Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Zawiedliście nas
Otrzymaliśmy list od Rafała Szczytowskiego, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Wyszków TOR (w organizacji), w którym odnosi się do decyzji Rady Miejskiej w Wyszkowie o likwidacji Szkoły Podstawowej w Gulczewie (pisaliśmy o tym w NW 22/2011 z 31 maja br.) i polemizuje z argumentami władz gminy.


Panie Burmistrzu, Panie i Panowie Radni, zawiedliście nas
Jest 29 maja, siedzę sobie właśnie i nasłuchuje odgłosów imprezy, która podobno kosztowała około 20.000 PLN i jest ważniejsza od edukacji dzieci w Gulczewie. Widzę pewną racjonalność w wydawaniu pieniędzy na PR, przecież już w starożytności lud wołał o chleb i igrzyska, a cezar, zapewniając te, zdobywał poklask. Pławił się w chwale poematów dziękczynnych, zaś prosty lud padał do jego nóg. Sytuacja nie była jednak tak sielankowa, cezar miał groźnego wroga, o którego istnieniu wiedział. Głównym zagrożeniem dla cezara był świadomy, wyedukowany lud, który potrafił dostrzec, że z cezara to żaden bóg, że jest łysy, jąka się i gada od rzeczy. To, że historia kołem się toczy, w dużej mierze było dla mnie przysłowiem, teraz powoli zamienia się w namacalną rzeczywistość. Racjonalność zlikwidowania szkoły jest także dzięki tym „igrzyskom” o wiele bardziej namacalna. Konie sobie pobiegają, poskaczą, cezar wraz ze świtą rozrzuci trochę darmowego jedzenia, pomacha ręką, lud się ucieszy. Na koniec cezar wsiądzie w rydwan i odjedzie, przy okazji zabierając szkołę. W końcu dzieci są małe, to się je jakoś upchnie, a to że nie ma świetlicy, stołówki, toalet, przystanków i zatoczek autobusowych, to są mało znaczące detale. Najważniejsze jest to, że będzie kasa na igrzyska, a dzieci znające algebrę, logikę oraz teorię prawdopodobieństwa mogą być tylko zagrożeniem, wiec polejmy jeszcze wina, niech koniki zatańczą. 
Szkoła w Gulczewie nie została zlikwidowana ze względu na niski poziom edukacji. Wręcz przeciwnie, średnia z egzaminów kończących edukację dzieci w tej placówce plasowała się powyżej średniej gminnej oraz powiatowej. Problemem były wysokie koszty, które wraz z upływem lat rosły, ponieważ malała ilość dzieci. Niestety, nasi przywódcy nie wykazali się dalekowzrocznością. Przez dwie kadencje Pana Burmistrza, czyli osiem lat, nie została przygotowana sensowna alternatywa dla edukacji dzieci z Gulczewa.  Wręcz przeciwnie, przez kilka ostatnich lat budynek szkoły był sukcesywnie remontowany, wymieniono okna, przebudowano ogrzewanie, wymieniono elewację, co w najlepszym wypadku świadczy o krótkowzroczności. Wraz z nową, trzecią kadencją, nagle okazało się, że dzieci jest zbyt mało, rozpoczęły się pracę nad likwidacją placówki. Niestety, te prace były prowadzone zgodnie z wielowiekową, polską tradycją, czyli „jakoś tam będzie”. Szkoła w Rybnie nie jest przystosowana do absorpcji z dnia na dzień 40 dzieci i posiada ubogą infrastrukturę. Wydzielona część korytarza to „jadalnia”, „salka gimnastyczna” mieści się w piwnicy, a świetlica pełni funkcję „sali lekcyjnej”.
Wracając do edukacji, a w szczególności do królowej wszystkich nauk - matematyki, muszę przyznać, iż jestem pod dużym wrażeniem przenikliwości i przezorności rady gminy. Sesja z 26 maja wskazała nowy kierunek rozwoju matematyki, szczególnie w jej istotnej części - logice.  Otóż okazało się, że zgodnie z najnowszym trendem 0>4. Każdy sześciolatek wie, że jak się ma zero cukierków, a kolega ma ich cztery, to jest źle. Nie tym razem. Stowarzyszanie TOR planowało utrzymać szkołę w Gulczewie, a co za tym idzie, zatrudnić czterech nauczycieli na umowę o pracę. Podczas sesji zarzucono TORowi, że za 2.200 PLN żaden nauczyciel nie pójdzie pracować do szkoły w Gulczewie. Chcieliśmy zachować te cztery etaty, co przyniosłoby korzyści dla każdej ze stron. Budżet nie byłby narażany na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych, nauczyciele mieliby pracę, dzieci zaangażowanych fachowców. Nowa teoria logiki sprawiła, iż lepiej jest zwolnić wszystkich nauczycieli, niż zatrzymać we współpracy ze stowarzyszeniem cztery etaty. Zwolnienie nauczycieli i obciążenie budżetu państwa (odprawami i zasiłkami), powiększenie rzeszy bezrobotnych - to oszczędność i racjonalny wybór, zatrudnienie przez Stowarzyszenie czterech nauczycieli - to nieuzasadnione i niedojrzałe podejście do tematu. 
A odnosząc się już bezpośrednio do pozostałych zarzutów dotyczących biznesplanu,  podniesionych przez Pana Skarbnika Gminy podczas sesji Rady Gminy:
1. Zbyt mała stawka za godzinę lekcyjną 20 PLN dla nauczycieli zatrudnianych na umowę zlecenie. 
Dzięki działaniom gminy wkrótce w Wyszkowie powstanie całkiem spora rzesza bezrobotnych nauczycieli, którzy będą zmuszeni poszukiwać zatrudnienia, aby utrzymać swoje rodziny. Poza tym nawet nauczyciele pozostający na etatach także szukają możliwości dorobienia. Dodatkowo każdy z nauczycieli objęty byłby systemem motywacyjnym, który wyróżniałby osoby zaangażowane i posiadające wyniki. 
2. Dlaczego TOR nie podpisał umów przedwstępnych z nauczycielami?
Zgodnie z moją wiedzą, stowarzyszenie zyskuje zdolność podpisywania umów, kiedy otrzyma wpis do Krajowego Rejestru Sądowniczego. Czas oczekiwania na wpis to minimalnie 6 miesięcy, wracając do algebry 5 (koniec maja) – 2 (sesja z lutego, gdzie obiecano nam utrzymanie szkoły, jeżeli rodzice się zorganizują) = 3. Informuję zatem pana radnego, jako że 3 jest liczbą mniejszą od 6, zarejestrowanie stowarzyszenia było niemożliwe (jeszcze).
3. Potencjalne składki rodziców płacone na szkołę, a rodziny wielodzietne. 
Zapis o wprowadzeniu ewentualnych składek rodziców został wprowadzony z konieczności. Konieczność ta wynikała z niechęci Pana Burmistrza do wydawania pieniędzy na edukację w Gulczewie (w końcu konie są fajniejsze od dzieci), a prosiliśmy tylko o 20.000 PLN. Mimo deklaracji od podmiotów komercyjnych o znacznych darowiznach, nie mogliśmy ich ująć w pełni, ponieważ nie mogliśmy jeszcze podpisywać umów (vide pkt 2). Każda przychylna osoba doczytałaby, że biznesplan mówił o indywidualnym podchodzeniu do rodziców będących w trudnej sytuacji materialnej.
4. „Zbyt optymistyczny biznesplan”. 
Powstaje natychmiast pytanie, czy zbyt pesymistyczny plan usatysfakcjonowałby naszych radnych? Podchodząc do każdego przedsięwzięcia, należy zbudować dużą dozę entuzjazmu i optymizmu wśród osób zaangażowanych, jeżeli jest inaczej, należy od razu zaniechać pracę. Pracuję w biznesie o kilkunastu lat, w przeciągu ostatnich trzech lat budowałem biznes międzynarodowej korporacji w sześciu krajach Europy centralnej i wschodniej. Biznes dochodowy i dynamicznie rozwijający się, budowany w oparciu o wiele biznesplanów. Dlatego też proszę, aby przynajmniej w tej materii osoby, które od lat nie zrobiły wiele dla gminy, a wpuściły ją w długi, nie mówiły mi, jak budować biznes oraz czy optymizm jest przydatny, czy nie.
5. Brak rezerwy na zastępstwa nieobecnych nauczycieli. 
Biznes plan zawierał rezerwę na 70 godzin potencjalnej nieobecności oraz możliwość przesuwania środków (z puli na system motywacyjny dla nauczycieli). Biorąc pod uwagę skalę „opieki” władz gminy nad naszą wsią, dużo większym zagrożeniem dla szkoły nie są zachorowania nauczycieli, ale wzrastające z roku na rok zagrożenie powodziowe i zalewanie szosy dojazdowej do wsi.
6. Niedoszacowanie ilości dzieci, brak subwencji na „przedszkolaki”. 
Zgodnie z naszym sprostowaniem wysłanym do Rady Miejskiej 25 maja, w oparciu o informacje z Ministerstwa Edukacji Narodowej od 2012 roku subwencją edukacyjną zostaną objęte także pięciolatki. Co oznacza, iż nasze wyliczenia były prawidłowe, a szkołę można było ocalić. Z drugiej strony w budżecie gminy przeznaczono 1,4 mln PLN na dotację do niepublicznych przedszkoli, co przeszkadzało, aby niewielki procent tej kwoty trafił do Gulczewa na „przedszkolaki?
 
Pan Burmistrz wraz ze swoją ekipą rządzą i przygotowują strategie rozwoju gminy (jak rozumiem w tym edukacji) od 8 lat. Nam na przygotowanie biznesplanu dano ok. 2 tygodni.  Wracając do matematyki. Szanowny Panie Burmistrzu, wraz ze swoim zespołem miał Pan około 416 tygodni, czy został przygotowany w tym czasie plan na rozwój edukacji dzieci na wsi i gdzie można go obejrzeć? Gdzie są szkoły, które posiadają odpowiednią infrastrukturę: świetlice, stołówki, sale gimnastyczne. Gdzie jest infrastruktura we wsiach, która umożliwia bezpieczny dowóz dzieci: oznaczone zatoczki i przystanki autobusowe z prawdziwego zdarzenia? Przypuszczam, że ta infrastruktura jest na papierze.  Przynajmniej na papierach wysyłanych do Kuratorium (w piśmie z 18 marca 2011), gdzie informujecie Państwo o czterech zadaszonych przystankach w Gulczewie, które… nie istnieją. 
Podsumowując, Panie Burmi-strzu, Panie i Panowie Radni głosujący przeciwko szkole w Gulczewie, zawiedliście nas. Dużo bardziej cenilibyśmy Waszą postawę, gdybyście nie mamili nas obietnicami i powiedzieli wprost: „Nie macie szans”. Podsycanie nadziei na utrzymanie szkoły oraz stopniowe zwiększanie roszczeń to nie jest sposób na budowanie społeczeństwa zaangażowanego w życie gminy. Jedno, co trzeba Wam przyznać, przyczyniliście się do stworzenia środowiska Wam niechętnego, podejrzliwego co do Waszych intencji oraz gotowego do działania. Nie zapomnimy i dziękujemy za lekcję... ostatnią lekcję w Gulczewie.
 
Rafał Szczytowski
Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Wyszków TOR
(w organizacji)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-07-04 10:40
~alan44
Dziękujemy Panie Rafale za odważny tekst. Gdzie sa radni z Gulczewa , dlaczego nie potrafią skomentować tego co się stało, gdzie jest taki dobry sołtys, czy za kawałek asfaltu są gotowi zrobić wszystko, czy o zamiarach pana burmistrza nic nie wiedzieli, czy potrafią stanąć przed ludźmi i powiedzieć , że zrobili wszystko, podejrzewam , że brak im odwagi , a i z wypowiedziami byłoby trudno, taką mamy władzę lokalną. Ciekawi mnie, którą część placu szkolnego zakupi sobie pan Wróbel?. Taka aktywność musi mu się przecież opłacać. Pan Burmistrz też widocznie nie chce poprzestać na jednej działce w Gulczewie. W tym wszystkim nie chodziło o dobro społeczeństwa, rozwój wsi i dobro dzieci, prywata wzięła górę. Radni którzy głosowali za likwidacją szkól w niedziele służą do mszy , brawo jak to się do zasad wiary chrześcijańskiej .
2011-07-03 21:02
~nn
Prawda jest jedna, Burmistrz kupił sobie radnych i teraz robią sobie co chca a nas mieszkańców mają gdzieś, popieram odwołanie
2011-07-03 20:09
~PYZa
STANLEY MA RACJĘ!!!
2011-07-03 20:07
~Stanley
Włos się jeży na głowie po przeczytaniu listu Pana Szczytowskiego! Kto tą gminą rządzi? To co wyprawiają władze, to jest szkodnictwo! Nie dość, że nie pomagają, to jeszcze szkodzą swoim obywatelom. Ponieważ - niestety trochę czasu zostało do wyborów - jedynym sensownym wyjściem jest rozpisanie REFERENDUM A SPRAWIE ODWOŁANIA OBECNYCH WŁADZ. A może zainteresować naszą gminą IZBĘ OBRACHUNKOWĄ? Na każdą władzę lokalną działa to jak kropidło na szatana:)
2011-07-03 15:41
~lato
Marku masz rację. Skoro burmistrz Grzegorz Nowosielski nie chce szkół wiejskich w Gulczewie i Kamieńczyku to powinien chociaż umożliwić stowarzyszeniu pana Rafała na prowadzenie szkoły w Gulczewie czy ewentualnie jakby chciał jeszcze w Kamieńczyku. Demokracja to także inicjatywy obywatelskie. Ale Grzegorzowi Nowosielskiemu i jego kumplom, którzy rozdają przywileje nie na rękę, że ktoś chce coś tworzyć pozytywnego bez ich namaszczenia." ten" chce przyrównać Marka Głowackiego do pozostałych. Nie ma czym zaatakować więc forsuje " teścia z skarbówki". Marek Głowacki to moralny przywódca wyszkowskiego Prawa i Sprawiedliwości.
2011-07-03 05:05
~Marek Głowacki
Panie" ten", jeżeli mówimy o wstydzie to ja występuję pod nazwiskiem a ty jako kundelek obszczekiwacz ukrywasz się pod ksywką i udajesz ważniaka. Kto tu nie ma wstydu ? Oprócz tego twoja wypowiedź nic nie wnosi do dyskusji na temat likwidacji szkół.Przy okazji przesyłam pozdrowienia i wyrazy szacunku dla Pana Rafała, inicjatora ruchu obrony szkoły w Gulczewie. Panie Rafale, tak trzymać !!!!
2011-07-02 19:59
~123
Przecież nowy plan dla Rybienka Leśnego ma nie zostać wprowadzony, do czasu wybudowania zabezpieczeń przeciwpowodziowych, czy to kolejna zmyłka naszyc wladz miejskich ?
2011-07-02 19:41
~nn
Przecież strategia Burmistrza jest znana od dawna: zlikwidować szkoły w Kamieńczyku i Gulczewie i sprzedać budynki kolegom, w następnym roku będą likwidować kolejne, z Rybienka Leśnego zrobić poldery zalewowe, pomimo sprzeciwy ponad 100 mieszkańców wprowadzany jest nowy plan zagospodarowania przestrzennego (ale gdzieś trzeba się bawić i jeść darmowe obiadki), podwyższyć wszystkie możliwe opłaty dla ludzi (za wodę , ścieki, komunikację miejską, przedszkola i co się jeszcze da) , wyprzedać resztę majątku gminnego, a z kasy jaka zostanie zatrudnić jeszcze kilku kolegów i wybudować na nich Ratusz, co by dobrze im/wam się pracowało.
2011-07-02 18:57
~ten
Marek Głowacki jest tą osobą, którego teść jako szef Urzędu Skarbowego umarzał podatki /i dalej takie prawo US ma/ ale bez informowania kogokolwiek o tym, ile, komu i dlaczego. Wówczas miał "... dziób" zamknięty, a teraz pyszczy. Burmistrz przynajmniej ma obowiązek publikacji, a skarbówka nie. Teścia nie ruszać? A to dlaczego? Bo swój? I może wiele? I czerwony "...swój"? Facet, nie ma lustra, w które mógłbyś spojrzeć bez wstydu. Ale nie wiesz nawet, co słowo "wstyd" znaczy
2011-07-02 15:42
~bella
Miałam już nie chodzić na wybory, ale co tam, pójdę żeby zagłosować PRZECIW MROZOWI, NOWOSIELSKIEMU, WARPASOWI, CURUŁOWI!!! Za taką bezczelność jak w Gulczewie czy w straży pożarnej do końca życia PRZECIW!!!
2011-07-02 13:07
~Marek Głowacki
Panie Rafale, podjął Pan słuszne działanie w obronie szkoły. Została ona stworzona dużym wysiłkiem społeczności lokalnej i pełni ważną funkcję integracyjną. Dzieci uczą się w niej w swoim, życzliwym środowisku, co jest szczególnie ważne dla najmłodszych. Poziom szkoły był również wysoki, jak pokazują wyniki. Oczywiście pieniądze są również ważne, ale moim zdaniem na szali powinny przeważyć argumenty społeczne. Tym bardziej, ze umarza się rocznie podatki w olbrzymiej wysokości i choćby część z nich powinno przeznaczyć się na utrzymanie szkół. Wysuwa się jako argument za likwidacją, że komitet ratowania szkoły nie zdążył się w tak krótkim czasie zorganizować. To szyderstwo nie na poziomie ze strony naszej gminnej władzy, a podwyższanie poprzeczki w trakcie rozmów świadczy o tym, że decyzja zapadła już wcześniej, a rozmowy były jedynie udawaniem.
2011-07-02 11:13
~rot
stowarzyszenie tor powinno podać Nowisielskiego do prokuratora. Za miliony zł które umorzył biznesmenom wyszkowskim przez ostatnie lata nie tylko 2 szkoły by utrzymał. Umorzenia podatków z uzasadnienia ze względu na ważny interes gminy bogatym biznesmenom jest przestępstwem. Doprowadzenie do likwidacji szkoły w Gulczewie i Kamieńczyku, które powinny funkcjonować dla dobra publicznego tez jest przestępstwem. Pomijam fakt, że odważył się Pan Prezes napisać że burmistrzyk wyszkowski zachowuje się jak oszust.
2011-07-01 21:47
~amanda
Jakby było normalnie to zastanowiliby się co zrobić i jakie rozwiązania, dać szansę temu rozwiązaniu. A u nas w październiku w czasie kampani Nowosielski mówił, że nie będzie likwidował szkół, po kampani w grudniu zamówił tendencyjny raport a w lutym wystąpił o likwidację szkół . Postąpił z ludźmi jak z gówniarzami. Przecież rodzice którzy pracują muszą zmienić plany aby dowieść takiego 5 latka do szkoły. Autobus szkolny za nich tego nie zrobi.
2011-07-01 21:34
~wkur...y
Gdyby trzymali się koryta i pogłębiali dno to działali by populistycznie.Działają racjonalnie w tej sprawie.Szkoły te należy zlikwidować.Dzieci będą się uczyły w innych szkołach w większym gronie.Włos z głowy im nie spadnie.Zgraja egoistów próbuje zrobić sobie dobrze ale Gminy na to nie stać.Czy Wy to wreszcie zrozumiecie,że świat się nie kończy na etapie szkoły podstawowej.
2011-07-01 19:56
~interesujący
polityka w Wyszkowie ma jednen kierunek... trzymać się koryta i pogłębiać dno...! to jest idea a dzieci nie muszą się uczyć jak dawniej...
2011-07-01 14:16
~amanda
Burmistrz kupił kilkunastu radnych i zabrakło mu kasy na szkoły w Gulczewie i Kamieńczyku. Mógł się nie wygłupiać i przedłużyć istnienie tych szkół o rok aby stowarzyszenie przygotowało się do przyjęcia obowiązków. Mógł pan Rafał przy pomocy zewnątrz zając się szkołami w tych miejscowościach. To wielka żenada ci nasi Gospodarze Gminy. Cynizm, kolesiostwo mania wielkości. Nie ma co się dziwić, że Wyszków podąża w złym kierunku jeśli rządzą nim specjalista od pijaru, strażnik- ogrodnik i kolejarz na emeryturze
2011-06-30 06:09
~A.K.
Dziwne zachowanie Rady Gminy a w zasadzie Burmistrza jest pozbawione racjonalności a już na pewno nie uwzględnia racji społecznych i wydaje mi się, że narusza prawo. Nie znam się tak jak Pan na biznesie ale nieźle znam się na funkcjonowaniu oświaty. Proponuję nie zaniechać odwołania do wojewody jako organu sprawującego nadzór nad praworządnością decyzji organów samorządowych. Moim zdaniem jest duża szansa na sprzeciw wojewody i naprawę zaistniałej sytuacji. Pozdrawiam.
2011-06-29 18:31
~Bella
No znajdą znajdą nowego właściciela i wszyscy wiedzą kogo. Cuś jakby Wróbla czy cuś. Brawo Panie Rafale! Szacunek waszmości się należy za działania, Panu i Pańskim współpracownikom!!
2011-06-29 16:47
~ja
Nie udało się ale dzięki panie Rafale, że podjął Pan próbę. Burmistrz zdecydował się na sprzedaż obiektu w Gulczewie i Kamieńczyku to chociaż nie będą niszczały te obiekty i znajdą nowych właścicieli.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Trwa zbiórka środków na zakup protezy dla licealistki z wyszkowskiego „Norwida”, Katarzyny Kamińskiej, która w tragicznym wypadku straciła...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa