Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Tchnie nowoczesnością
 Ratusz z dwukondygnacyjnym cokołem i pięciokondygnacyjną wieżą oraz dwa trzykondygnacyjne budynki komercyjne – to druga propozycja na zagospodarowanie terenu między ul. Sowińskiego a 11 Listopada. Młodzi warszawscy architekci stworzyli projekt nowoczesny, ale wpisując go w istniejącą zabudowę. Ciekawa jest sama koncepcja ratusza.
Przed ogłoszeniem konkursu na projekt centrum Wyszkowa z ratuszem, burmistrz zlecił opracowanie trzech koncepcji. Pierwszą rok temu prezentował wyszkowski architekt Rafał Jakacki. Drugą przygotowała warszawska firma Zoom Architekci. Radni miejscy zapoznali się z nią 12 kwietnia na wspólnym posiedzeniu komisji.
Aleksandra Targońska i Marcin Zadrożny podkreślili, że spojrzeli na nasze miasto świeżym okiem, a swoje wrażenia określili jako „niezbyt pozytywne”. - W części centralnej miasta panuje duży chaos, ale miejsca jeszcze niezagospodarowane dają nadzieję – uznali.
Założyli sobie stworzenie koncepcji nowoczesnej, ale wpisującej się w to, co już istnieje, choć zróżnicowanie funkcjonalne jest dość duże (biblioteka, szkoły, sąd, budynki mieszkalne, galeria handlowa).
Uznali, że warta kontynuacji jest pierzejowa zabudowa ul. Sowińskie-go („Jej architektura to już inna sprawa” - podkreślili). W swoją koncepcję wpisali również brukowaną, otoczoną drzewami ul. Szkolną. - Stała się w naszej koncepcji główną alejką prowadzącą do wejścia do ratusza, a podziemny parking został tak ukształtowany, by umożliwić ocalenie drzew – zapewniają.
Istniejący ciąg pieszo – jezdny na tyłach galerii handlowej w koncepcji kontynuowany jest w kierunku kościoła: - Zdecydowaliśmy, że ciąg spacerowy powinien prowadzić pomiędzy biblioteką a sądem, przez kładkę przerzuconą nad zagłębioną uliczką parkingową.
Ratusz i oficyny
Sam ratusz otwiera się na budynek liceum i SP1, który architekci uznali za najbardziej atrakcyjny w sąsiedztwie: - Zdecydowaliśmy się tak ukształtować plac, by nie zasłaniać nową zabudową jego charakterystycznego portyku wejściowego.
Ratusz w koncepcji warszawskich architektów to dwukondygnacyjny cokół i pięciondygnacyjna wieża. Na parterze usytuowali (z oddzielnymi wejściami): USC z salą uroczystości, restaurację, straż miejską oraz centrum kultury i integracji społecznej (dom kultury lub świetlica). Na parterze znajduje się również duża sala obsługi interesantów.
Na I piętrze zlokalizowano siedzibę rady miejskiej, dwie sale konferencyjne (dużą i mniejszą), część wydziałów. Pokoje urzędników mieszczą się również na wyższych piętrach – już w wieży. Na najwyższej kondygnacji - gabinety burmistrza i jego zastępców.
Dwa pozostałe budynki, trzykondygnacyjne, zostały umieszczone na styku istniejącej zabudowy komercyjnej. Znalazłyby się w nich prywatne biura, firmy, kawiarnie, sklepy, przychodnia, banki, placówka pocztowa. Czwarty, mały budynek to wyjście z parkingu podziemnego, zaplecze socjalne dla imprez masowych.
Aleksandra Targońska podkreśliła, że projekt ratusza jest tylko szkicem do dalszych studiów, ale powinien być przeszklony, transparentny, jasny, wyróżniający się: - Elewacja może zostać wykonana z perforowanej siatki, tworzącej ciągłą powierzchnię, bez modulacji i podziałów, trwałą, estetyczną i nowoczesną. W kontraście do jasnego budynku ratusza z wielkogabarytowymi otwarciami, budynki „oficyn” będą miały bardziej rygorystyczną, modularną siatkę fasad, tworzącą jednolity, gesty wzór. Takie rozwiązanie ułatwi też podział przestrzeni wewnętrznej pomiędzy różnych najemców. Elewacje oficyn mogłyby zostać wykonane z kamienia, płyt szklanych albo innych szlachetnych materiałów.
Rekreacja
Przestrzeń otwarta została podzielona na trzy części: - Od południa, przy ul. 11 Listopada zaprojektowaliśmy nowoczesną fontannę – opisują architekci. - Wokół narożnej restauracji posadzka placu tworzy taras, na którym w ciepłych miesiącach można urządzać ogródek letni. W kierunku uliczki parkingowej nawierzchnia (na przykład z twardego drewna) unosi się, tworząc platformę-trybunę, miejsce odpoczynku, które można wykorzystywać jako widownię plenerowych spektakli czy koncertów. Platforma kontynuowana jest w stronę ul. Sowińskiego, przy której znajduje się największa część otwarta – miejsce organizowania największych miejskich wydarzeń – koncertów, sylwestra, festynów, itp. Wielkość tego placu to ok. 3/4 warszawskiego Rynku Starego Miasta. Od ruchliwej ul. Sowińskiego plac oddziela aleja drzew. Część pomiędzy główną ścieżką, prowadzącą do wejścia do ratusza, a jednym z budynków biurowo-usługowych jest w założeniu bardziej kameralna, dzięki rytmicznie posadzonym, krępym drzewom. Przestrzeń ta, osłonięta od wiatru i zacieniona, może służyć do odpoczynku, a także do organizacji okresowych jarmarków czy cyklicznych targów, np. produktów leśnych, które kiedyś były specjalnością gospodarki Wyszkowa.
Od strony ul. 11 Listopada zaprojektowano 40 miejsc parkingowych. Pozostałe mieszą się w dwóch garażach podziemnych, z oddzielnymi wjazdami: 163 pod urzędem, 175 pod częścią komercyjną.
Chwalili i marudzili
Radni koncepcję przyjęli z zainteresowaniem, ale zgłosili kilka uwag i wątpliwości. 
- Czy nie za dużo te trzy budynki? Czy nie za ciasno? – pytał Krzysztof Sobieski.
- W sensie przestrzennym miasto cierpi na odwrotny problem. Konieczny jest układ stanowiący zamknięcie placu – odparła Aleksandra Targońska.
Jan Dziubłowski zauważył, że architekci bazowali na istniejącej, współczesnej zabudowie, która czyni miasto brzydkim. - Jesteśmy zdania, że ta architektura musi być współczesna – przekonywała pani Aleksandra. - Jeśli budujemy w miejscu, w którym nie było ratusza, to należy to zrobić nowocześnie.
Wojciech Chodkowski zastanawiał się, czy parkingów nie zastawią samochody przyjeżdżające do centrum handlowego. - To kwestia kontrolno – administracyjna. Można np. wprowadzić karty parkingowe dla pracowników – proponowała architekt. 
- Czy na powierzchni parterowej nie powinno być więcej infrastruktury do wykorzystania po 16.00? – kontynuował radny Chodkowski.
- Myśleliśmy o tym – przyznała Aleksandra Targońska - ale są budynki obok, w samym ratuszu: restauracja, część kulturalna.
- Podoba mi się ta koncepcja – pochwalił Józef Biernacki. - Patrzycie państwo nie dniem dzisiejszym, tylko zakładacie rozwój miasta. Być może ostatnie piętro będzie kiedyś piętrem prezydenta miasta. Tylko teraz kwestia kosztów. Czy w budynkach mogą partycypować firmy zewnętrzne?
- Uważamy, że ten projekt dobrze da się rozdzielić na część publiczną i komercyjną – przekonywała architekt. Poinformowała, że wysoki standard biur to koszt 1.100 euro/m2. Koszt budynku ratusza oszacowała na 20 mln zł, części komercyjnej – 18 i 13 mln zł, garaż na 340 miejsc – 15 tys. zł
- Bardzo mi się ta koncepcja podoba. Tchnie nowoczesnością. Pró-bujecie państwo zadowolić wszystkich. Widać, że przyglądaliście się miastu wcześniej – dodała Elżbieta Piórkowska.
- Czy ta koncepcja zbyt nie miesza funkcji? Wypoczynkowa, biurowa, restauracyjna w jednym budynku? Czy uda się je tak rozmieścić, że będą mogły funkcjonować oddzielnie? Żeby nie powstał chaos, żeby te funkcje sobie nie przeszkadzały – zastanawiał się burmistrz Nowosiel-ski.
- W tym wypadku nie obawiałabym się tego. Skala nie jest duża. Żeby ten plac żył, przyciągał ludzi, to funkcje muszą być różnorodne – wyjaśniła Aleksandra Targońska.
W przygotowaniu jest jeszcze jedna koncepcja zagospodarowania centrum pod ratusz. Wkrótce będziemy mogli porównać wszystkie.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-04-27 08:19
~--
A ty niekonkurencie pokazałeś ćpunie jeden.
2011-04-26 17:06
~niekonkurent
A Rafałek jak zwykle pokazał klasę.... i buty z czubem. Nie pomogą doktoraty, kiedy człowiek ch...mowaty!
2011-04-26 14:52
~Konkurencja nie śpi
Konkurencja nie śpi hehehehehe jak krytykują go że gołębniki robi hahhahah. TYLKO ŻE TO LUDZIE DO NIEGO CHODZĄ BO IM SIE PODOBA I KONIEC. W Wyszkowie nie ma ładniejszych budynków i kropka. Prosze podać chociaż jeden. Ma klientów z Wyszkowa to im robi . Mi też sie podobają jego projekty i jak bedę sie budował to napewno tam pójdę. A wy z konkurencji cieniasy na studia idźcie a nie wypisywać tylko umiecie bo klientów nie macie. A jeżeli chodzi o ratusz to radni decydują a jak ktoś twierdzi że wybiorą Jakackiego bo po znajomości to proszę to zgłosić do prokuratury i sprawa sie wyjaśni a jak nie ma nikt dowodów to mo...a w kubeł.
2011-04-26 09:05
~John
i tak wybiorą pomysły Jakackiego... a te inne kocepcje służą jako "podkładki" co by im nie zarzucono, że nie szukali u innych...
2011-04-25 15:55
~bella
Jak nie kolorowe kurniki i gołębniki Jakackiego to szaro-czarno-grafitowe betonowe bunkry poniemieckie. Bardzo podobne widziałam z Wilczym szańcu koło Kętrzyna. Nie mamy szczęścia do władz, nie mamy...
2011-04-25 10:44
~zuz
to ma być ratusz ,chyba cyrk 21 w. i niech tak to nazwą - nie mają pojęcia o architekturze tradycyjnej .do stokrotki i tych Du.. bedzie pasować do niczego więcej.
2011-04-24 13:09
~monia
na pewno lepsza koncepcja niz P. Jakackiego, ten gosc niszczy architekture tego miasta. nie ma zadnej spojności pomiedzy budynkami. Wyszków musi sie zmieniac nie moze sie cofac. My Polacy jestesmy przyzwyczajeni do stawiania sobie pseudo pałacyków a zapomnielismy ze zyjemy juz XXI wieku. uwazam ze trzeba zaufac ludziom zewnatrz a nie Panu Jakackiemu.
2011-04-23 20:48
~987
Chyba dla rowerów.
2011-04-23 18:59
~mrówka
Przecież wjazd na parking jest po lewej stronie na dole! To na pewno on!
2011-04-23 14:39
~Fatalna koncepcja
Koncepcja? Co to za koncepcja? A gdzie parkingi??? Cały ten teren to powinien być jeden wielki podziemny parking!!! A powyżej budujcie sobie co chcecie, ratusze, galerie, co tam sobie życzycie. Ale podstawowa sprawa to DUŻY BEZPŁATNY PARKING !!! !!! !!! Bo za kilka lat to wolne miejsce do zaparkowania w centrum będzie i owszem, ale na Zakręziu ;-)
2011-04-22 15:00
~mrówka
Ta pani na rowerze najbardziej mi się podoba!
2011-04-22 07:22
~Rupert
Dlaczego architekt Rafał J. nie zajmie się projektowaniem nowego ratusza? Czyżby powoli ludzie się wybudzali ze stanu niewrażliwości estetycznej? ZA PÓŹNO. :P
2011-04-21 22:20
~wawa
Panie Burmistrzu,prosimy o odpowiedz na poniższe pytanie(milicja).Jak kryzys i bieda to nie macie prawa wydawać 70 milionów na polepszenie sobie warunków pracy a jednocześnie likwidować małe wiejskie szkoły.Niech zaciskanie pasa obejmuje wszystkich a nie tylko przeciętnych zjadaczy chleba.
2011-04-21 19:45
~milicja
skąd burmistrz weźmie 70 mln zł na budowę Ratusza i otaczającego placu.
2011-04-21 15:53
~observator
Cyt.: Uznali, że warta kontynuacji jest pierzejowa zabudowa ul. Sowińskie-go („Jej architektura to już inna sprawa” - podkreślili)" Delikatnie dali do zrozumienia, że za "piękno" tej części miasta odpowiada nadworny architekt Rafał J. Zgadzam się natomiast, że tylko wielofunkcyjność budynków powstalych w związku z budową ratusza może spowodować że to miejsce będzie żyło po wyjściu urzędników i stanowiło prawdziwą przestrzeń publiczną. A co do finansowania jest jeszcze coś takiego jak partnerstwo -publiczno-prywatne. Moe warto bz y tego sposobu skorzystać?
2011-04-21 00:19
~WWY
Wizualizacja bardzo miernie wygląda ale i sama bryła nowego ratusza nieciekawa. Polecam obejrzenie nowego budynku urzędu w Legionowie.
2011-04-20 20:56
~wawa
Nieprawdopodobny ciąg urzędników do luksusu za pieniądze z lokalnych podatków.W przypadku zagrożenia terminów płatności faktur już na poziomie fundamentów zostaną zakupione na koszt podatnika 3 fotoradary,które popracują do zardzewiałości.Wesołych Świąt życzy j.w.
2011-04-20 14:41
~ziutol
Te zdjęcie w porównaniu do tego co było rok temu w gazetach to chyba jakiś żart. Za taką wizualizację to powinni ze szkoły wyrzucić. No chyba że ją ktoś w dwa dni zrobił i to po pracy.
2011-04-20 12:15
~:)
Nowy ratusz...tego brakowało.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa