Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zdolni i utalentowani
Podczas II Wyszkowskiej Gali Zdolności i Talentów, która od-była się 11 maja w WOK Hutnik, zostały wręczone dyplomy i nagrody laureatom konkursu „Wyszków – moje miasto”, organizowanego po raz czwarty przez Barbarę Ochmańską, doradcę metodyczną i Urząd Miejski. Jury oceniło 679 prac.
- Miło nam, że organizowany przez nas konkurs wpisuje się w Rok Odkrywania Talentów ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – zauważyła pomysłodawczyni konkursu i prowadząca galę Barbara Ochmańska.
W konkursie uczestniczyło 19 szkół i przedszkoli. Napłynęło 679 prac, w tym 63 utwory literackie, 34 fotografie, 26 prezentacji w języku polskim, 501 prac plastycznych, 55 prezentacji multimedialnych, opowiadań, albumów, plakatów w języku angielskim. Prace były oceniane w czterech grupach wiekowych i 5 kategoriach tematycznych.
Gala odbyła się w domu kultury. Nagrody wręczali: zastępca burmistrza Adam Warpas, Marzena Balcerzak z Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Anna Gołębiewska, naczelnik gminnego wydziału oświaty. Gdy laureaci prac plastycznych i fotograficznych byli na scenie, na ekranie pokazywane były ich prace. Swoje prace literackie zaprezentowały też laureatki I miejsc, podopieczne Heleny Świderskiej, uczennice Zespołu Szkół w Wyszkowie:  Natalia Kozon i Wioleta Rosłoniec (na fot.).
- Szczególną uwagę jurorów zwróciły prace plastyczne uczniów klas I- III i IV- VI, przedstawiające portrety znanych mieszkańców Wyszkowa (m.in. burmistrzów, Andrzeja Grajczyka) – podkreśliła prowadząca - oraz pokazujące malownicze i magiczne miejsca naszego 500- letniego grodu w postaci pocztówki.
Zaskoczył jurorów wysoki poziom prac w języku angielskim (album Eryka Godlesia wręczono burmistrzowi Warpasowi, aby „promował Wyszków”)  i prezentacji multimedialnych (wyróżniały się przygotowane  przez uczniów SP2 pod kierunkiem Barbary Banasik).
Przewidziano nagrody dla szkół, które miały najwięcej laureatów. Rekord w tej dziedzinie pobił Zespół Szkól w Leszczydole Nowinach (na pierwszym miejscu - 3 osoby, na drugim - 2, na trzecim - 3 ), któremu Urząd Miejski sfinansuje autokar na wycieczkę do Warszawy. Z sukcesami startowali w konkursie także uczniowie: SP nr 2, Zespołu Szkół  Rybienko Leśne oraz Zespołu Szkół Rybno.  
Anonimowy sponsor przekazał 2 tys. zł na stypendia naukowe za wybitne osiągnięcia w różnego rodzaju konkursach na szczeblu gminnym i powiatowym oraz za wysokie wyniki w nauce. Zgłoszono trzy osoby i wszystkie - Izabela Brzezińska SP Rybno, Adam Augustynik SP nr 2, Marta Zalewska SP Leszczydół Nowiny - dostaną jednorazowe stypendium (2 osoby po 700zł, a najmłodsza, drugoklasistka – 600zł). 
Były też róże i podziękowania dla nauczycieli uczestników konkursu.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili: recytujący, tańczący i grający uczniowie Zespołu Szkół Rybienko Leśne (pod kierunkiem Doroty Mróz) oraz ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” (pod kierunkiem Piotra Skawskiego i Czesława Kwiatkowskiego). 
Nagrody ufundowali: Urząd Miejski, QUAD/WINKOWSKI, Wydawnictwo Ox-ford University Press MSCDN w Ostrołęce, Małgorzata Piętak– Kucharska, Anna Zawistowska TI automotive, Alicja Sikorska, kwiaciarnia „FENIKS”. 
By dostrzec „diamenty”
Jak ocenia pani konkurs „Wyszków moje miasto” po jego czwartej edycji? - pytamy organizatorkę, Barbarę Ochmańską, która wkłada w to wiele serce i zaangażowania.
- Konkurs na stałe wpisał się w tradycję pracy szkół i placówek  oraz naszego miasta. Coraz większa ilość prac świadczy, że cieszy się ogromną popularnością oraz prestiżem. Co roku staramy się wprowadzać pewne modyfikacje, by dostrzec jak najwięcej cennych "diamentów" i motywować je do dalszej pracy. Optymizmem napawa mnie fakt, że mamy od czterech lat w gronie "przyjaciół konkursu" osoby, który bardzo pomagają, fundując nagrody, stypendia, oferując pomoc w oprawie uroczystości, angażując się w prace komisji konkursowych. 
Czy wprowadziłaby pani jakieś zmiany?
- Po każdej edycji konkursu zastanawiamy się, co można zrobić, by konkurs był jeszcze bardziej atrakcyjny dla dzieci i młodzieży. Mamy już kilka pomysłów na przyszłoroczną edycję, ale na razie jest za wcześnie, żeby zdradzać szczegóły...
Zależy nam na propagowaniu idei tego konkursu przez dyrektorów szkół  i nauczycieli, bo misją szkoły, nauczycieli i władz oświatowych jest pomoc wszystkim dzieciom w rozwoju ich talentów i umiejętności oraz uczenie miłości i szacunku do swojej małej ojczyzny w myśl słów Hooding Carter: „jedyne dwie rzeczy, które możemy dać dzieciom, to korzenie i skrzydła” i należy o tym zawsze pamiętać.
Zabiega pani o wydanie prac konkursowych w formie książki, ewentualnie kalendarza. 
- Wydanie tomiku wierszy, legend wraz z nagrodzonymi pracami plastycznymi i fotografiami czy też kalendarza byłoby doskonałym podsumowaniem czteroletnich efektów konkursu "Wyszków - moje miasto", docenieniem wkładu pracy uczestników oraz osób zaangażowanych w organizację tego konkursu, a  przede wszystkim bardzo dobrą promocją naszego miasta.
Elżbieta Borzymek



 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Zobacz także


Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa