Pierwszy Wyszkowski Dzień Nauki
...stanowił ciekawą formę prezentacji projektów edukacyjnych*, co od tego roku jest obowiązkiem I i II klas gimnazjum. Imprezę, która odbywała się na terenie skateparku przy Zespole Szkół na Polonezie, otworzyli wicekurator mazowiecki Mariusz Dobijański, burmistrz Grze-gorz Nowosielski, dyrektor ZS Zbigniew Szczerba i Jacek Strzemieczny z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Podczas inauguracji Wyszkow-skiego Dnia Nauki odbywającego się pod hasłem "Pracując metodą projektu nauczyłem się wiele i było to dla mnie przyjemnością” dyr. Szczerba podkreślił, że projekty edukacyjne są wspaniałą formą aktywizacji i skuteczną metodą przyswajania wiedzy (zapamiętuje się wtedy aż 90% treści, a np. podczas samodzielnego czytania zaledwie 10%).
- Młodzi ludzie, którzy rozwijają swoje pasje, są chlubą i dumą naszego miasta - zapewnił burmistrz Grzegorz Nowosielski, który, jak zaznaczył, chciałby, aby wyszkowskie szkoły wychowywały światłych Europejczyków bez kompleksów.
Wicekurator Dobijański również chwalił projekty edukacyjne, bo podczas ich realizacji wiedza teoretyczna przekuwa się w umiejętności praktyczne, uczą też pracy w zespole, a jednocześnie dają szansę każdemu, by włożyć w projekt „własną cegiełkę, własny wkład”.
- Ten obiekt wzbudził moje emocje – mówił o kompleksie sportowym na Polonezie. - Dziękuję w imieniu oświaty za tę wspaniałą inwestycje – zwrócił się do władz samorządowych.
Wyszkowski Dzień Nauki, ponieważ odbywał się w szkole o tradycjach sportowych, rozpoczął się ceremoniałem olimpijskim (uczniowie wnieśli flagę, zapalili znicz i zaśpiewali hymn igrzysk). Pokaz swoich wysokich umiejętności dali trenujący sporty ekstremalne rowerzyści, rolkarze i deskorolkarze (realizowali projekt „Czy skatepark to dobry sposób na relaks”).
Potem goście i uczniowie zwiedzali stoiska poszczególnych szkół, gdzie odbywały się prezentacje zrealizowanych projektów edukacyjnych. Najwięcej projektów przedstawili gospodarze - Gimnazjum nr 1 (z zakresu chemii, fizyki, historii, m.in. Wyszkowa i jego zakładów pracy, geografii, matematyki, udzielania pierwszej pomocy, spędzania wolnego czasu i samorealizacji). Swoimi projektami pochwaliły się pozostałe gminne gimnazja: nr 3 (projekty dotyczyły Marii Curie-Skłodowskiej i Wyszkowa – „mojego miasta”), nr 2 (m.in. propagowały wolontariat - „Nie tylko dla siebie”), z Leszczydołu Nowin (złudzenia optyczne, kultura ludowa, sterydy anaboliczne) i Rybna (m.in. historia Rybna). Uczniowie III klas mogli uczestniczyć w zajęciach matematyki prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej.
- Gratuluję panu dyrektorowi, to wielkie przedsięwzięcie na pewno kosztowało pana i zespół pana współpracowników bardzo wiele wysiłku – chwalił organizację imprezy wicekurator Dobijański. - Gratuluję panu burmistrzowi tak wspaniałych nauczycieli i uczniów. To bogactwo miasta.
- Przygotowaliście się świetnie – zwrócił się do uczniów zastępca burmistrza Adam Warpas. – Gdy podchodziliśmy do każdego stoiska, do każdej prezentacji, tym bardziej chciało nam się iść dalej, bo warto było na to popatrzeć i na to jak się zaangażowaliście.
Zapewnił, że impreza będzie kontynuowana, a na stronie internetowej gminy zostaną zamieszczone uczniowskie projekty edukacyjne. Wszystkie zespoły, które je przygotowywały, otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Miejski i właścicielkę księgarni FOX BOOXSTORE Monikę Biernat.
Organizatorami imprezy byli Burmistrz Wyszkowa, doradca metodyczny matematyki (Renata Karsznia) oraz Dyrektor Zespołu Szkół.
Elżbieta Borzymek
* Projekt edukacyjny jest realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela. Temat projektu zostanie wpisany na świadectwie ukończenia gimnazjum.
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!