Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Z Wyszkowem był szczególnie związany
Uroczystość nadania rondu przy skrzyżowaniu ulic Serockiej, Komisji Edukacji Narodowej i al. Marszałka J. Piłsudskiego imienia generała dywizji Stanisława Nałęcz-Komornickiego odbyła się 17 kwietnia w kościele św. Idziego. Obecni byli m.in. syn Generała Tomasz Komornicki z rodziną oraz członkowie Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, której gen. Komornicki był kanclerzem.
- Jestem wzruszony i zadowolony, że nasz przyjaciel – gen. Stanisław Komornicki - został na terenie Wyszkowa doceniony – podkreślił sekretarz Kapituły OW VM  gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski.
Gen. Komornicki zginął 10 kwietnia ub. roku w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy rondu wystąpiła Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari, ale „duszą” całego przedsięwzięcia był ppłk pil. Janusz Decewicz.
Uroczystość nadania rondu imienia gen. Stanisława Nałęcz-Komor-nickiego odbyła się w Niedzielę Palmową w kościele św. Idziego. Mszę św. koncelebrowali ks. dziekan Waldemar Krzywiński, ks. Henryk Kietliński i ks. kmdr por. Ryszard Preuss. Poczty sztandarowe wystawili m.in.: wyszkowskie szkoły i szkoła z Krąg, harcerze, organizacje kombatanckie, a także żołnierze ze zgrupowania „Róg”, w którym w czasie powstania warszawskiego walczył Stanisław Komornicki. Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Franciszka J. Bieganowskiego. Uro-czystość prowadził płk Henryk Czy-żyk z Dowództwa Sił Powietrznych.
Przewodniczący rady miejskiej Józef Biernacki odczytał treść uchwały rady z 31 marca br., nadającej rondu imię Generała.  
List od Prezydenta RP
List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odczytał jego doradca prof. Tomasz Nałęcz. 
„Życie gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego to poruszająca opowieść o polskich losach – napisał Prezydent RP  - odbija się w tej opowieści dramatyczna historia naszego narodu. Potomek gen. Antoniego Madalińskiego, jednego z dowódców naszej narodowej insurekcji, który potem sam stanął na rozkaz walczącej ojczyzny jako młody harcerz we wrześniu 1939 roku. Żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego. Na rozkaz swego dowódcy przeprawił się przez Wisłę, trafił do I Armii Wojska Polskiego. Jako oficer brał udział w przełamaniu Wału Pomorskiego, w walkach o Kołobrzeg, forsował Odrę, zdobywał Berlin”.
Prezydent przypomniał też, że Generał często przebywał w Wyszkowie, był z nim rodzinnie związany. Miał tu przyjaciół, lubił tu odpoczywać.
„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do upamiętnienia zasług pana Generała, cieszę się, że chcą państwo pielęgnować jego spuściznę, że przyjmują państwo tę wybitną postać w pewnym sensie jako swego patrona. (…) Panie generale Stanisławie Nałęcz-Komornicki, nie tylko tu zgromadzeni, nie tylko wdzięczni, pamiętający mieszkańcy Wyszkowa, ale wszyscy twoi rodacy składamy ci dzisiaj hołd. W imieniu Rzeczypospolitej skłaniam głowę przed dokonaniami gen. Nałęcz-Komornickiego. Cześć jego pamięci!”- zakończył. 
List od Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha odczytał płk Jerzy Tomczyk. Minister zaznaczył m.in., że Generał był nie tylko dzielnym żołnierzem, ale też cenionym historykiem.
Był patriotą
- Jestem wzruszony i bardzo zadowolony, że nasz przyjaciel gen. Stanisław Komornicki został tu, na terenie Wyszkowa, doceniony – podkreślił sekretarz Kapituły OW VM  gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski.
Nie sposób powiedzieć o wszystkich zasługach Generała. Był wybitnym patriotą, wybitnym mówcą, jego przemówienia wzruszały wszystkich żołnierzy. Przez 18 lat pełnił zaszczytną funkcję Kanclerza Kapituły, jego zasługi w Kapitule były niewymierne.
- Upamiętniamy jednego z najlepszych synów narodu polskiego – podsumował ks. Ryszard Preuss, przedstawiciel biskupa polowego WP.
- Rybienko, Wyszków, to była jego miłość – przypomniał ks. Henryk Kietliński. – Kochał Polskę; zakończył swoje życie tak pięknie, tak dumnie. Dzisiaj włączamy Generała w dzieje naszego miasta. 
- To on był duszą dzisiejszej uroczystości! – ksiądz zwrócił się z podziękowaniem do ppłk. Janusza Decewicza.
Podziękowania za wspaniałą uroczystość i upamiętnienie ojca złożył jego syn, Tomasz Komornicki. 
- Polska to są dla każdego jakieś miejsca. Każdy człowiek, myśląc o swoim kraju, myśli o miejscach, z którymi szczególnie jest związany. Takim miejscem szczególnym dla ojca, jak kiedyś powiedział mi w luźnej rozmowie, był Wyszków i ziemia wyszkowska - podkreślił.
Dzisiejsza uroczystość wśród wielu uroczystości, w których uczestniczyliśmy w ostatnich dniach, jest dla nas szczególnie cenna, bo ma wymiar osobisty, docenienia zasług. Za to chciałem podziękować przede wszystkim inicjatorom, przyjaciołom mojego ojca z Kapituły, organizatorom oraz osobie, która odegrała ogromną rolę w tym wszystkim, płk. Januszowi Decewiczowi. Kiedy odbierałem rzeczy ojca po katastrofie, na wyświetlaczu jego telefonu komórkowego był ślad ostatniego połączenia i tam było napisane: „płk Decewicz”. Myślę, że to jest symbolika dzisiejszej uroczystości.
Mjr Lech Tryłuka przeszedł z Generałem szlak bojowy od powstania warszawskiego (w jednej łódce przepływali na Saską Kępę), przez całą Polskę, aż do Berlina, gdzie 2 maja 1945 roku zakończyli walkę.  Do Wyszkowa przyjechało jeszcze dwóch kolegów Generała ze szlaku bojowego.
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski podkreślił, że ani on, ani miejscy radni nie mieli wątpliwości, że idea nadania wyszkowskiemu rondu imienia gen. Nałęcz-Komornickiego jest słuszna.
Za utrwalanie pamięci
Decyzją Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjono-wanych z 12 kwietnia 2011 roku,  na wniosek Kapituły OWVM, medalami PRO MEMORIA (za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu) zostali odznaczeni: Małgorzata Ślesik-Nasiadko, Andrzej Eychler, Adam M. Mickiewicz i Mirosław Powierza. W imieniu odznaczonych podziękował Adam Mickiewicz.
Po uroczystościach rodzina gen. Nałęcz-Komornickiego pojechała na rondo, gdzie Marianka, jego najmłodsza wnuczka, złożyła kwiaty.
Elżbieta Szczuka
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa