Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


BRAŃSZCZYK: Pamięć bohaterom i powrót krzyża
W dzień Święta Wojska Polskiego mieszkańcy gminy Brańszczyk licznie zgromadzili się przy drodze łączącej Stare Budy z Brańszczykiem (las „Sierakowiec”), by wspólnie z Komitetem Odbudowy Krzyża z roku 1921 i gośćmi specjalnymi uczestniczyć w uroczystości poświęcenia historycznego krzyża i tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy pochodzących z Bud.
- W 1921 r. wdzięczni za ocalenie przed bolszewicką nawałą mieszkańcy postawili tu w lesie krzyż - opowiadał przewodniczący komitetu Stanisław Kowalski. Inicjatorem jego odbudowy był prof. Stanisław Białousz. W skład komitetu, oprócz profesora, weszli: Stanisław Kowalski, Wacław Kulesza, Beata Pieńkos, Barbara Kowalska, proboszcz parafii w Brańszczyku ks. Paweł Stachecki oraz wójt Mieczysław Pękul.
Swoje przesłanki prof. Białousz przedstawił w długim, pełnym ekspresji i historycznych refleksji wystąpieniu. - Drodzy państwo - zwrócił się do ponad stu zgromadzonych gości - Błogosławiony Jan Paweł II Wielki powiedział w Zakopanem w kontekście krzyża na Giewoncie: Brońcie Krzyża od Giewontu do Tatr. Prosił nas o to i do tego nas zobowiązał. Obecnie, gdy krzyż jest publicznie znieważany, jest to dla nas szczególnie ważne. W tym miejscu, kilka metrów dalej stał krzyż. W pamięci żyjących zachowało się, że krzyż ufundowała rodzina Karolkiewiczów. Szkoda, że na tak długo o nim zapomnieliśmy, lecz dzisiaj to naprawiamy.
Profesor apelował o pamięć i konserwacje historii narodu, przekonywał, że naród, który nie zna i nie szanuje swojej historii, nie będzie szanowany przez inne narody. - To nasi ojcowie i dziadkowie przyczynili się do odzyskania niepodległości w roku 1918 i obronili tę niepodległość w roku 1920. To nasze matki i babcie pozbawione mężów i synów, walczących na frontach, troszczyły się o domy, gospodarstwa i młodsze dzieci. Jesteśmy im winni naszą pamięć i naszą wdzięczność – dodał. - Droga młodzieży, zapamiętajcie to miejsce, ten krzyż, tych bohaterów, którym jest poświęcony, dbajcie o ten krzyż i o jego otoczenie, konserwujcie go. Jeśli ten krzyż, tak jak jego poprzednik, będzie naruszony z czasem, jeśli opadną jego ramiona, to miejcie odwagę i siłę woli, aby go podnieść.
Krzyż i tablicę z napisem: „Panu Bogu za odzyskanie Niepodległości w roku 1918 i synom, swoim żołnierzom wojny 1920 roku za obronę Ojczyzny przed bolszewicką niewolą. Mieszkańcy ten krzyż postawili w roku 1921 i odbudowali w roku 2011” poświęcił ks. Stachecki. Wśród szumiących drzew pięknie rozbrzmiewała pieśń „Piechota” w wykonaniu młodzieżowej orkiestry Darmanista, działającej przy Gminnym Domu Kultury.
Mówiąc o wojnie 1920, starosta Bogdan Pągowski nawiązał do kwestii współczesnego bezpieczeństwa: - Czasami są głosy takie, że po co nam armia, i to armia zawodowa, profesjonalna. Myślę, że po to, byśmy byli bezpieczni i żyli w wolnym kraju.
- Dzisiaj odsłaniamy symbol pamięci – zaznaczył. - Każdy przejeżdżający tą drogą z Brańszczyka do Bud, spojrzy na ten krzyż, przypomni sobie, że rok 1920 był bardzo ważny dla Polaków.
Przypomniał też słowa Józefa Piłsudskiego, który twierdził, że jeżeli naród nie pamięta o swoich bohaterach, nie pamięta swojej historii, jest tylko zbiorowiskiem ludności, która zamieszkuje dane terytorium, nie jest narodem. - Myślę, że my Polacy jesteśmy narodem, bo pamiętamy o tych ludziach i będziemy pamiętać zawsze – podsumował Bogdan Pągowski.
Stanisław Kowalski wezwał do Apelu Jacka Pochmarę, Tomasza Rudzkiego, Adolfa Rudzkiego, wszystkich żołnierzy z terenu Bud i tych, którzy zginęli broniąc ojczyzny w 1920 roku. Uroczystości zakończyła odprawiona w lesie Msza Święta.
Rgl
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-08-24 11:28
~ja
nie od giewontu do tatr tylko od tatr do morza:)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa