Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zbudowali mosty ponad podziałami
Dzień Niemiecki w Wyszkowie zorganizowali WOK Hutnik i 1 LO im. C.K. Norwida, które w tym roku obchodzi piękny jubileusz - 20. wymianę ucz-niów ze szkołą w Moormerland. 31 maja z tej właśnie okazji odbyło się w liceum jubileuszowe spotkanie.
Ideą Dnia Niemieckiego było zainteresowanie wyszkowian niemiecką kulturą i językiem, a także przełamywanie istniejących jeszcze stereotypów, barier i uprzedzeń. W programie znalazły się: spotkanie z gościem honorowym – Wolfgangiem Templinem, dyrektorem Fundacji im. Heinricha Bölla (celem fundacji jest wspieranie procesu integracji Europy, zbliżenie „starych”, „nowych” członków Unii Europejskiej), prezentacje szkół ponadgimnazjalnych (np. w przygotowanej przez Zespół Szkół nr 3 mogliśmy podziwiać tańczących Watschentanz w oryginalnym stroju bawarskim), pokazowa lekcja języka niemieckiego. Odbyła się też projekcja filmu o wolności, niesprawiedliwości, młodości oraz wierze w zwycięstwo w czasie wojny („Sophie Scholl – ostatnie dni” w reżyserii Marca Rothemunda). Swoje stoiska miały biura podróży, oferujące wycieczki do Niemiec oraz szkoły językowe. Na wystawie (w holu domu kultury) In Via – W drodze swoje obrazy zaprezentowała mieszkająca w Niemczech, a pochodząca z Lucynowa, Mirka Machel (z d. Wydryszek). Wystawkę Historia wymiany młodzieży polsko-niemieckiej przygotowało liceum. Na hali LO odbył się Międzynarodowy Turniej Dnia Niemieckiego. 
Wstęp na wszystkie imprezy był wolny, ponieważ organizatorom zależało, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, bo, jak podkreślili, wolność i przyjaźń same z siebie nie będą trwać. Trzeba o nie zabiegać, troszczyć się, pielęgnować – na różnych płaszczyznach, szczeblach. 
Młodzież niemiecka przebywała w Polsce od 24 maja do 2 czerwca. Wywiozła na pewno moc wrażeń. Zwiedziła Kraków, Wieliczkę, Oświęcim, Warszawę, a także drukarnię Quad/Graphics,  uczestniczyła w spływie kajakowym Bugiem. 
Wymiana ich połączyła
Jubileuszowe spotkanie z okazji 20. wymiany odbyło się w liceum 31 maja. W swoim wystąpieniu starosta Bogdan Pągowski zadeklarował dalszą pomoc w tej dziedzinie.
- Wspomnień jest bardzo dużo, które wybrać, które są najważniejsze – zastanawiał się dyrektor liceum Władysław Klimaszewski.
Przypomniał, że 20 lat temu obydwa kraje jeszcze dzieliła granica.  - Bardzo mało wiedzieliśmy o sobie – mówił. – Wytrwale budowaliśmy mosty ponad podziałami i korzystaliśmy z nich.  
- I Moormerland jest jakby trochę bliżej – podsumował krótko 20-letnią współpracę obydwu szkół . – Czy wiemy już o sobie wszystko? Na pewno nie! Dlatego potrzebne są kolejne spotkania. Tak rozumiem przewodnią myśl wymiany młodzieży.
Podziękował władzom samorządowym za wsparcie, szczególnie staroście Pągowskiemu, byłemu burmistrzowi Janowi Malinowskie-mu i jego zastępcy Ewie Ciunkie-wicz, byłej wicedyrektor liceum Ewie Dąbrowskiej, nauczycielkom Krystynie Kowalkowskiej,  Alicji Pałęckiej, Teresie Grześkowiak, które zapoczątkowały wymianę oraz kontynuującym ich pracę: Wojcie-chowi  Chacińskiemu, Agnieszce Bajkowskiej, Agnieszce Mróz, Ryszardowi Niteckiemu, a także rodzicom, którzy ponoszą największe koszty wymiany uczniów.
Opiekun (od 10 lat) młodzieży niemieckiej Heiner Köneke, który prowadzi podczas wymainy projekt muzyki rockowej, pochwalił wspaniałą wspólną grę uczniów. – Muzyka połączyła ich, zaprzyjaźnili się – zapewnił i zaprezentował swój prezent – mini perkusję. 
Uczniowie wspólnie przygotowali program: w obydwu językach śpiewali, recytowali wiersze, wystąpił też zespół rockowy absolwentów 1 LO.  Młodzież wyszkowska przygotowała dla swoich gości upominki, m.in. przetłumaczoną na język niemiecki książkę poprzedniego dyrektora naszego liceum Józefa Bułatowicza „Na ścieżkach myśli”.
K.A.T., EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-06-15 23:47
~wator
takich dyrektorów mamy i ówczesnie ,ktorzy niszczą ludzi i wyrzucają bez powodu z pracy aby zatrudnić swoich np, wymienić nauczycielkę na zwykłą sprzataczkę.nepotyzm trwa trwa.
2011-06-15 13:05
~obserwator
Wymiana jest ok. Nierozumiem tylko jednego. Osoba Pana Bułatowicza to hańba w dziejach tego liceum. To osoba dyspozycyjna, koniunkturalna i bez kręgosłupa moralnego. To dyrektor, który w stanie wojennym wyrzucał nauczycieli z pracy a uczniom nie pozwalał na żadne przejawy manifestacji i krytyki ówczesnej rzeczywistości. Pan Bułatowicz nigdy nie odniósł się do swojej działalności w okresie stanu wojennego. Nie ma tym samym powodu by promować twórczość tego Pana nawet jeśli był on dyrektorem liceum. Ale z drugiej strony czego się spodziewać skoro obecnym dyrektorem jest były członek wyszkowskiego PRON-u (Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa