Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


ZABRODZIE: Lekcja lokalnej historii
Ciekawą lekcją lokalnej historii stała się III wystawa twórczości lokalnej „Dzieła naszych przodków”, przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury i stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie”. Już podczas otwarcia, 15 maja, obejrzało ją wiele osób.
Na wystawie zgromadzono dzieła plastyczne, literackie i muzyczne osób tworzących dawniej na terenie gminy Zabrodzie i okolic: Cypriana K. Norwida, Antoniego Gawińskiego, Władysława Podkowińskiego, Cyganerii Warszawskiej i Zachęty oraz ks. Floriana Gieczyńskiego i ks. Henryka Nowackiego. Można obejrzeć m.in. stare dokumenty (m.in. z lat 30.), mapy (np. Zabrodzia z 1897 r.), rodzinne fotografie, zdjęcia najstarszych budynków w gminie, narzędzia rolnicze, sprzęt gospodarstwa domowego (kołowrotek, centerfugę), dawne pojazdy i banknoty, rękodzieło, księgi kościelne z XIX w., historyczne czasopisma. Zwiedzanie umila muzyka Floriana Gieczyńskiego i ks. Nowackiego.
Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Heleny Michalik, Wiesławy Oleksiak, Janiny Kłębek, Jana Raniewicza, Tadeusza Kamińskiego, Jadwigi Gajewskiej, Bogusławy Wójcik, Jana Ślendaka, Grzegorza Szydłowskiego i Stanisława Maciejczuka.
Prezes Bractwa Józef Kućmierowski za najcenniejsze eksponaty uważa trzy oryginalne akwarele Antoniego Gawińskiego, z 1951 i 1952 roku: „Madonna z dzieciątkiem”, „Anioł sporządza akt urodzenia Jezusa”, „Św. Franciszek”. Pozostałe prace to reprodukcje obrazów znajdujących się w okolicznych kościołach (m.in. w Niegowie), Muzeum Narodowym, domach aukcyjnych i zbiorach prywatnych.
Ze zgromadzonych na wystawie materiałów (m.in. Pauliny Zarębskiej, doktorantki KUL) można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym malarzu, ilustratorze książek i pisarzu. Po II wojnie światowej Antoni Gawiński zamieszkał wraz z żoną w jej majątku w Głuchach. Oboje pochowani są na cmentarzu w Niegowie.
Dworek w Głuchach był również domem dla rzeźbiarza Bolesława Jeziorańskiego, który ożenił się z siostrą Antoniego Gawińskiego. Jego bratankiem był Jan Nowak-Jeziorański, znany jako Kurier z Warszawy.
Otwarcie wystawy wzbogaciła część artystyczna przygotowana przez ZS w Zabrodziu, szkoły w Dębinkach i Zabrodziu oraz zespół „Sława”, projekcja filmu o życiu i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego i degustacja dań regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.
Niestety, ze względu na odbywające się w domu kultury zajęcia, wystawę można oglądać tylko do 17 maja (wtorek). Z ciekawej lekcji historii skorzystały m.in. szkoły.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa