Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Wyszków okiem młodego architekta
Spotkanie z młodą architekt Anną Cudny, która robi doktorat i wykłada na Politechnice Warszawskiej, zgromadziło w bibliotece miejskiej wielu wyszkowian. Chcieli poznać jej pomysł na Wyszków, który zawarła w pracy magisterskiej „Przestrzenie publiczne jako element aktywizujący społeczność miejską. Wyszków – przekształcenia funkcjonalno – przestrzenne”.
Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenia Przyjaciół Puszczy Białej i Kamienieckiej. Praca magisterska (obroniona w 2009 roku) Anny Cudny otrzymała w styczniu 2011 roku wyróżnienie Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicz-nych w prestiżowym Konkursie dla Młodych Architektów im. Baczko & Zakrzewskiego, organizowanym przez Fundację dla Polski. Praca składa się z dwóch części: eseju oraz szeregu rysunków (zajmują powierzchnię ok. 7 m2). Temat związany z Wyszkowem projektantka wybrała m.in. ze względu na sentyment do rodzinnego miasta. 
-   Mój pomysł to stworzenie systemu przestrzeni publicznych, które nie tylko miałyby aktywizować mieszkańców, chociaż to jest podstawowym celem, ale również tworzyć pewien potencjał gospodarczy, przyciągać turystów, zachęcać do powrotu tych, którzy wyjechali, stwarzać dobre skojarzenia – wyjaśniła.
W swojej pracy przyjęła założenie, że Wyszków, ponieważ planowana jest także druga obwodnica, zostanie ogarnięty procesem omijania miasta, wyprowadzony zostanie z niego ruch tirów.
Opracowując swoją koncepcję wy-konała olbrzymią pracę, przeanalizowała różne funkcje miasta, a także uwarunkowania historyczne (plany Wysz-kowa,  m.in. z 1811, 1925 i 2008 r.).
- Możemy prześledzić, jak miasto się rozwijało, jak ukształtowało i jakie były tego przyczyny. Główną przyczyną było położenie na szlakach komunikacyjnych biegnących na wschód, przeprawa przez rzekę, a później rozrastało się w kierunkach zgodnych z komunikacją - zauważyła.
Gdy zapytała obecnych, czy są w Wyszkowie przestrzenie publiczne, usłyszała że tak, np. park miejski, ulice czy stadion. Jednak okazało się, że w świetle prawa one nie istnieją, bo nie wskazano ich w studium gminy, a co za tym idzie w planie miejscowym.
Projektantka wybrała 25 punktów przestrzeni publicznych (miejsca, do których mieszkańcy  mają dostęp nieodpłatnie). - Takie rozlokowanie jest dosyć równomierne – mówiła projektantka, pokazując wybrane punkty na planie - pozwala na swobodne przemieszczanie się na piechotę z najodleglejszych atrakcyjnych punktów.
Aby poznać preferencje mieszkańców przeprowadziła ankietę, którą wy-pełniło 50 osób w różnym wieku. Wskazały one miejsca, formy aktywizacji i częstotliwości odwiedzania, ewentualne potrzeby wprowadzenia zmian.
Projektanta starała się połączyć wszystkie atrakcyjne punkty miasta, w jak największym stopniu wykorzystać już istniejący potencjał, a dopiero na tym budować coś nowego. Osią jej koncepcji jest ul. Sowińskiego, na której czasowo wycofano by ruch kołowy, zamieniając ją w deptak (ruch odbywałby się wtedy ulicami równoległymi do Sowińskiego).
Za teren najbardziej atrakcyjny (a także najchętniej odwiedzany przez ankietowanych, co wskazuje na bliski związek mieszkańców z rzeką) uznała teren przy rzece. Zaprojektowała spacerowy ciąg nadbużański (biegnący dwutorowo, wyżej i niżej, w zależności od poziomu wody w rzece). - Istotne dla mnie było stworzyć czytelne powiązania tkanki miasta z rzeką, zaproponować wyprowadzenie dla pieszych, poruszających się pojazdami, przyjezdnych – tłumaczyła. Zaplanowała też przejście kładką przez rzekę, „aby integrować te dwa organizmy” po obu stronach Bugu.
Wizytówka Wyszkowa
Szczegółowo opracowała teren przy wjeździe do miasta ze względu na jego ogromną wartość nie tylko historyczną, ale także ekonomiczną. To wizytówka Wyszkowa.
Autorka pracy pozostawiłaby istniejący plac z pomnikiem Wyzwo-lenia („Abstrahując od treści politycznej, jego forma jest tak prosta, tak minimalistyczna, że bez względu na zagospodarowanie przestrzeni wokół niego, ona się nie będzie kłócić”), ale „z bezpośrednim połączeniem go z przestrzenią ul. Daszyńskiego oraz z bezpośrednim wyprowadzeniem widokowym na kościół św. Idziego”. Pozostawiłaby też płaskorzeźby, uzupełniając je systemem fontann. Postawiłaby też pawilon informacji turystycznej.
Zaprojektowała salę widowiskową wielofunkcyjną z domem kultury, który byłby raczej międzypokoleniowym centrum spotkań. Składałby się z sal spotkań mieszkańców w różnym wieku („Przemieszanie tych grup wiekowych miało na celu również zbliżanie mieszkańców”).
Pozostawiłaby targowisko, uzupełniając je zabudową o funkcji usługowej.
Nad samą rzeką widziałaby centrum konferencyjne z hotelem o dość wysokim standardzie (wykorzystywałyby go warszawskie firmy na szkolenia czy konferencje) z salą restauracyjną z widokiem na rzekę.
Usunęłaby  straż pożarną (wodę można czerpać już z innych źródeł niż rzeka, a teren jest na tyle atrakcyjny, że może przynieść dochody) oraz urząd miejski („Uznałam, że w obliczu budowy ratusza całość administracji powinna tam znaleźć swoje miejsce.”)
- Widzę mój Wyszków ogromny – podsumował żartobliwie interesującą prezentację młodej architekt Mirosław Powierza, prowadzący z nią spotkanie.
- Założyłam bajeczną wizję – przyznała projektantka, odpowiadając na szczegółowe pytania słuchaczy - która pozwoliła na spełnienie marzeń.
Jednak uważa, że jej wizja mogłaby być urzeczywistniona, realizowana etapami, w ciągu 15 lat.
W odpowiedzi na pytanie, skąd wziąć pieniądze na to, zachęcała do szukania odpowiednich programów np. unijnych. – Trzeba chcieć, wszyscy muszą chcieć, nie tyko władze – zauważyła.
- Bardzo się cieszę, że Wyszków jest wdzięcznym tematem do tak twórczej pracy – zwrócił się do Anny Cudny zastępca burmistrza Adam Mróz. - Cieszę się, że mamy kolejne opracowanie dotyczące Wyszkowa, tak nowoczesne, tak otwarte, nie powiem, że abstrakcyjne wręcz odwrotnie, bardzo konkretne. Cieszę się, że podjęła pani tę próbę i to bardzo udaną, ciekawą
- Zachęcam, żeby tę prezentację przedstawić radnym miejskim – kontynuował burmistrz (na tym spotkaniu, poza Adamem Mickie-wiczem, który zostanie radnym z ramienia PiS po objęciu przez Adama Warpasa stanowiska zastępcy burmistrza, nie było radnych, choć miejsc wolnych nie brakowało). - Zachęcam, żeby pani złożyła swoją ofertę, swoją aplikację i podjęła się opracowania kolejnej koncepcji zagospodarowania tego terenu. Obecnie mamy trzy koncepcje ratusza i rynku miejskiego.
- Czy w drodze konkursu, czy na zlecenie? Czy był konkurs? – dopytywała się architekt.
- Może szerzej nagłośnić – padła propozycja z sali.
- Proponowałabym nagłośnienie – zgodziła się Anna Cudny.-  Studentom na politechnice dajemy Wyszków do opracowywania. Przekonują się, angażują - relacjonowała. - Gdyby miasto wyszło z propozycją projektu studenckiego...
- Mówimy o koncepcjach, kilku koncepcjach – odpowiedział Adam Mróz -  po merytorycznej dyskusji zaowocują ogłoszeniem konkursu urbanistyczno - architektonicznego. Wtedy ta otwartość będzie jak najbardziej dla każdego. Mówimy teraz o wzbudzeniu pewnej dyskusji.
       Elżbieta Borzymek
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-04-21 10:18
~Paweł
Moim zdaniem nie jest to niemożliwość tylko sprawa wymaga dobrego lobby. Proszę pamiętać, że do takich posunięć trzeba ludzi odważnych. Owszem zgadzam się, że nie będzie to proste, ale wielu podwarszawskim miastom się to udało. Spójrzmy na Pruszków, Wołomin, Ożarów Maz, Grodz. Maz czy nawet Żyrardów. Tak jakoś można było doprowadzić stan połączeń kolejowych do normalności. Wbrew pozorom stan samego pociągu kursującego do Wyszkowa jest jak dla mnie zadowalający (sprawdziłem empirycznie jakiś miesiąc temu). Wystarczy uruchomić więcej połączeń i odpowiednio to nagłośnić. Odwagi wyszkowianie! :)
2011-04-20 09:11
~do pawła
Natężenie ruchu do projektowanego układu miasta. Tylko że nasze miasto jest już zaprojektowane i nic się nie zmieni jeżeli chodzi o centralną lokalizację. Dróg też nam nie dodadzą bo za co. Kolej to jest dobry środek transportu ale renowacja go i dostosowanie do europy przynajmniej to --niemożliwość--.
2011-04-20 09:07
~magister
No i dodam jeszcze fragment.... ZONACZYMY CO NAM ZREALIZUJĄ NA BUGIEM. Z KAŻDYM IDĘ O ZAKŁAD ŻE NIC NIE BĘDZIE . O KAŻDĄ KWOTĘ MOGĘ SIĘ ZAŁOŻYĆ O KAŻDĄ.
2011-04-20 09:04
~magister
Kipię jadem, oczywiście. Ale to dlatego bo nie mogę już patrzec na to co się dzieje w urzędzie. Wymyślają tylko bajki i inne głupoty. Jeżeli ktoś popiera te wizje to wiem jedno napewno. NIgdy niemiał do czynienia z budową i urzędem. Na te plany trzeba setki milionów euro. Już nie wspomnę że nie mamy pieniędzy na drogi. Oni tam siedzą i wymyslają durnoty żeby wyborców nabrać jaki to piękny świat im stworzą a to g... prawda. I ja wiem co piszę bo miałem nie raz z nimi do czynienia. ZWYLKI LUDZIE WOGÓLE NIE ROZUMIEJĄ ŻE URZĘDNICY W WYSZKOWIE NIE MAJĄ KASY NA TAKIE PRZEDSIĘWZIĘCIA I NIE BĘDĄ MIELI. Czy to tak trudno zrozumieć. Zobaczcie co się stało z pomysłem ratusza. BYł i znikł. A to niebył zły pomysł bo z centrum miasta korzystają wszyscy mieszkańcy i to codziennie i o każdej porze. No i jak centrum wygląda. Ulica Sowińskiego to jak po bombardowaniu. TRZEBA SIĘ ZAJĄĆ CENTRUM A NA KOŃCU OBRZEŻAMI MIASTA. No i to właśnie dla mnie kasuje architekta , który chce ratować wygląd miasta zaczynając od najmniej priorytetowych lokalizacji.
2011-04-19 23:51
~magister? Magazynier!
Człowieczku, czytasz tekst fragmentami i fragmentami "tworzysz" swoje wypociny... (w odstępach kilkuminutowych) Widać, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Nie mówiąc już o języku i pisowni. Zabierasz głos w sprawach, o których jak widać nie masz bladego pojęcia. Kipisz jadem i tyle...
2011-04-19 21:39
~niezadowolony obserwator
Patrząc na oczy Pani architekt ( foto) to jestem za , tylko niech mniej bierze!
2011-04-19 15:49
~pawel
Natężenie ruchu w poszczególnych częściach miast powinno być brane pod uwagę projektując jego ukłąd, nie uważasz??
2011-04-19 14:14
~Do Pawła
Co mają wizje architektoniczne miasta do rozkładu jazdy pociągów. A może o rolnikach porozmawiamy
2011-04-19 11:29
~pawel
Dzięki za podpowiedź odnośnie leśnego dworku. Czy praca się tam znajduje? Panie Magister - ma Pan prawo do wyrażania swojej opinii ale fajnie byłoby gdyby robił to Pan w sposób kulturalny! Moim zdaniem drugi most kolowy nie jest nam póki co niezbędny, ale z pewnością bardzo przydałoby się dobre połączenie KOLEJOWE z warszawą! Myślę, że to powinien być priorytet. Na chwilę obecną do warszawy możemy jechać koleją bezpośrednio chyba tylko kilka razy w ciągu całego dnia, a bilet jest droższy niż autobusowy. Skutek - tysiące ludzi dziennie dojeżdża do Wawy autobusami bądź samochodami. A kolej to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Dużo większy komfort. Myślę, że gdyby połączenia były bardziej dogodne to i cena mogłaby być niższa bo klientów byłoby zdecydowanie więcej. Szkoda, że za tym nie lobbujemy.
2011-04-19 08:54
~roms
A kto pierwszy zauważy wreszcie, że Wyszkowowi potrzebny jest nowy /drugi?/ most kołowy?
2011-04-18 18:47
~zyx
Taka praca dyplomowa i inne traktujące o sprawach Wyszkowa powinny znaleźć się urzędzie miejskim. Pewnie burmistrz Mróz może ją zorganizować.
2011-04-18 13:52
~magister
A tak wogóle to wszystko i tak pod wybory jest robione. Jak oni nam miasto zmienią jak nawet dróg nie potrafią zmienić. A wicie dlaczego . BO POJĘCIA NIE MAJĄ JAK TO ZROBIĆ CEPY JEDNE. A teraz naobiecują że miasto jak z bajki będzie i w rzece bug to miód będzie płynął i łódki z czekolady.
2011-04-18 13:46
~magister
I kładkę by zbudowała. No ja niemogę. I deptak wzdłuż rzeki,. To są banalne pomysły. A pani wie ile by ta kładka kosztowała. Chyba pani nie wie jakie są koszty budowli mostowych. A może chodniki ruchome w centrum zrobimy a zamiast dróg to lodowiska i na łyżwach będzimy popierdzielać.
2011-04-18 13:41
~magister
Jak pani chociarz kilka swoich wizji zrealizuje to wtedy ocenimy kim pani jest. Hotel by zaprojektowała, przecierz od dawna się buduje już. Przenisła by straż. Chyba ją pogieło. A za co to straż przeniesie. I inne budynki też chce usunąć . Tylko pojęcia nie ma ile to spraw sądowych ludziom trzeba robić i ich przesiedlać. Najłatwiej powymyslać cuda na kiju żeby ładnie wyglądało ale to musi mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. NIech pani pokaże zrealizowane wizje. Bez takiego portfolio to wogóle nikt z nią niepowinien rozmawiać. Na wydziale architektury jest takich na pęczki.
2011-04-18 12:52
~Leśny
Proszę udać się do Lesnego Dworku. Tam (na miejscu) można zapoznać się z drugą wspaniałą pracą magisterską dot. naszego regionu. Polecam.
2011-04-18 11:32
~paweł
Czy można uzyskać dostęp do wspomnianej powyżej pracy magisterkiej?
2011-04-15 20:53
~zyx
Oj ! Oj! Luuu..dzie! Pani Cudny wykonała pracę dyplomową po kilku latach nauki. Nauki jak projektować budynki, budowle, miasta. Jak to zrobić by to co powstanie służyło ludziom, mieszkańcom. Tego uczą na poważnych studiach. Budowanie miasta ma wynikać nie z widzimisię właściciela działki, a z tego czy to co właściciel działki wybuduje będzie dobrze służyć także innym mieszkańcom. Ale żeby tak działać trzeba mieć wiedzę. Sam urząd nie wystarczy. Kto decyduje gdzie ma stać w Wyszkowie magistrat? Burmistrz – odpowiedzą jego zwolennicy. Burmistrz bo pochodzi z wyboru! Burmistrz ma do powiedzenia tylko jedno. „Chcę mieć nową siedzibę magistratu. Mam trochę pieniędzy w kasie miejskiej, istnieje potrzeba rozbudowy administracji”. Fachowcy - urbaniści, architekci mają zdecydować co, jak, za ile ma być wybudowane. Nie zrobi tego ani prawnik, ani politolog, ani inny urzędnik nawet gdy jest wybrany czy mianowany. A na takie wykłady jak ten, który wygłosiła p. mgr Anna Cudny, trzeba chodzić. Można się czegoś dowiedzieć. Będzie wtedy więcej dyskusji o temacie wykładu a nie o tym komu, czym dołożyć.
2011-04-15 17:15
~inka
ja zdecydowanie wolę Jakackiego który nie doradza żeby burzyć nowe budynki tylko projektuje nowe do tych co już są
2011-04-14 17:58
~obserwator
Jakacki jest wielki potrafi tak kurnik lub gołębnik zaprojektować że szczęka opada to tzw arcy-hit-ekt w końcu na 3z dwoma sie obronił
2011-04-13 22:13
~gs
Jej atut to umiejętność dobrego tzw PR. Wyobraźnię ma każdy większą czy mniejszą. Architektów w WWY jest też kilku. Wystarczy ukończyć studia, nabrać nieco doświadczenia i można tworzyć. Pytanie na ile jej pomysły są realne bo wg mnie nie są. Nie są brane pod uwagę koszty, a to niestety istotna część jeżeli chodzi o planowanie. Sama przyznaje, że to bajeczna wizja. Nie mniej jednak cieszy mnie fakt, że ktoś interesuje się Wyszkowem na tyle, aby cokolwiek opracować. Ale czy gdyby nie praca magisterska to także interesowałaby się Wyszkowem?
2011-04-13 20:32
~syf
To trochę tragiczne, że wiceburmistrz Mróz co innego mówi a co innego robi. Budowane jest coś przy Kościuszki przy kancelarii notarialnej, wybudowano nową siedzibę policji, straż ma solidną siedzibę i co. Teraz to zniszczyc i pobudowac nowe bogate. A co z Sowińskiego? zamknąc i jak się poruszac.9 lat już rządzą, bez planów i nagle przebudzenie. Pani Cudny jest cudna. Tylko nie w Wyszkowie. Tu rządzi strażnik miejski, pocztowcy i nie stac nas na wyższą fi
2011-04-13 19:55
~elarz
Dawno mówiłam, że to mądra, konkretna dziewczyna. Ale czy nasze władze choć raz posłuchają kogoś naprawdę kompetentnego? Jak wygląda nasze miasto teraz? Jak może wyglądać gdyby zrealizowano koncepcję zdolnej, mądrej naszej krajanki?
2011-04-13 16:25
~inzynier
wreszcie - byc moze ktos zajmie sie tym miastem i zlikwiduje pseudo-prace tego \"artysty\" Jakackiego - ktory zeszpecil nam Wyszkow.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa