. Natomiast pogłębianie w jednym miejscu rzeki powoduje ,że natychmiast rzeka zabiera brzegi w innym i zasypuje nowym materiałem wykopany dół przez człowieka. Rzeka to nie stojąca woda,ona jest cały czas w stanie dynamicznym i jej energia cały czas dąży do uzyskania stanu równowagi (kompromis pomiędzy jej głębokością a powierzchnią - czyli zabieraniem brzegów).Jeśli się tę jej równowagę w sposób sztuczny zaburzy to albo niszczy te wszystkie umocnienia albo występuje z brzegów i to w o wiele drastyczniejszy sposób. Natomiast problem z elktrowniami wiatrowymi to głównie ludzka,kurpiowska mentalność,która nie może znieść faktu,że jak to,ja sadzę ziemniaki,narobię się,ryzykuję czy obrodzi,a taki cwaniak sąsiad wynajmie teren,nic tam nie robi,leży sobie,a pieniądz mu kapie na konto,a hałasu to one prawie żadnego nie powodują.Gdyby sąsiad zamiast takiej elektrowni wiatrowej zamontował baterie fotowoltaiczne to reakcje byłyby takie same,tylko wymysły może inne,że np. połyskują i trzeba oczy mrużyć,taki naród.
2011-03-26 22:14
~wawa
Boxie,nie chodzi mi o zaporę,( względy ekologiczno ekonomiczne) ).Myślę że sam nurt płynącej rzeki to ogromny,niewykorzystany potencjał energii.Znam twój pogląd na całą sprawę,jest to cenna opinia dla fachowców z branży.Według mnie to rzekę trzeba jednak stale regulować w sensie likwidacji płycizn.Witraki ludziom nie odpowiadają,bo za głośne,to może ten rodzaj wyciskania energii z przyrody bez uszczerbku dla niej był by najlepszy ???
2011-03-26 21:37
~box
Wawa,rzecz w tym,że jedna już powstała,w Dębem,i dzięki niej właśnie się Bug wypłycił,a pogłębianie przez kopanie piachu nie jest żadnym lekarstwem na ten stan.Są inne o wiele skuteczniejsze sposoby zapobiegania powodzi.
2011-03-26 21:26
~wawa
Dlaczego,nie chcecie,żeby rzekę Bug pogłębiały tanio lokalne firmy ( Niziński lub inne) i niech ten piach sobie w dupę wsadzą i jeszcze bym dał na piwo oraz medal za zasługi dla regionu.Wolicie narzekać,psioczyć i pisać petycje do Premiera.Trzeba pozyskiwać i zachęcać inwestorów do budowy np. elektrowni wodnej na Bugu.Udziałowcem był by Skarb Państwa(Urząd Gminy) i np.30 inwestorów z miasta,którzy przestali by inwestować w nierentowne i ryzykowne inwestycje np.pod wynajem.Produkcja energii elektrycznej ze żródeł odnawialnych nie jest ryzykowna.Zysk pewny na długie lata Miasto Wyszków zasilane z własnej ekologicznej elektrowni wodnej.Niech w każdym mieście taka powstanie i jesteśmy wygrani na pokolenia do przodu.Nie potrzeba atomu.
2011-03-26 16:45
~ja2
i chciało by się powedzieć: "gdzie te chłopy!!!!!!"
2011-03-26 16:43
~ja
działań to tu w tym mieście niebędzie bo do podjęcia działań trzeba kogoś z ja...mi a masze władze ich nie mają!!!!!!!
2011-03-26 12:35
~super wawa
prokuratora pomysł jest ok.byłoby to konkretne działanie na nie działania bo żadnych pozytywnych reakcji
2011-03-26 00:31
~qwra
zawsze władza miała w tyle szarych tak było jest i będzie.wału nie usypia ale wała nam pokażą
2011-03-25 14:30
~prokurator
Może pierdyknąć jakąś bombę, bo chyba inaczej nie da się nic zrobić w temacie rzeki. Wyrwany otwór byłby zbiornikiem retencyjnym dla rzeki.
2011-03-24 13:54
~Wodnik
No to za rok mamy moi drodzy powtórkę. Osobiście jestem bardzo zawiedziony postawą Burmistrza Wyszkowa, wszystko \"zwalane\" jest na podwładnych. To burmistrz miasta powinien się pojawiać w takich sytuacjach. I działać!
2011-03-23 21:18
~drogoszewiak
I jeszcze wydali pewnie z milion złotych, ale pare groszy odzyskaja, szkoda tylko że nie do kasy gminnej tylko prywatnych portfeli- ale najważniejszę, że się kreci i kasa gra hahaha
2011-03-23 21:11
~1234
A kto ? Za ochronę przeciw-powodziową mieszkańców odpowiedzialny jest Burmistrz Miasta, niech odpowie co zrobił przez prawie 9 lat w sprawie ochrony mieszkańców przed powodzią ? Monitorowali, obserwowali a mieszkańców zalewało ?
2011-03-23 20:16
~link do petycji do Premiera
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=6805
2011-03-23 18:32
~no
Przegiąłeś. Tylko urzędnicy są winni?
2011-03-23 12:29
~on
powinno i to solidnie zalać Urząd g, i Powiat- siedziby - to by popłynęli na szersze wody na ...żłobach super się pływa.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa