Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Pozostawili dramatyczne świadectwo patriotyzmu
- tak o podporuczniku Antonim Wołowskim i sześciu nieznanych Polakach, zamordowanych okrutnie przez bolszewicką czerezwyczajkę w 1920 roku powiedział zastępca burmistrza Adam Mróz, podczas uroczystości z okazji 91. rocznicy Bitwy Warsza-wskiej. Władze samorządowe i mieszkańcy oddali im hołd 14 sierpnia, w miejscu bes-tialskiej egzekucji - pod pom-nikiem w Rybienku Leśnym.
Msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym rozpoczęła uroczystości. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz Piotr Ejsmont. Podkreślił, jak wielkie znaczenie w rozwoju wydarzeń Bitwy Warsza-wskiej miało wstawiennictwo i pomoc Matki Najświętszej, która właśnie w dniu swojego święta wysłuchała Polaków i odwróciła bieg wydarzeń.
- Trzeba sobie zadać pytanie, czy cenię wolność, jak przechodzę, myśląc o poniesionych ofiarach, o kosztach tylu żyć, jak rozpamiętuję ową dobroć Boga? – zachęcał do refleksji. - Cud nie powstaje z niczego, nie wyrasta na nieużytkach ułomnych, cud sierpniowy zrodził się pod opieką boską, z ręki szanowanego wodza i ze zbiorowego, krwawego, ofiarnego wysiłku żołnierza. Jest to istotnie cud niespożytej mocy ducha polskiego.
W kościele obecni byli m. in. przedstawiciele władz powiatu, miasta, kombatantów, Wojskowej Komisji Uzupełnień, ułani oraz poczty sztandarowe.
Po błogosławieństwie uformował się pochód. Obecni, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, przemaszerowali pod pomnik nad Bugiem.
Ks. Ejsmont poprowadził krótką modlitwę przy pomniku, którego części przez 41 lat (1949-1990) były ukrywane, wmurowane w schody Urzędu Gminy w Somiance.
W swoim wystąpieniu zastępca burmistrza Adam Mróz mówił o chwilach triumfu przeplatających się z chwilami grozy. - W polskiej historii, trudnej, naznaczonej wieloma dramatycznymi wydarzeniami – zauważył - heroizm narodu i jego hart ducha wielokrotnie pozwalały przetrwać największe dramaty i odbudowywać utraconą wolność.- Pozostawili tutaj pośród nadbużańskich sosen – mówił o ofiarach czerezwyczajki bolszewickiej - dramatyczne świadectwo swojego patriotyzmu, odwagi i poświęcenia.
- Jakie to dla nas, współczesnych, zobowiązanie?- pytał. - Nie tylko to, by w miejscu ich śmierci została pamięć zapalonego znicza i świeżych kwiatów, ale także szacunku dla naszej ojczyzny, dla wywalczonej wolności. Mamy obowiązek pielęgnować nie tylko ten pomnik, ale przede wszystkim zdobycze i dobrodziejstwa tej niepodległości, za którą bohaterowie zapłacili krwią.
Wiązanki i kwiaty złożyli: w imieniu powiatu Teresa Trzaska, w imieniu Burmistrza Wyszkowa Adam Mróz, kombatanci, delegacje PO, PiS, żołnierzy, szkół. 
Rozbrzmiewała pięknie na nadbużańskich łąkach „Pieśń Legionów”, grana przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP.  O sytuacji, ludziach i miejscach wojny 1920 roku opowiedział nauczyciel i znawca historii Konrad Wróbel. Po jego wciągającej lekcji historii ponownie zagrała orkiestra, mieszkańcy zapalali znicze, oddając hołd zamordowanym.
                                  Rgl

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-08-19 21:07
~cudu nie było
"Cud nie powstaje z niczego, nie wyrasta na nieużytkach ułomnych, cud sierpniowy zrodził się pod opieką boską, z ręki szanowanego wodza i ze zbiorowego, krwawego, ofiarnego wysiłku żołnierza" mówił ks. Ejsmond. ---.Zwycięstwo pod Warszawą powszechnie nazywane jest mianem "cudu nad Wisłą". Jest to określenie, które do obiegu wprowadzili przeciwnicy Piłsudskiego, aby w ten sposób umniejszyć jego rolę w pokonaniu bolszewików. Tymczasem Bitwa Warszawska rozegrana została zgodnie z planem operacyjnym, który na podstawie ogólnej koncepcji Piłsudskiego opracowali szef sztabu gen. Tadeusz Rozwadowski, płk Tadeusz Piskor i kpt. Bronisław Regulski. Głównym celem operacji było odcięcie korpusu Gaj-Chana od armii Tuchaczewskiego i od zaplecza oraz wydanie skoncentrowanej bitwy na przedpolu Warszawy.
2011-08-19 11:29
~Ice
Faja pisze żeby zaistnieć? Bo z Twojej wypowiedzi nic nie wynika, domyślać się można jedynie zakamuflowamego szyderstwa...lecz pragnę zwrócić Ci uwage, że to nie jest miejsce, zwłaszcza przy artykule traktującym o poległych za Ojczyznę, aby wylewać własne frustracje i niechęci do innych ludzi. Na marginesie "Faja" to brzmi zacnie i po głębszym zastanowieniu nawet pasuje do Ciebie.
2011-08-18 17:41
~faja
Ale zajebiście o Nich powiedział ten pan Adam Mróz!!matko ale zajebiście,jaki to mądry człowiek musi być.
2011-08-17 23:04
~AA
Oni byli patriotami, ale chyba no ich patriotyzmie nie świadczy fakt, ze zostali zamordowani.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa